Roman Prymula v Novém dni hodnotí současnou situaci (zdroj: CNN Prima NEWS)
Pokračovat v tvrdých restrikcích, jako je lockdown, není úplně smysluplné. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj je potřeba, aby se řádně zanalyzovalo, které prostředí je aktuálně pro šíření koronaviru nejrizikovější.
„Pokračovat v nějakém poměrně silném procesu opatření podobným lockdownu není úplně smysluplné, protože pokud mezitýdně klesáme o nějakých 10 procent, je jasné, že by celá ta doba trvala několik týdnů i měsíců,“ řekl Prymula v pořadu Nový den na dotaz divačky k pokračování tvrdých restrikcí.
Sputnik V můžeme použít až po schválení EMA, míní Válek. Není potřeba, oponuje Okamura
O ruské vakcíně Sputnik V se vedou dalekosáhlé debaty. Přestože ji zatím neschválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), prezident Miloš Zeman usiluje o to, aby jí český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) udělil výjimku. „Nevidím důvod, proč by neměly všechny vakcíny projít standardním schvalovacím procesem EMA. Je zbytečné ho jakkoliv obcházet,“ zdůraznil v pořadu 360⁰ Pavlíny Wolfové poslanec Vlastimil Válek (TOP 09). Podle předsedy SPD Tomia Okamury ale chtějí Sputnik V použít některé vyspělé evropské státy.
Podle něj je nutné, aby se řádně zanalyzovalo, na jakých místech se koronavirus aktuálně nejvíce šíří. Prymula ve vysílání CNN Prima NEWS řekl, že díky opatřením se podařilo eliminovat šíření viru na horách a nyní se podle něj tolik nešíří ani v podnicích. „Dominantně se domnívám, že to je přenos v domácnosti a na nepovolených akcích, například v restauracích,“ prohlásil Prymula.
I přes klesající čísla epidemiolog uvedl, že na nějaké rozvolnění opatření to nyní skutečně není. „Jsme za kulminujícím bodem aktuální vlny, ale určitě nemůžeme říct, že se nic nemůže vrátit,“ dodal exministr zdravotnictví v pořadu Nový den.
Za měsíc už čínské a ruské vakcíny nebudou potřeba
Prymula také připomněl, že jediná cesta ke konci pandemie je proočkování populace. Už nějaký čas hovoří například ve prospěch ruské vakcíny Sputnik V, která však nemá souhlas od Evropské lékové agentury (EMA) k užití na půdě Evropské unie. Za dodání zmiňované vakcíny do Česka se u ruského prezidenta Vladimira Putina přimlouvá i česká hlava státu Miloš Zeman, u kterého Prymula nyní působí jako poradce.
Roman Prymula v pořadu Nový den Zdroj: CNN Prima NEWS
Epidemiolog však dodal, že ruská vakcína je potřeba právě teď. „Jestli ten proces bude trvat měsíc, tak už je potřebovat nebudeme,“ řekl Prymula s tím, že za měsíc by do Česka měly v dostatečném množství dorazit objednané vakcíny, které již EMA schválila a kterými se v Česku už nějaký čas očkuje. Rovněž dodal, že polemiku o dodání ruských či čínských vakcín do Česka považuje „v řadě aspektů za politickou záležitost“.
Jisté rozvolnění opatření lze podle Prymuly očekávat určitě v létě. „Ale nesmíme se opájet tím, že se v srpnu budeme koupat ve vakcínách, když teď jsme na poušti,“ dodal jedním dechem epidemiolog.
Řeč přišla i na britsko-švédskou vakcínu AstraZeneca, na kterou padlo podezření, že může způsobovat závažné zdravotní problémy, jako je tvorba krevních sraženin. Některé evropské země kvůli tomu očkování touto látkou dokonce pozastavily. Podle Prymuly však není důvod k obavám. „Frekvence nežádoucích věcí byla extrémně nízká,“ řekl epidemiolog s tím, že lidé, kterým se po očkování AstraZenecou vytvořily krevní sraženiny, pro ně spíše mohli mít genetické predispozice.
Roman Prymula bude pravidelným hostem pořadu Nový den. Hodnotit epidemickou situaci bude každé úterý a pátek. Ptát se jej můžete i vy. Své dotazy zasílejte na adresu novyden@iprima.cz.