Placené volno pro státní zaměstnance definitivně schválila vláda
Vláda by měla brát v potaz hodnoty protilátek. Jejich vysoká hladina stačí k tomu, aby se lidé znovu nenakazili, důkazů je dostatek, myslí si exministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. Stejně by ocenil, kdyby se v létě mohly vyměnit respirátory za klasické roušky, řekl v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS. Vláda kromě toho schválila placené volno pro očkované státní zaměstnance, podle opozičních politiků by se ale spíše měla zaměřit na fakt, že očkování u praktiků je pomalé.
Vláda se k uznávání protilátek nemá dlouhodobě a spíše by ocenila, kdyby se lidé nechali rovnou očkovat. Podle Prymuly ale nejde o názor, který by reflektoval všechny odborníky a imunology.
Kdo by nově nemusel nosit respirátory? Astmatikům zůstanou, vzkazuje lékařka
O výjimku z povinnosti nosit respirátor mohou žádat například lidé s chronickou obstrukční plicní nemocí, plicní fibrózou nebo srdečními nemocemi, které vyvolávají otok plic. Obecně pneumologové doporučují zohlednit možnost nenošení respirátorů u lidí, kteří jsou i v klidovém stavu dušní. Vláda v pátek schválila opatření, podle kterého od soboty 31. července nebudou muset mít ochranu dýchacích cest lidé, pro které představuje zdravotní riziko.
„V tuto chvíli řada prací v renomovaných časopisech jako jsou Nature, Lancet či New England Journal of Medicine ukazuje, že existuje závislost virus-neutralizačních protilátek na míře protektivity. Dá se říct, že jsou i práce dokládající, že kde jsou vyšší hladiny protilátek, tam je vyšší pravděpodobnost, že se vyskytnou nežádoucí reakce (po vakcinaci),“ přiblížil Prymula pro CNN Prima NEWS.
Nadále si stojí za tím, že by protilátky měly být brány v potaz při prokazování bezinfekčnosti. „V medicíně není nic černobílého, vždy se pohybujeme na určité škále. Je zřejmé, že u naprosté většiny lidí s vysokými hladinami protilátek budou stačit k tomu, aby se znovu nenakazili. Důkazy jsou jasné,“ řekl v Hlavních zprávách Prymula.
Lidé bez respirátorů musí mít potvrzení od lékaře
Stejně tak si myslí, že v létě není nutné se držet nošení respirátorů, stačily by klasické roušky. „Ale zatím to u nás schváleno nebylo. Tou jedinou výjimkou, která de facto vychází i z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, je umožnění používání roušek lidem, které jsou v nějakém riziku nebo – lépe řečeno – žijí s diagnózou respiračních insuficiencí. To znamená, že se jim velmi špatně dýchá. Je definováno, kdo přesně by to měl být, a tito lidé budou moci zaměnit respirátory za roušky. Bude se jim dýchat lépe,“ uvedl epidemiolog.
Podle nového rozhodnutí vlády mohou nosit roušku lidé, kteří na to mají potvrzení od lékaře zaznamenané ve zdravotní dokumentaci. „Odborníci říkají, že případů, kdy respirátor není možné nosit ze zdravotních důvodů, je naprosté minimum. Například se to netýká astmatiků,“ upřesnil nová pravidla ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Překážkou pro nošení respirátorů bude podle resortu kupříkladu plicní fibróza.
Změna pro děti do 12 let. Od soboty nemusí po návratu z rizikových zemí do samoizolace
Od soboty nemusí mít děti od šesti do dvanácti let test před návratem z dovolených ze zemí s vysokým či velmi vysokým rizikem nákazy covidem. Hned po návratu mohou podstoupit PCR test a v případě negativního výsledku nemusí do samoizolace. Rozhodla o tom v pátek vláda, na Twitteru to uvedl ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD).
Podle jiných hlasů zase o tak malou skupinu lidí nejde. „Budou jich možná desítky tisíc. Jsou to lidé s těžkou dušností, s těžkým pneumologickým onemocněním a těžcí kardiaci,“ myslí si například lékař a poslanec za KDU-ČSL Vít Kaňkovský.
Volno pro státní zaměstnance? Spíše pomozte praktikům
Vláda mimo výjimky pro respirátory schválila také placené volno pro státní zaměstnance, pokud se nechají očkovat. Může jich být až půl milionu. Premiér chce, aby to samé zavedly kraje a obce i soukromé společnosti. Podnikatelé tím prý sami chrání své firmy před karanténou.
„Každý dobrý zaměstnavatel a dobrý ředitel a majitel firmy je si vědom toho, že musí ochránit své zaměstnance,“ řekl k vládnímu kroku premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj něco takového nebude mít dopad na státní rozpočet. S tím ale nesouhlasí někteří ekonomové a opoziční politici. Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové by se vláda měla raději zabývat očkováním u praktiků, které stále vázne.
„Zde je mnohem větší potenciál než v tom, že všichni ze svých daní zaplatíme státním zaměstnancům další dva dny volna, přičemž oproti jiným mají delší dovolenou,“ kritizovala záměr kabinetu. „Buď ať to platí pro všechny a firmy dostanou třeba nějaké benefity, nebo ať to není vůbec,“ doplnil její koaliční kolega a předseda lidovců Marian Jurečka.
Epidemiolog, vakcinolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula Zdroj: CNN Prima NEWS