reklama

Prymula s Plagou zapomněli na jídelny. Žáci na distanční výuce mohou na obědy

I žáci v distančním týdnu si mají nárok dojít na dotovaný školní oběd. Tam se pak mohou kontaktovat s dalšími, kteří mají právě týden klasické výuky. (foto: gettyimages.com)
Zdroj: Getty Images

Zatímco žáci druhých stupňů základních škol mají příkaz střídat se ve škole po týdnu a jednotlivých třídách, vzájemnému kontaktu se nevyhnou ve školních jídelnách. Pokud se totiž rodiče nerozhodnou děti z obědů odhlásit, mají nárok na jídlo chodit i během distanční výuky. Mohou se tam tedy setkávat s ostatními spolužáky, kteří zrovna do školy docházejí.

reklama

Od pondělí se na druhém stupni základních škol zavádí nový systém fungování. Každý týden se mají střídat třídy, které budou ve škole, nebo doma na distanční výuce. Žáci z celé třídy tak budou určitý týden ve škole, zatímco jiná třída se má vzdělávat na dálku. Po týdnu se tyto třídy mezi sebou prohodí.

Přesto se žáci mohou navzájem potkávat ve školní jídelně, kam mají nárok docházet i ti, kteří se zrovna učí z domova. „Nebude-li provoz školní jídelny (příp. výdejny) přerušen, školní jídelna umožní odběr obědů v rámci školního stravování (za dotovanou cenu) i strávníkům, kteří se povinně vzdělávají distančním způsobem. Strávníci pak mají možnost podle svých aktuálních podmínek oběd odebrat,“ potvrdila pro CNN Prima NEWS tisková mluvčí MŠMT Aneta Lednová.

Obědy si pouze vyzvedávejte, doporučuje ministerstvo

Ministerstvo distančním žákům doporučuje, aby si obědy v jídelnách pouze vyzvedávali, ale konzumovali je jinde. „Stále platí požadavky na zvýšená hygienická opatření ve školních jídelnách. Proto doporučujeme, aby strávníci, kteří se povinně vzdělávají distančním způsobem, nekonzumovali oběd v prostorách školní jídelny/výdejny, ale pouze jej odebrali. Výdej obědů pak musí být organizován tak, aby byla dodržena protiepidemická opatření (rozestupy),“ vysvětlila Lednová.

„Školní jídelna/výdejna toho může dosáhnout např. tak, že rozloží výdej obědů do delšího časového úseku, bude obědy vydávat odděleně pro strávníky, kteří si oběd odnášejí, vyznačí před místem odběru oběda doporučené rozestupy, zveřejní před odběrovým místem informaci o povinnosti udržovat rozestupy a podobně,“ dodala.

Zařízení školního stravování musí s účinností od 9. října 2020 do 25. října 2020 (včetně) dodržovat povinnosti stanovené v usnesení vlády o krizových opatřeních. Jedná se především o rozestupy 1,5 metru mezi jednotlivými stoly, maximální počet osob u jednoho stolu je nově omezen na 4 osoby. U dlouhých stolů může sedět více osob tak, že mezi skupinami nejvýše 4 osob je rozestup alespoň 2 metry.  Současně nemůže být ve školní jídelně více osob, než je míst k sezení. Není tedy možné, aby čekali žáci v řadě v jídelně na to, dokud se neuvolní místo u stolu.

Je to oříšek, přiznávají ředitelé škol

Se situací se snaží školy poradit nejrůznějšími způsoby. „To je z mého pohledu největší oříšek, který teď řešíme. Jak to udělat, aby se děti nesmíchaly. Jedna možnost je, že si pro to jídlo přijdou s kastrůlky, jenže to jim musíme vydat na talíři a oni si to tam musí sami přendat. Není z hygienických důvodů možné, aby ten kastrůlek strčily kuchařce. Nebo jim to můžeme dát do boxů, jaké se dávají v hospodách, ale za to by si musely připlatit. Třetí možnost je, že by se najedly ve škole. My ale nevíme, kolik těch dětí bude. Uvažovali jsme, že bychom část jídelny vyhradili pro tyhle strávníky, kteří by si sedali na izolovaná místa, pokud by se ale přihlásila většina, tak by to byl problém,“ sdělil pro CNN Prima NEWS Michal Černý, ředitel Masarykovy ZŠ Praha-Klánovice.

Už vidím svého puberťáka, jak jde pro jídlo s kastrůlky. Pak se stejně před jídelnou zastaví se spolužáky.

Mnozí rodiče jen nechápavě kroutí hlavou nad polovičatým řešením, které ohledně obědů vláda předvedla. Individuálně odhlásit se je přitom podle těch, se kterými mluvila redakce CNN Prima NEWS, všichni nechystají. Ne každý má totiž možnost zajistit dítěti v případě celodenní práce ještě také teplou stravu. Někteří přiznávají, že by byl i finanční problém denně uvařit za takovou cenu, kterou stojí oběd pro dítě v jídelně. Pochybují také o plánu přimět teenagery dojít si s kastrůlkem pro jídlo a ještě jim zabránit, aby se před jídelnami setkali s kamarády, kteří právě mají klasickou výuku.

„Já synovi obědy odhlásím a bude si prostě doma mazat chleba a ohřívat, co bude k dispozici, nedá se nic dělat. Už vidím svého puberťáka, jak jde pro jídlo s kastrůlky. Pak se stejně před jídelnou zastaví se spolužáky. Tak co to má za smysl? Do školy nejde, přichází o klasickou výuku z příkazu vlády a pak ho pošlou pro oběd, kde se všichni potkají, tak co je to zase za plán,“ reagovala na náš dotaz matka jednoho z žáků sedmé třídy.

Na sociálních sítích reagují také další uživatelé. „Když zmiňuješ ty školy, dnes jsme se dozvěděli, že i děti, které budou mít týden distanční výuku, můžou pak normálně přijít na oběd do školní jídelny. Dává ti to smysl? Ve škole omezí počet žáků a ti žáci se pak všichni slezou v nejzranitelnějším místě ve škole,“ tweetuje uvedla uživatelka Cat Woman.

Tweet komentující situaci ohledně školních jídelen.
Tweet komentující situaci ohledně školních jídelen.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

360°

Topolánek pochválil Kalouska: Byl bys dobrý premiér i prezident

Topolánek pochválil Kalouska: Byl bys dobrý premiér i prezident

Politický matador Miroslav Kalousek (TOP 09) odešel z Poslanecké sněmovny, jelikož se nechystá kandidovat v říjnových volbách. Jeho odchod tak urychlilo brzké vyhlášení voleb prezidentem Milošem Zemanem. Zároveň v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedl, že jeho odchod ze Sněmovny neznamená odchod z politiky. Podle bývalého premiéra Mirka Topolánka by byl Kalousek dobrým prezidentem.

Koronavirus

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně

S příchodem vakcíny od společnosti AstraZeneca, kterou budou moci využívat také praktičtí lékaři, by se mohlo očkování českého obyvatelstva značně urychlit. Očkovací strategie totiž počítá s tím, že by proočkovali až deset pacientů denně, tedy přibližně 50 tisíc dohromady. Zapojení praktických lékařů, kteří si budou sami obvolávat své pacienty, však nebrání tomu, aby se lidé přihlašovali do centrálního rezervačního systému, jelikož si svoji rezervaci budou moci kdykoliv zrušit.

Miroslav Kalousek odchází ze Sněmovny, vzdal se poslaneckého mandátu
Blatný se kvůli hašteření poslanců ANO téměř nedostal ke slovu. Plán očkování neukázal
Palachův pohřeb byl posledním svobodným vzedmutím emocí, vzpomíná pamětník
reklama
reklama
Piráti jako hlavní Babišův rival. Hádky, osočování a výpady jsou stále častější

Politika

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama