INTERVIEW, Roman Prymula - 7.4. v 17:30
Ruská vakcína Sputnik V se v Česku až moc démonizuje. V pořadu Interview na CNN Prima NEWS to řekl epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula s tím, že je to nešťastné. Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO), který ve středu nahradil Jana Blatného, hovoří o možných klinických testech. Ty ale podle Prymuly nic neřeší, protože bývají zdlouhavé a vakcína je potřeba hned.
„Démonizujeme tu vakcínu Sputnik, což já považuji za nešťastné. Prioritní zájem by měl být sem dostat co nejvíce vakcín,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Prymula. Podle něj přitom v Česku je minimálně jistá část populace, která by očkování Sputnikem preferovala. Epidemiolog uvedl, že v takovém případě by bylo i možné nečekat na schválení ruské vakcíny Evropskou lékovou agenturou (EMA), ale stačilo by jí udělit výjimku ministerstvem zdravotnictví pro užití v ČR.
Prymula zároveň dodal, že v době, kdy se začalo očkovat západními vakcínami jako Pfizer či Moderna, k nim přitom bylo málo informací, ale přesto po nich řada lidí volala. „V tuto chvíli toho o Sputniku víme podstatně více a stejně se démonizuje,“ doplnil Prymula. Podle jeho slov jsou navíc v Česku již minimálně tři zájemci, kteří by stáli o to vyrábět ruskou vakcínu na území ČR. Prymula však konkrétní jména společností nechtěl uvést.
Čerstvě jmenovaný ministr zdravotnictví Petr Arenberger je vůči ruské vakcíně smířlivější než jeho předchůdce Jan Blatný. Ten totiž užití Sputniku v ČR bez souhlasu od EMA jednoznačně odmítal, zatímco Arenberger připouští, že by se ruská vakcína mohla v Česku klinicky testovat. Podle Prymuly to však neřeší svízelnou situaci s nedostatkem vakcín. „Klinicky testujeme řadu vakcín a léků, ale nemyslím si, že by to byl postup, který by řešil současnou situaci. Potřebujeme ty vakcíny rychle,“ řekl exministr zdravotnictví, kterého ve funkci v listopadu vystřídal právě ve středu odvolaný Blatný.
Podle Prymuly je cesta klinických studií pro současnou situaci až příliš zdlouhavá. „Tohle je záležitost minimálně několika měsíců,“ řekl v pořadu Interview epidemiolog a nynější poradce prezidenta Miloše Zemana. Právě ten dlouhodobě mluví ve prospěch Sputniku a také čínské vakcíny Sinovac, která také nemá souhlas od EMA. Zeman navíc poměrně dlouho tlačil na premiéra Andreje Babiše (ANO), aby Blatného odvolal, k čemuž ve středu došlo.
Blatného největší chyba? Rozvolnění před Vánoci
Výměně Blatného za Arenbergera prý rozumí. „Ono se o ní spekulovalo hodně dlouho. Důvody byly nepochybně dříve silnější, než byly nyní. Problémem je otázka komunikace, a ta v poslední době vázla,“ shrnul Prymula s tím, že bylo také patrné, že si Blatný s premiérem Babišem nerozumí. „Je jasné, že pokud se to má někam posouvat, tak zde musí být jistá míra souznění mezi premiérem a ministrem,“ řekl epidemiolog v pořadu Interview.
Roman Prymula Zdroj: CNN Prima NEWS
Za největší chybu Blatného v době jeho působení na resortu zdravotnictví považuje rozvolnění před Vánoci. Blatný měl podle epidemiologa podlehnout tlaku, který na něj vyvíjela vláda, opozice i veřejnost, což vedlo k prudkému zhoršení epidemické situace a potažmo i mnoha mrtvým. „Nechci říct, že to byla čistě chyba pana ministra, ale je to to rozvolnění, které přišlo před Vánoci, kdy stačilo vydržet dva týdny a situace by byla podstatně jiná,“ dodal Prymula ve vysílání CNN Prima NEWS.
Časté změny na resortu zdravotnictví, které sám pocítil, však podle Prymuly nejsou příliš kladným signálem. „Obecně jistě není dobré střídat personál. Je to znak určité personální destabilizace celého resortu,“ řekl Prymula s tím, že Blatného nástupce Arenberger tak bude mít jistě co na práci. Měl by se s tím ovšem zvládnout vypořádat. Podle Prymuly jde totiž o člověka, který by si měl být schopen postavit na resortu zdravotnictví týmy, o které by se mohl opřít.