NOVÝ DEN - 2.9. v 07:00
Pokud nebudeme dbát na přeočkování, můžeme za rok mít v Česku zpět masivní vlnu koronaviru, uvedl epidemiolog Roman Prymula v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Zmínil také, že nejsilnější imunitu proti koronaviru mají podle všeho lidé, kteří nemoc prodělali a jsou po první dávce očkování.
Podle dostupných údajů vyprchá lidem řádná imunita z očkování zhruba po osmi měsících. Do budoucna tak podle Prymuly bude nutné populaci pravidelně přeočkovávat. „Pokud se nebudeme přeočkovávat, je logické, že do osmi měsíců dojde k poklesu protilátek,“ řekl bývalý ministr zdravotnictví.
PŘEHLEDNĚ: Kdy, kde a jak se přeočkovat? Vše o třetí dávce vakcíny proti covidu
Vláda schválila očkování třetí dávkou vakcíny proti nemoci COVID-19. Přeočkování bude dostupné zdarma pro všechny, platí ale jistá omezení. Kdo dostane přednost? Jak se zaregistrovat na přeočkování? A kterou vakcínou se bude očkovat? Přinášíme vám přehled informací ke třetí dávce proti koronaviru.
Varuje přitom před případnou další masivní vlnou koronaviru. „Nepřijde to najednou, ale může se stát, že za rok tu bude opět masivní vlna,“ pokračoval v pořadu Nový den Prymula. Podle něj se ukazuje, že nejlepší imunitu mají lidé po kombinaci prodělání nemoci a aplikaci jedné dávky vakcíny.
Co se týče přeočkovávání, je podle Prymuly dost možné, že aktuálně hojně zmiňovaná třetí dávka nebude dávkou finální. „Pokud tady to onemocnění bude, tak je jasné, že se přeočkování bude opakovat,“ uvedl epidemiolog v pořadu Nový den.
Prymula dále zmínil, že se sice oficiálně uvádí, že onemocnění COVID-19 prodělalo přes jeden a půl milionu, ale reálně si nákazou prošlo daleko více lidí. „Odhady jsou pět a půl či šest milionů,“ doplnil.
Prymula: Po čase polevíme a neřešíme, co bude za rok
V pořadu Nový den si také nepřímo postěžoval na přístup řady Čechů. Po čase podle něj totiž polevíme v opatřeních a jejich dodržování a „už neřešíme, co bude za pár měsíců či za rok“. Prymula však zároveň neočekává, že by v nadcházejících měsících hrozil například lockdown či jiné plošné opatření. Dovede si ovšem představit, že dojde například k uzavření určité lokality, pokud by se v ní nakazilo větší množství osob.
Roušky bychom podle něj v příštích týdnech ještě neměli odložit například v uzavřených prostorách, ale do budoucna je možné, že se situace změní. „Roušky určitě nezmizí v této sezoně, ale uvidíme, zda v těch dalších ano,“ doplnil Prymula.
Neočekává naopak, že by vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) rozvolnila opatření krátce před říjnovými volbami, jako to učinila loni při krajských volbách. „Do této řeky už jsme jednou vstoupili a myslím, že jsme se už poučili,“ řekl epidemiolog.
Aktuálně jsou počty nakažených v Česku oproti loňsku poměrně příznivé a zdá se, že hrozivý podzim jako loni se opakovat nemusí. Česko je na tom dokonce právě v těchto dnech mnohem lépe než většina okolních zemí. Podle Prymuly je ale důvod nynější dobré situace fakt, že jsme právě v loňském roce a ještě letos na jaře trpěli značným nárůstem počtu nemocných. „Zaplatili jsme za to obrovskou daň. Kvůli tomu, že tu byla obrovská vlna, máme přirozenou imunitu,“ vysvětlil ve vysílání CNN Prima NEWS exministr zdravotnictví.
Roman Prymula Zdroj: CNN Prima NEWS