reklama

KOMENTÁŘ: Psi a kočky nejsou jediná zvířata na planetě. A my na to často zapomínáme

Vyrůstala jsem na vesnici v domě s velikou zahradou, kde jsme pěstovali ovoce a zeleninu. Táta nepoužíval téměř žádnou chemii a tak místo herbicidu jsme měli motyčku a rýček a místo insekticidu ruce a kbelík. Bylo samozřejmé, že jsme se sestrou pomáhaly na zahradě. Nebo spíš sestra pomáhala, já jsem se snažila vykopat ten poklad, který tam někde určitě byl (a pořád je) nebo jsem vařila lektvary z trávy a dešťovky nachytané v barelu.

reklama

Okopávaly jsme chodníčky, protrhávaly záhonky se zeleninou, sbíraly do úmoru jostu, rybíz a rakytník (do dneška mám k tomuhle léčivému zázraku averzi, protože ty trny byly fakt velké) a nebo jsme sbíraly hlemýždě předtím, než táta posekal trávu a taky slimáky ze salátu a nosily jsme je za vesnici na blata. A taky jsme sbíraly mandelinky. Tedy, sbíral je spíš táta se sestrou, protože já jsem nemohla házet ty malé barevné broučky do hrnku s vodou, kde je čekal na můj vkus velmi krutý osud. Proto jsem velmi nenápadně chodila sem a tam kolem hrnků a úplně náhodou je vylívala na zem i s přeživším hmyzem. Táta se na mě zlobil do chvíle, než pochopil, že já tohle nepochopím. Pak už se nezlobil, ale už mě nikdy nevzal na zahradu, když se sestrou sbíral mandelinky.

Když jsme chodili na výlety do lesa, táta nás (všechny tři dcery) učil být potichu, našlapovat „jako kočka“ a dívat se kolem sebe. Protože jenom tak jsme mohly vidět opravdový les. Slepýše, který mizí v listí u cesty, roháče, který si to důstojně šine ke kmenu stromu, datla, který uzdravuje stromy a když se poštěstilo, i veverku nebo srnku – tak krásnou a přitom tak nedosažitelnou. Stačil neopatrný pohyb a zmizela mezi stromy. Pamatuju si jako by to bylo dnes, když jsme přišli k ohromnému mraveništi, tehdy skoro většímu, než jsem byla já a táta nám ukazoval to neuvěřitelné společenství. Ale mohli jste ho vidět jen, když jste skutečně chtěli. Když jste nechtěli, byl to jen obyčejný kopec z listí, hlíny a jehličí.

Taky si pamatuju, že když jsme chodili do lesa na procházky se psem (naprosto úžasná bordeauxská doga), táta ho nenechával běhat na volno. Jednou jsme stáli na kopci kochali jsme se výhledem a najednou se z lesa pod námi ozval křik. Chvíli na to jsme viděli v trysku proběhnout srnku a hned za ní se řítil německý ovčák. Táta zbělal vzteky, vrazil mi do ruky vodítko a se slovy „počkej tady, nikam se ani nehni,“ vyrazil sprintem zvířaty, která nám už dávno zmizela z dohledu. A tak jsem čekala a měla jsem strach, protože jsem nevěděla, co se děje. Ale věděla jsem, že pes by srnku honit neměl. Proto byl ten náš na vodítku. Po pár minutách se z lesa ozval ne křik, ale přímo řev a já poznala tátův hlas. Netušila jsem, na koho křičí, ale jisto jistě jsem nechtěla být v jeho kůži.

Po chvíli se z lesa vynořil táta bledý vzteky, vzal mi z ruky vodítko a šli jsme domů. I když jsem viděla, že je pořád rozzuřený, stejně mi to nedalo a zeptala jsem se, co to všechno mělo znamenat. „Ti debilové poštvali na srnku psa a skvěle se u toho bavili,“ odsekl táta. A já byla už tehdy, ve svých šesti letech nesmírně hrdá, že mám takového tátu. Který se zastane srnky, i když podle spousty lidí je to jenom to zvíře, které běhá po lese a přece vůbec nevadí, když ji pes prožene (a ona potom uhyne následkem stresu nebo zranění). Který mi nenadává, když vylívám vodu s topícími se mandelinkami zpět do záhonu. A který mě učí, že v lese jsme na návštěvě a proto bychom se podle toho měli chovat.

A já bych si moc přála, aby měli takového tátu všichni. Protože jestli něco u lidí vážně postrádám, pak je to úcta k jiným bytostem a respektování faktu, že tady byly vždy. A že mají stejné právo na klidný a spokojený život, jako kdokoliv z nás. Zkuste se prosím zamyslet nad tím, jak se chováte k/v přírodě. Ať už je to v lese, u vody, na louce nebo na zahradě. Až lesy vykácíme, voda vyschne, louky zastavíme a poslední zahradu zasypeme štěrkem, možná si vzpomeneme na to, jak to před tím bylo krásné. Ale to už bude pozdě.

Tagy:

Hlavní zprávy

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek
Partie

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Velká politická debata se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Partii: Velká politická debata se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové zabývaly ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině sledujte velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nedělní Partie od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo přímo v tomto článku.

Maláčová: Největší hrozbou je ODS, přijdou poplatky za lékaře, školné či zdražování

ODS se připravuje na vládnutí s hnutím ANO a chystá se privatizovat nemocnice, zavést školné a celkově snižovat životní úroveň obyčejným lidem. V Partii Terezie Tománkové to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Uvedla, že se místopředseda ODS Zbyněk Stanjura v kuloárech již představuje jako budoucí ministr vlády Andreje Babiše (ANO). Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová to však rezolutně odmítá.

Babiš se chlubí, že Čechům zlevnil data. Máme je druhé nejdražší v EU, reaguje opozice

Češi mají druhá nejdražší mobilní data v Evropské unii, ta se proto znovu před volbami stávají zásadním politickým tématem. Premiér Andrej Babiš již mnohokrát řekl, že levnější data jsou pro jeho vládu prioritou, v minulosti kvůli nim například odvolal ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou. Aktuálně se chlubí, že se skutečně dosáhlo nižších cen. Opozice však upozorňuje, že data nadále zůstávají nejen mezi nejdražšími v Evropě, ale také na celém světě.

Burka, nikáb, burkiny, čádor či hidžáb. Jak poznat rozdíly v oděvech muslimek?

Odívání muslimských žen prošlo nejen v evropském prostředí sérií bouřlivých diskuzí. Nyní se téma vrátilo na stůl především v souvislosti s děním v Afghánistánu. Společně s tím se nicméně vrátil také zmatek v pojmech. V muslimském světě totiž existuje hned několik forem zahalování, které se v evropském prostředí navzájem zaměňují. Jak poznat rozdíly mezi burkou, nikábem, čádorem a hidžábem?

Chřipka bude letos řádit jako před covidem, varuje lékař. Češi podceňují důsledky

Zatímco v loňském roce chřipka prakticky vymizela, někteří odborníci předvídají, že letos se může objevit stejně jako v předchozích letech. Podobně jako u covidu je nejlepší ochranou před nákazou očkování. Které skupiny obyvatel by se měly nechat proti chřipce naočkovat, kdy je na to nejvhodnější doba a má to vůbec smysl? Na otázky CNN Prima NEWS odpovídá praktický lékař Michal Holásek.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Lžou a hledají únikové dveře. Ani to nejsou horolezci, pálí do Čechů šéf záchranné mise

Příběh dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra Macka – kteří zdolali pákistánskou horu Rakapoši, ale při sestupu se dostali do problémů a musel pro ně přiletěl armádní vrtulník – nabírá na síle. Velitel záchranné mise Karim Šáh Nizarí pro web Hlídací pes uvádí, že Češi do médií neříkají celou pravdu, ostře je kritizuje a zbavuje titulu horolezci.

reklama