reklama

Psí duše nejsou zboží na zkoušku, vzkazují zvířecí spolky zájemcům o adopci

Dastyho už vrátili třikrát. Poslední majitelé mu nedali ani jeden den
Foto: Dočasky De De

Celá řada organizací, které se věnují zvířatům a pomáhají jim najít nový domov, se setkaly s návratem svých svěřenců. Důvodem mají být věci, se kterými noví majitelé nepočítali. Řadí se mezi ně štěkání na sousedovi psy, loužička doma v předsíni nebo bojácnost, kterou pes první den v novém prostředí projevoval. Jenže to, co lidem způsobuje chvilkové zklamání, může zvířatům způsobit psychické problémy do konce života.

reklama

„Někteří psi se nám vrátili i opakovaně, třeba Baryk je u nás 5 let a za tu dobu vystřídal 5 domovů. Vždy se snažíme nové majitele vybírat co nejlépe, o všem informovat, probrat s nimi všechny situace, které mohou se psem nastat, ale do lidí bohužel nevidíme," popisuje Petra Rybářová z azylu Dej pac. Nejde však jen o psy. „Nám se tohle děje s kočkami. V devětadevadesáti procentech jsou důvody absurdní,“ líčí Jana Beranová ze spolku Cat World. „Vztekám se, ale víc to neřeším. Pokud nepomůže rozumná promluva, nebudu přemlouvat někoho, kdo zvíře evidentně nechce, aby si ho nechal,“ dodává Beranová.

O všem věděli, přesto ho vrátili

Zatímco někde se návraty z adopcí týkají většího množství zvířat nezávisle na sobě, jinde jde o konkrétní psy, kteří se do péče spolků vrací opakovaně. Takové zkušenosti mají například pracovnice útulku Voříškov.cz nebo Dočasky De De, do jejichž péče se tentokrát po pouhé jedné noci u nových majitelů vrátil i Dasty. „Už ho vrátili tři majitelé, kteří ho předtím navštěvovali, venčili, viděli, jak funguje v dočasné péči a byli pečlivě obeznámeni s tím, jaké problémy má,“ popisuje předsedkyně spolku Dočasky De De Dita Pullmannová.

Dastyho příběh není veselý. V pouhém jednom roce se objevil u lidí na zahradě se zlomenými obratli a skřípnutou míchou, odtud byl převezen do nedalekých záchranných kotců. Jeho zranění se tam však veterinárního ošetření nedočkalo. Až po pěti dnech, kdy se ho ujaly Dočasky De De podstoupil důkladné vyšetření a dlouhou rehabilitaci zkomplikovanou parvovirózou. Dasty tohle všechno přežil a dnes už zvládá procházky i běh. Kvůli neléčení zranění páteře však nedokáže vyjít schody a občas má problém s hygienou. Tohle všechno stojí v jeho inzertním albu a ještě mnohem podrobněji byli o jeho stavu informování zájemci o adopci. Právě problémy s hygienou však byly důvodem, proč ho už tři noví majitelé vrátili.

K tématu

„Ti poslední, třetí, úžasní a skvělí, zkušení a především opět o všem informovaní, kteří Dastyho navštívili a vše si vyslechli a viděli, dostali čas na rozmyšlenou a opět tvrdili, že tohle zvládnou levou zadní, udělali totéž,“ líčí Pullmannová. Tentokrát však Dasty dostal šanci trvající méně než jeden den. „Nejsme půjčovna a psí duše nejsou zboží na zkoušku. Jsou to živé bytosti, které nemohou za své hendikepy. Dasty má tak úžasnou povahu, že bychom se od něj mohli učit. Vybojoval si život, naučil se chodit a hlavně bezvýhradně miluje,“ dodává vedoucí spolku.

Adopce není experiment

Dastyho problémy se dají vyřešit plenkou a trpělivým přístupem. Se svou dočaskářkou se problém naučil zvládat, potřeboval však čas. Vlivem zranění nejde o nevýchovu, proto je na místě trpělivost a ochota nových majitelů Dastymu s problémem pomoci. Najít takové páníčky se mu ale zatím nepoštěstilo.

O tom, že první dny i týdny po adopci nemusí být snadné pro obě strany, jste si u nás už mohli přečíst. „Pro psa je příchod do nového domova velkou změnou a musí dostat nějaký čas na to, aby se s ní vyrovnal a novému prostředí a jeho pravidlům se mohl přizpůsobit,“ vysvětluje Jakub Beran, který pracuje se psy, jimž by mnozí dali nálepku „problémoví“. Zatímco Dasty dostal jen necelý den, i týden je pro některé psy příliš krátká doba na to, aby si zvykli. A i když to tak na první pohled nemusí vypadat, adopce psa a jeho následné vrácení do útulku se na něm může negativně podepsat. Zvíře totiž často vůbec nechápe, co se stalo. „Obecně by adopce psa z útulku neměla být experiment, který buď vyjde, nebo nevyjde, ale osvojitel by měl k adopci přistupovat jako k závazku s tím, že mohou nastat problémy, které bude potřeba řešit,“ dodává Beran.

Zaujal vás Dastyho příběh a chtěli byste mu dát domov, kde se setká s porozuměním a trpělivostí? Podrobné informace o něm i jeho zdravotním stavu najdete v inzertním albu ZDE.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Slovensko

Spolumajitele Penty Haščáka poslal soud do vazby. Viní ho i z praní špinavých peněz

Spolumajitele Penty Haščáka poslal soud do vazby. Viní ho i z praní špinavých peněz

Soud na Slovensku poslal v pátek večer do vazby spolumajitele finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka, kterého policie v úterý zadržela a obvinila z korupce a praní špinavých peněz. Novinářům to řekl prokurátor. Obhajoba podala proti rozhodnutí soudkyně Specializovaného trestního soudu stížnost, na verdikt odvolacího soudu bude Haščák čekat ve vazbě.

Lidé si užívají rozvolněná opatření. Odborníci varují před přílišným optimismem
Další koronaviry kolují v přírodě, tvrdí čínská viroložka. Zásobárnou jsou netopýři
Blatný: Nechejme se otestovat, abychom udrželi otevřené obchody a společenský život
Pod autobusem na Jihlavsku se utrhla krajnice, vezl školáky. Tři těžce zranění
Sestry z Moskvy ubily otce, když spal. Místo vraždy je mají vyšetřovat jako oběti
reklama
reklama
Nedočkaví štamgasti vyrazili na pivo už v šest ráno. O půl sedmé byla plná hospoda

Lidé

Domácí zpravodajství

Kampaň za miliony obnoví důvěru, tvrdí Havlíčkův úřad. Bábek: Stačí změnit komunikaci
Ve věznicích kvůli covidu chybí stovky dozorců. Budou za ně zaskakovat policisté
Stovky volných termínů, jednotky zájemců. Učitelé se na covid testy zdarma nehrnou
Další články
reklama
reklama