reklama

Psychiatři během pandemie ordinovali on-line a chtějí v této formě péče pokračovat

V době koronakrize výrazně více ordinovali psychiatři. Pacienti se na ně obraceli na dálku, jiná možnost totiž často nebyla. Přes 70 procent vyšetření proběhlo například přes telefon, Skype nebo jinak vzdáleně. Zdravotní pojišťovny ovšem tyto úkony přestaly nebo za pár dnů přestanou lékařům proplácet. Jenže lékaři za možnost pečovat o pacienty i na dálku chtějí bojovat.

reklama

Místo návštěvy ordinace jen telefonát nebo propojení přes internet. Možnost, kterou během posledních měsíců využila řada lidí majících psychické potíže. Tuhle pomoc zdravotní pojišťovny proplácely. I ta největší ji ale hradit přestane už za týden. „Tak, jak skončila mimořádná opatření, tak je potřeba se vrátit k regulérním pravidlům,“ řekl CNN Prima NEWS prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR Ladislav Friendrich.

K tématu

Podle lékařů, které redakce oslovila, se ale on-line péče osvědčila. „My jsme provozovali krizovou koronavirovou linku, a tam se na nás obrátilo asi 209 lidi v období jednoho měsíce. Ukázalo se, že to funguje, a že ta péče je v podstatě stejně kvalitní, jako když člověk fyzicky přijde,“ sdělil psycholog Jan Kulhánek. Psychiatrická společnost by ráda v pomoci na dálku pokračovala, ovšem za jasně daných podmínek.

Začlenění on-line péče mezi běžné lékařské výkony se nebrání ani ministr zdravotnictví, ale jen v určité míře. „Nebyl bych úplně rád, kdyby se z toho stal nějaký standard poskytování péče. Určitě jsou případy, kdy je možné poskytnout telekonzultaci na dálku v této odbornosti – i jiných, ale zatím nemáme přesné detaily ani požadavky ze strany psychiatrů,“ dodal ministr zdravotnictví Adam Viojtěch.

Pilotní projekt

Svaz zdravotních pojišťoven na ministerstvo nečekal a rozjel pilotní projekt. Možnost videokonzultace vzdáleným přístupem už nabídl ambulantním lékařům a pojišťovnám. Většina prý souhlasila s jeho zařazením do nabídky.

„Na začátku předpokládáme, že stanovení diagnózy se musí odehrát v ordinaci. A hlavně se předpokládá, ze tuhle konzultaci by prováděl pacient se svým ošetřujícím lékařem. To znamená, že se oba dva vzájemně znají. Je hodnocena zhruba asi 300 korunami,“ řekl Friendrich.

K tématu

Další hlavní zprávy

Školství

Blatný rodiče nepotěšil. Návrat dětí do škol je nadále nejistý, závisí na epidemii

Blatný rodiče nepotěšil. Návrat dětí do škol je nadále nejistý, závisí na epidemii

Přestože by se díky chystaným úpravám epidemiologického systému PES mohly do škol vrátit alespoň závěrečné ročníky základních a středních škol, návrat dalších školáků je značně nejistý. Ve čtvrtém stupni, ve kterém se přitom Česko už podle indexu nachází řadu dní, se do lavic vrátí žáci prvního stupně základních škol. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) však nadšení mírní. Podle něj by nejdříve musel výrazně klesnout počet hospitalizovaných s nemocí COVID-19.

Zdravotnictví

Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem

Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem

V Česku bylo zatím naočkováno přes 80 tisíc zdravotníků. I když podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) většina nemocnic zaznamenala zájem svých zaměstnanců o očkování, přibývá zdravotníků, kteří vakcínu odmítají. Podle Milana Kubka je zájem zdravotníků dostatečný. Šéf České lékařské komory vidí problém spíš v nedostatku dávek vakcíny, za což viní vládu.

Boj Navalného s Putinem pokračuje. Natočil a ukázal prezidentův palác za 29 miliard
Turistka bloudila po Krušných horách v sandálech. Mám ponožky s membránou, bránila se
PŘEHLEDNĚ: Vědci odhalili šest rozdílných průběhů covidu. Jaké jsou jejich příznaky?
reklama
reklama
Kvóty na potraviny jsou nesmysl, říká najednou Babiš. Poslanci ANO je ale podpořili

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Zemřela pražská zastupitelka ODS Jaroslava Janderová. Podlehla covidu, bylo jí 70 let
Podívejte se, jak bude vypadat modernizovaná železnice z Prahy do Kladna
Další články
reklama
reklama