Budoucnost medicíny
V době koronakrize výrazně více ordinovali psychiatři. Pacienti se na ně obraceli na dálku, jiná možnost totiž často nebyla. Přes 70 procent vyšetření proběhlo například přes telefon, Skype nebo jinak vzdáleně. Zdravotní pojišťovny ovšem tyto úkony přestaly nebo za pár dnů přestanou lékařům proplácet. Jenže lékaři za možnost pečovat o pacienty i na dálku chtějí bojovat.
Místo návštěvy ordinace jen telefonát nebo propojení přes internet. Možnost, kterou během posledních měsíců využila řada lidí majících psychické potíže. Tuhle pomoc zdravotní pojišťovny proplácely. I ta největší ji ale hradit přestane už za týden. „Tak, jak skončila mimořádná opatření, tak je potřeba se vrátit k regulérním pravidlům,“ řekl CNN Prima NEWS prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR Ladislav Friendrich.
Adam Vojtěch: Chytrá karanténa 2.0 by nás měla připravit na druhou vlnu pandemie
V projektu chytré karantény má na krajských hygienických stanicích přibýt až 140 zaměstnanců. Navyšování počtu pracovníků je součástí Chytré karantény 2.0. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) bude Chytrá karanténa 2.0 mnohem robustnější a měla by nás připravit na druhou vlnu pandemie koronaviru.
Podle lékařů, které redakce oslovila, se ale on-line péče osvědčila. „My jsme provozovali krizovou koronavirovou linku, a tam se na nás obrátilo asi 209 lidi v období jednoho měsíce. Ukázalo se, že to funguje, a že ta péče je v podstatě stejně kvalitní, jako když člověk fyzicky přijde,“ sdělil psycholog Jan Kulhánek. Psychiatrická společnost by ráda v pomoci na dálku pokračovala, ovšem za jasně daných podmínek.
Začlenění on-line péče mezi běžné lékařské výkony se nebrání ani ministr zdravotnictví, ale jen v určité míře. „Nebyl bych úplně rád, kdyby se z toho stal nějaký standard poskytování péče. Určitě jsou případy, kdy je možné poskytnout telekonzultaci na dálku v této odbornosti – i jiných, ale zatím nemáme přesné detaily ani požadavky ze strany psychiatrů,“ dodal ministr zdravotnictví Adam Viojtěch.
Pilotní projekt
Svaz zdravotních pojišťoven na ministerstvo nečekal a rozjel pilotní projekt. Možnost videokonzultace vzdáleným přístupem už nabídl ambulantním lékařům a pojišťovnám. Většina prý souhlasila s jeho zařazením do nabídky.
„Na začátku předpokládáme, že stanovení diagnózy se musí odehrát v ordinaci. A hlavně se předpokládá, ze tuhle konzultaci by prováděl pacient se svým ošetřujícím lékařem. To znamená, že se oba dva vzájemně znají. Je hodnocena zhruba asi 300 korunami,“ řekl Friendrich.