reklama

Psychiatři během pandemie ordinovali on-line a chtějí v této formě péče pokračovat

V době koronakrize výrazně více ordinovali psychiatři. Pacienti se na ně obraceli na dálku, jiná možnost totiž často nebyla. Přes 70 procent vyšetření proběhlo například přes telefon, Skype nebo jinak vzdáleně. Zdravotní pojišťovny ovšem tyto úkony přestaly nebo za pár dnů přestanou lékařům proplácet. Jenže lékaři za možnost pečovat o pacienty i na dálku chtějí bojovat.

reklama

Místo návštěvy ordinace jen telefonát nebo propojení přes internet. Možnost, kterou během posledních měsíců využila řada lidí majících psychické potíže. Tuhle pomoc zdravotní pojišťovny proplácely. I ta největší ji ale hradit přestane už za týden. „Tak, jak skončila mimořádná opatření, tak je potřeba se vrátit k regulérním pravidlům,“ řekl CNN Prima NEWS prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR Ladislav Friendrich.

K tématu

Podle lékařů, které redakce oslovila, se ale on-line péče osvědčila. „My jsme provozovali krizovou koronavirovou linku, a tam se na nás obrátilo asi 209 lidi v období jednoho měsíce. Ukázalo se, že to funguje, a že ta péče je v podstatě stejně kvalitní, jako když člověk fyzicky přijde,“ sdělil psycholog Jan Kulhánek. Psychiatrická společnost by ráda v pomoci na dálku pokračovala, ovšem za jasně daných podmínek.

Začlenění on-line péče mezi běžné lékařské výkony se nebrání ani ministr zdravotnictví, ale jen v určité míře. „Nebyl bych úplně rád, kdyby se z toho stal nějaký standard poskytování péče. Určitě jsou případy, kdy je možné poskytnout telekonzultaci na dálku v této odbornosti – i jiných, ale zatím nemáme přesné detaily ani požadavky ze strany psychiatrů,“ dodal ministr zdravotnictví Adam Viojtěch.

Pilotní projekt

Svaz zdravotních pojišťoven na ministerstvo nečekal a rozjel pilotní projekt. Možnost videokonzultace vzdáleným přístupem už nabídl ambulantním lékařům a pojišťovnám. Většina prý souhlasila s jeho zařazením do nabídky.

„Na začátku předpokládáme, že stanovení diagnózy se musí odehrát v ordinaci. A hlavně se předpokládá, ze tuhle konzultaci by prováděl pacient se svým ošetřujícím lékařem. To znamená, že se oba dva vzájemně znají. Je hodnocena zhruba asi 300 korunami,“ řekl Friendrich.

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Hostomský: Největším přehmatem bylo zavření škol. Ať se všechny otevřou zítra

Hostomský: Největším přehmatem bylo zavření škol. Ať se všechny otevřou zítra

Největším přehmatem bylo zavření škol, prohlásil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové televize CNN Prima NEWS biochemik Zdeněk Hostomský. Podle něj měly děti chodit do škol celý rok, protože nejsou semeništěm nákazy. S ním souhlasil ekonom Miroslav Ševčík, podle kterého bylo zavření dětí doma jedním z největších zločinů. Šéf České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek ale v pořadu oponoval, že školy jsou velmi rizikové, což se podle něj potvrdilo už v létě.

Rozhovor

Petříček: Vyhazov z ministerstva je vysvobození. S Babišem se to nedá vydržet

Petříček: Vyhazov z ministerstva je vysvobození. S Babišem se to nedá vydržet

Stojím na recepci Černínského paláce. Exministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) přichází s úsměvem na rtech, v džínách a s baťohem. Se všemi se loučí, s ostrahou i s recepční. Po dlouhé době působí, jako když není pod tlakem. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS mluví o svém odvolání i o tom, proč nikdy nebouchl do stolu a neodešel z vlády, když byl k hnutí ANO několikrát kritický.

Nehody

Detaily Kellnerovy smrti: Vrtulník několik minut manévroval nad horskými hřebeny

Detaily Kellnerovy smrti: Vrtulník několik minut manévroval nad horskými hřebeny

  • Aktualizováno

Vrtulník, při jehož nehodě na Aljašce zemřel na konci března většinový vlastník investiční skupiny PPF Petr Kellner a další čtyři lidé, před pádem po několik minut pomalu manévroval těsně nad vrcholem horského hřebene. Vyplývá to z úterní zveřejněné předběžné zprávy amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB).

Pirk: Epidemie končí, ať budou opatření jakákoliv. Rotační výuka ve školách je špatně
Počet lidí na ulici nebudeme omezovat, tvrdí policisté. Pandemický zákon k tomu nestačí
reklama
reklama
Obrovská párty v Londýně: Britové si ve velkém užívali otevřených hospod a zahrádek

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Jste největším hysterikem, vyslechl si Kubek. Ševčíkovi vzkázal: Nefušujte do medicíny
Studené počasí vydrží ještě několik dní. Meteorologové varují před sněhem
Další články
reklama
reklama