reklama

Adam Vojtěch: Chytrá karanténa 2.0 by nás měla připravit na druhou vlnu pandemie

V projektu chytré karantény má na krajských hygienických stanicích přibýt až 140 zaměstnanců. Navyšování počtu pracovníků je součástí Chytré karantény 2.0. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) bude Chytrá karanténa 2.0 mnohem robustnější a měla by nás připravit na druhou vlnu pandemie koronaviru.

reklama

Plošná opatření, která v minulosti bránila šíření koronaviru, vláda během posledních dnů buď uvolňuje, nebo úplně ruší. Od začátku července se upustí od povinného nošení roušek ve většině vnitřních prostorů a také se navyšují limity pro účast osob na veřejných akcích. I povinné zavírání restaurací v 11 hodin večer se chýlí ke konci.

„Chceme přejít od plošných omezení spíše k doporučením, omezením na lokální úrovni a individuální odpovědnosti každého z nás,“ potvrdil tendence uvolňování ministr Adam Vojtěch už na čtvrteční tiskové konferenci.

Jelikož se život v Česku pomalu, ale jistě vrací do normálního stavu, pro případný boj s druhou vlnou pandemie koronaviru by mohla být Chytrá karanténa 2.0 jednou z hlavních zbraní. Že by nám v tomto ohledu mohla pomoci právě druhá fáze chytré karantény, potvrdil i Adam Vojtěch. Její princip má stát hlavně na mobilních aplikacích, které ale zatím nepoužívá zdaleka dostatečný počet lidí.

Největším ohniskem nákazy je stále Praha

Pro systém chytré karantény hledalo ministerstvo zdravotnictví inspiraci v zemích, kde podobné projekty už fungují, například v Koreji nebo Singapuru. V první fázi, která se naplno rozjela 1. května, šlo především o zrychlení dohledávání kontaktů nakažených lidí do tří dnů. Ti byli následně posláni do karantény. Postupně pak všechny takto dohledané lidi šlo rychle otestovat.

V Pohotovostním operačním centru při ministerstvu zdravotnictví bude na chytré karanténě pracovat 12 hygieniků a epidemiologů. Posílí i krajské hygienické stanice a do Chytré karantény 2.0 se zapojí také mobilní aplikace jako eRouška nebo vzpomínková mapa.

V současné době je nejvíce případů nákazy novým koronavirem v Praze. Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula o hlavním městě dokonce mluví jako o tikajícím ohnisku. „Záleží na tom, jak se situace bude vyvíjet. Je to potenciální hrozba, která nemusí nastat. Měli bychom být ale velmi obezřetní. Není nutné přijímat další opatření, lidé by však měli být opatrní,“ říká Prymula.

K tématu

Tagy: Adam Vojtěch Roman Prymula chytrá karanténa chytrá karanténa 2.0

Další hlavní zprávy

Partie

Vydržme šest měsíců, vyzývá Zeman. Lehce dementní odmítači očkování změní názor

Vydržme šest měsíců, vyzývá Zeman. Lehce dementní odmítači očkování změní názor

Za necelý rok se koronavirem u nás nakazilo přes 1,2 milionu lidí, zemřelo jich přes 20 tisíc a v nemocnicích leží ve vážném stavu asi 1500 pacientů. Podle prezidenta Miloše Zemana se ale naše země nenachází uprostřed národní katastrofy. „Jsme v situaci, kdy, i když někteří lamentují, se tato katastrofa blíží svému konci,“ řekl Zeman v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Prozradil také, zda by se nechal očkovat ruskou vakcínou Sputnik V.

Příběhy z první linie

Umírat tolik lidí jsem ještě neviděl. Děsím se, co přijde, říká záchranář z Plzeňska

Umírat tolik lidí jsem ještě neviděl. Děsím se, co přijde, říká záchranář z Plzeňska

Nikdy mu před očima neumíralo tolik lidí, jako právě teď. Covidová pandemie pořádně zamávala i se životem záchranáře z Rokycan, který vedle směn v sanitce pomáhá též na urgentním příjmu v plzeňské nemocnici a na ARO jednoho ze západočeských špitálů. V dalším z Příběhů první linie na CNN Prima NEWS anonymně vypráví, jak si člověk zvyká na smrt kolem sebe. Mluví o bezmezné únavě. I o tom, že brečí jak pacienti, tak zdravotníci.

Šéf Senátu: Jsou zde dva miliony lidí, kteří lezou po kolenou. Vláda pro ně nemá plán
Zeman potvrdil vládní rošádu Běhounka za Blatného. Prozradil také, kdo nahradí Petříčka
Češi mění názor na esport, těší gamera T9Lakyho. Hru FIFA občas psychicky nedáváte
reklama
reklama
Zavření okresů prezident Zeman vítá. Ať jsou vojáci při kontrolách přísní, vyzývá

Partie

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Další články
reklama
reklama