Adam Vojtěch: Chytrá karanténa 2.0 by nás měla připravit na druhou vlnu pandemie

Adam Vojtěch

V projektu chytré karantény má na krajských hygienických stanicích přibýt až 140 zaměstnanců. Navyšování počtu pracovníků je součástí Chytré karantény 2.0. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) bude Chytrá karanténa 2.0 mnohem robustnější a měla by nás připravit na druhou vlnu pandemie koronaviru.

Plošná opatření, která v minulosti bránila šíření koronaviru, vláda během posledních dnů buď uvolňuje, nebo úplně ruší. Od začátku července se upustí od povinného nošení roušek ve většině vnitřních prostorů a také se navyšují limity pro účast osob na veřejných akcích. I povinné zavírání restaurací v 11 hodin večer se chýlí ke konci.

„Chceme přejít od plošných omezení spíše k doporučením, omezením na lokální úrovni a individuální odpovědnosti každého z nás,“ potvrdil tendence uvolňování ministr Adam Vojtěch už na čtvrteční tiskové konferenci.

Jelikož se život v Česku pomalu, ale jistě vrací do normálního stavu, pro případný boj s druhou vlnou pandemie koronaviru by mohla být Chytrá karanténa 2.0 jednou z hlavních zbraní. Že by nám v tomto ohledu mohla pomoci právě druhá fáze chytré karantény, potvrdil i Adam Vojtěch. Její princip má stát hlavně na mobilních aplikacích, které ale zatím nepoužívá zdaleka dostatečný počet lidí.

Největším ohniskem nákazy je stále Praha

Pro systém chytré karantény hledalo ministerstvo zdravotnictví inspiraci v zemích, kde podobné projekty už fungují, například v Koreji nebo Singapuru. V první fázi, která se naplno rozjela 1. května, šlo především o zrychlení dohledávání kontaktů nakažených lidí do tří dnů. Ti byli následně posláni do karantény. Postupně pak všechny takto dohledané lidi šlo rychle otestovat.

V Pohotovostním operačním centru při ministerstvu zdravotnictví bude na chytré karanténě pracovat 12 hygieniků a epidemiologů. Posílí i krajské hygienické stanice a do Chytré karantény 2.0 se zapojí také mobilní aplikace jako eRouška nebo vzpomínková mapa.

V současné době je nejvíce případů nákazy novým koronavirem v Praze. Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula o hlavním městě dokonce mluví jako o tikajícím ohnisku. „Záleží na tom, jak se situace bude vyvíjet. Je to potenciální hrozba, která nemusí nastat. Měli bychom být ale velmi obezřetní. Není nutné přijímat další opatření, lidé by však měli být opatrní,“ říká Prymula.

Tagy:
Singapur projekt Adam Vojtěch karanténa pandemie Roman Prymula chytrá karanténa ANO 2011 chytrá karanténa 2.0 Česko Praha Krajská hygienická stanice Ministerstvo zdravotnictví České republiky pandemie covidu-19