Pátrání po čtyřicetileté Janě a jejím tříletém synovi Adamovi skončilo tragicky. Záchranáři je po několika dnech našli mrtvé, podle policie navíc mělo jít o vraždu s následnou sebevraždou. Psycholog Karel Humhal ve vysílání CNN Prima NEWS popsal, že člověk k takovému činu přistoupí, až když ztratí veškerou perspektivu na to, že může dál nějak existovat.
Tragický výsledek má pátrání po Janě a jejím synovi Adamovi, kteří 28. prosince zmizeli v Krkonoších. V pondělí je záchranáři našli mrtvé v lese mimo vyznačenou cestu. V úterý po poledni pak policie uvedla, že šlo zřejmě o vraždu s následnou sebevraždou. Podle informací CNN Prima NEWS měla matka svého syna nejdříve uškrtit a poté se sama oběsit.
Psycholog Karel Humhal ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že člověk k takovému činu přistoupí, až když ztratí veškeré naděje. „Je velmi ošidné komentovat podobné události, pokud člověk nezná podrobnosti. Člověk přistupuje k takovému činu, když ztratí veškeré naděje na to, že by v dalším životě mohl nějak existovat, když zhasne světýlko v dálce, perspektiva, že to nějak půjde,“ sdělil Humhal s tím, že to musí být silně odůvodněné rozhodnutí, protože se tvrdí, že pud k životu je stejně silný jako pud ke smrti. A překonat pud k životu je velice obtížné.
„V tomto případě, kdy došlo k úmrtí dítěte, které je vyšetřováno jako vražda, je to ještě složitější, protože se říká, že matky pokládají děti za část sebe, zvlášť v tom nižším věku, kdy je dítě malinké,“ podotkl Humhal a dodal, že zavraždit dítě je velké neštěstí.
V některých případech ale podle něj lze vypozorovat, že s člověkem něco není psychicky v pořádku. „Je to případ od případu. Někdy osoba dlouho signalizuje, že něco není v pořádku. Psychologové pro to mají výraz cry for help – volání o pomoc. Jsou ale situace, kdy okolí nemá sebemenší tušení, že dotyčná osoba něco podobného spáchá,“ popsal psycholog.
Člověk se musí otevřít
Psycholog Jan Kulhánek ve vysílání CNN Prima NEWS vysvětlil, že rozvod či rozchod, při němž jde i o dítě, mohou eskalovat i další příbuzní. „Ne všichni jsou sdílní a svěří se s tím, co se jim honí hlavou. To, že si připadají být v koncích, mají na protistranu velký vztek a nakonec se pomstí i na dítěti... tomu se dá obecně trochu předejít tím, že se společnost a zúčastnění snaží rozejít či rozvést ne až tak dramaticky. Někdy však negativně řečeno pomáhají příbuzní a přátelé, kteří je ještě podporují v tom, aby se situace hrotila, stejně jako nenávist,“ dodal.
Pokud máme v okolí někoho, u koho pozorujeme negativní psychické změny, neměli bychom podle Humhala takového člověka nechávat o samotě. „Měli bychom být s ním, hovořit s ním. Pokud se podaří o těch věcech mluvit, člověk se často otevře, vypovídá se a dá se najít řešení. Problém je, pokud nemluví a je uzavřený do sebe. Tam pomoc neposkytnete,“ vysvětlil Humhal a dodal, že pokud se zjistí, že člověk uvažuje o sebevraždě, měli bychom ho doprovodit k odborníkovi.