Opoziční strany kritizují návrhy změn ve valorizacích penzí, které v pondělí představil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) označila navrhované dočasné příspěvky za podfuk. Podle předsedy hnutí SPD Tomia Okamury jde o hanebný postup a vláda hodlá řešit schodek pouze na úkor důchodců. Jurečka ale uvedl, že s opozicí bude ještě jednat.
Změny, které navrhl Jurečka, považuje Schillerová za pokračování nestoudné politiky vlády a krok, který navazuje na nejhorší tradice vlády ODS Petra Nečase s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09). „Hnutí ANO obírání důchodců napravilo už jednou a je připraveno ho napravit v případě potřeby znovu,“ zdůraznila Schillerová s tím, že Jurečkův návrh podle ní znamená faktické zrušení systému mimořádných valorizací při vysoké inflaci.
Podle Jurečkova návrhu by se důchody měly navyšovat vždy k 1. lednu. „Budou valorizovány plně o inflaci a o jednu třetinu růstu reálných mezd,“ sdělil ministr. V současné době se ale navyšují více, a to o polovinu růstu reálných mezd a inflaci. Radikální úpravy plánuje ministr také u mimořádné valorizace důchodů. „V okamžiku, kdy meziměsíční růst cen překročí pět procent, spustí se mechanismus v podobě dočasného příspěvku,“ řekl Jurečka. Toto navýšení důchodů se bude vyplácet pouze do další řádné valorizace v lednu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jurečka nevzdává plán na zdanění bohatších. Přínos do rozpočtu nebude velký, řekl Stanjura
„Dočasné příspěvky jsou pouze zastíracím manévrem, který nic neřeší a je ze své podstaty ekonomicky nesmyslným krokem,“ uvedla bývalá ministryně a dodala, že jde o podfuk, který má „vychýlit kyvadlo inflačních příjmů od seniorů směrem do státního rozpočtu“. ANO podle ní tyto úvahy nepodpoří, protože důchodci potřebují při nynějším zdražování každou stokorunu. „Nemůžeme připustit, aby vláda přenášela problémy na skupiny, které se nemohou bránit,“ řekla.
Jakékoli snižování a krácení řádných i mimořádných valorizací oproti současnému stavu odmítá také hnutí SPD. „Požadujeme, aby valorizace důchodů probíhala vždy o plný růst inflace takzvaného důchodcovského spotřebního koše u mimořádných valorizací a u řádných valorizací ještě navíc o polovinu růstu reálných mezd, jako je tomu teď,“ uvedl Okamura s tím, že postup vlády považuje za hanebný, protože ukazuje, že vláda hodlá řešit schodek pouze na úkor důchodců. Nahrazení mimořádné valorizace příspěvkem by totiž podle SPD znamenalo markantní zhoršení příjmové a existenční situace desítek tisíc nízkopříjmových a středněpříjmových důchodců.
Jurečka ale sdělil, že s opozicí bude ještě jednat. „Máme před sebou celé meziresortní připomínkové řízení,“ zdůraznil ministr s tím, že od opozice ale zatím žádné relevantní argumenty neslyšel.
Změny se dotknou také odchodu do předčasného důchodu. „Odchod do důchodu bude využitelný nikoliv pět let, ale tři roky před řádným,“ sdělil Jurečka. Není to ale jediná podmínka. Zájemci o předčasný důchod budou muset odvádět pojistné 40 let namísto současných 35. „Cílem je to, aby institut předčasného důchodu sloužil lidem, kteří začali pracovat například od osmnácti let, jsou fyzicky nebo psychicky unavení a potřebují do důchodu odejít dříve,“ vysvětlil Jurečka a dodal, že podmínka 40 odpracovaných let nebude nikoho diskriminovat. Část veřejnosti je tím ale zděšena. „Těch 40 let hodně lidí asi nedá,“ řekla jedna z dotazovaných v anketě CNN Prima NEWS. „Půjdu z práce rovnou do krematoria,“ obává se další dotazovaná.
Změny v důchodech jsou ale nutné i podle prezidenta Petra Pavla. „Můžeme utratit jen to, co si vyděláme. Není možné žít dlouhodobě na dluh,“ řekl. „Na tom, co představil Marian Jurečka, je koaliční shoda,“ sdělil premiér Petr Fiala (ODS). Další fázi změn v důchodové reformě představí Jurečka společně s premiérem už příští měsíc.