K VĚCI, Libor Dvořák - 9.10. v 12:30
Putin ví, že má sice drtivou většinu národa na své straně, ale nikomu z Rusů se nechce válčit na Ukrajině. Proto se snaží verbovat vojáky, kde se dá, mimo jiné i v uskupeních, jako je Hizballáh nebo Hamás. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl komentátor Českého rozhlasu a odborník na Rusko a postsovětský prostor Libor Dvořák. Zároveň podotkl, že ve válce na Ukrajině hrají významnou roli drony, a to jak vzdušné, tak námořní.
„Rusko verbuje vojáky, kde se dá,“ řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS Libor Dvořák. „Hlavně aby nemuseli verbovat doma. Zaznamenal jsem i zprávu, že se o to pokoušejí například v Srbsku a v dalších balkánských státech. Slibují jim okamžité ruské občanství v případě, že narukují na ukrajinskou frontu,“ upřesnil.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zkáza v Oděse. Rusové spustili mohutný raketový útok, zpustošili obytnou čtvrť
Odborník na Rusko a postsovětský prostor dodal, že je to logické. „Putin ví, že má sice drtivou většinu národa na své straně, ale nikomu z Rusů se nechce válčit na Ukrajině. Zkrátka a dobře se snaží získávat rekruty, kde se dá, včetně Balkánu a Středního východu, a koneckonců i takových uskupení, jako jsou Hizballáh nebo Hamás,“ podotkl odborník.
Za válku může Netanjahuova politika, shodla se izraelská média. Konflikt přiblížil jeho pád
Za současný konflikt mezi Izraelem a Hamásem může tamní premiér Benjamin Netanjahu a jeho politika směrem k radikálnímu hnutí. Na tom se shodla izraelská média již krátce poté, co konflikt mezi židovským státem a Pásmem Gazy vyeskaloval. Podle expertky na Izrael může válka vést až ke konci Netanjahua v pozici předsedy vlády.
Řekl, že příslušníci hnutí Hamás měli bojovat již v čečenských válkách a podle některých ruských liberálních politologů se měli podílet i na útocích proti obytným domům v Rusku na počátku devadesátých let. „O nich se ostatně soudí, že jsou Putinovým dílem a že právě tyhle extremistické islámské organizace přinesly metody, jak si v takových situacích počínat,“ podotkl Dvořák.
Důležitou roli ve válce na Ukrajině podle něj hrají drony. „Po těch 19 měsících války vidíme, že jsou nesmírně důležitou součástí války. Jsou to zbraně velmi levné a efektivní. V minulých dnech jsme zaznamenali zprávu, že byl ukrajinský dron sestřelen nedaleko Moskvy. Je vidět, jak daleko se dostanou,“ popsal Dvořák s tím, že důležité jsou vzdušné i námořní drony. „Ukrajinská armáda do značné míry eliminovala možnosti ruského černomořského námořnictva, počínaje zkázou křižníku Moskva. To byla obrovská rána. Rusové tehdy neměli představu, čeho jsou Ukrajinci schopni,“ podotkl komentátor.
Drony podle něj sehrají významnou roli i teď v zimě. „Řada amerických nebo britských generálů má pocit, že protiofenziva ustane koncem října, až začne ‚rasputica‘ (období, kdy se po nezpevněných cestách dá projet s velkými obtížemi, pozn. red.). Právě drony by byly možností, jak tomu zabránit,“ řekl Dvořák.