Americké tajné služby dospěly k závěru, že ruský prezident Vladimir Putin pravděpodobně přímo nenařídil zabít předáka ruské opozice Alexeje Navalného. Uvedl to v sobotu americký deník The Wall Street Journal (WSJ). Navalnyj v Rusku patřil k nejostřejším Putinovým kritikům. Jeho spolupracovníci Putina viní, že nechal Navalného zavraždit, a uvedli, že na podporu svého tvrzení předloží důkazy, připomněla agentura Reuters.
Kreml jakýkoliv podíl státu na smrti Navalného popřel. V březnu Putin označil Navalného smrt za smutnou událost a prohlásil, že byl připraven vězněného politika předat Západu v rámci výměny vězňů za předpokladu, že se Navalnyj nikdy nevrátí do Ruska. Navalného spolupracovníci potvrdili, že se taková jednání skutečně odehrávala.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Dalším Putinovým cílem může být Pobaltí, naznačuje analýza. NATO by útoku nestihlo zabránit
WSJ s odvoláním na nejmenované osoby obeznámené s případem píše, že americké tajné služby se kloní k názoru, že Putin zřejmě nenařídil Navalného zabít. Podle něj na tom panuje široká shoda uvnitř zpravodajské komunity, včetně americké Ústřední zpravodajské služby (CIA).
Washington však podle deníku nezbavuje hlavu ruského státu celkové odpovědnosti za Navalného smrt vzhledem k tomu, že opozičník byl léta terčem útoků ruských úřadů a byl uvězněn na základě obvinění, která Západ označil za politicky motivovaná. V roce 2020 byl navíc otráven nervově paralytickou látkou. Kreml popírá, že by se na otravě z roku 2020 podílel stát.
Hodnocení amerických zpravodajských služeb se podle deníku opírá o řadu zdrojů, včetně některých utajovaných informací, a také o analýzu veřejně známých skutečností.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že článek amerického deníku viděl a že podle něj obsahuje prázdné spekulace. Blízký Navalného spolupracovník Leonid Volkov závěry amerických tajných služeb označil za naivní a směšné, uvedl WSJ.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Čínský špion v europarlamentu? Policie zadržela spolupracovníka lídra kandidátky německé AfD