Čeští vědci vyvíjí revoluční metodu pro léčbu arytmie. Za půl roku bude hotová, tvrdí doktor

Technický ředitel BTL Tomáš Drbal a primář Petr Neužil

Čeští experti představili katetr na srdeční arytmii

Skoro každý druhý Čech –⁠⁠⁠⁠⁠ přesněji 40 procent –⁠⁠⁠⁠⁠ zemře na srdeční onemocnění, většinu trápí vysoký tlak, problémem je pak arytmie. Tým českých expertů v čele s technickým ředitelem BTL Medical Technologies Tomášem Drbalem představil na lékařské konferenci v Americe výsledky revoluční metody, jak jí předcházet a léčit. Do půl roku bude zachraňovat životy, popsal primář kardiologického oddělení nemocnice Na Homolce Petr Neužil pro CNN Prima NEWS.

Čeští experti včetně Petra Neužila a Tomáše Drbala představili na americkém lékařském sympoziu v Bostonu výsledky svého výzkumu, který se týká léčby arytmie. Za spolupráce nemocnice Na Homolce a společnosti BTL, která se specializuje na vývoj inovativních technologií v oblasti zdravotnictví a medicíny, vznikl nový design katetru, lékařského nástroje, který slouží například k vyšetření, zavádění léků nebo vyplachování.

ČTĚTE TAKÉ: PŘEHLEDNĚ: Tisíce pro rodiny s dětmi. Jaké nové příspěvky připravily zdravotní pojišťovny?

„V roce 2019 jsme se dohodli s techniky a inženýry, že i v českém prostředí má smysl se věnovat vývoji katetru. Oproti zahraničí nemáme kupodivu velké zpoždění, řada firem nemá ještě ani design a my již prezentovali výsledky z Bostonu. Do půl roku bychom ho mohli použít u prvního člověka,“ popsal ve vysílání CNN Prima NEWS kardiolog Neužil.

Navržený katetr se přes třísla zavede do pravé či levé síně a připojené elektrody pouští do srdce energii. Vysokovoltážní puls reaguje na buňky srdce a na svalové buňky myocyty, které arytmii způsobují. „Elektroda má na konci jakýsi košíček, který se do pacienta dostane ve zploštělém stavu a pak se následně roztáhne,“ popsal pro CNN Prima NEWS elektroinženýr Drbal.

Nový způsob léčby arytmie je navíc šetrnější oproti ostatním způsobům. Zákrok, který by ještě před několika lety trval i čtyři hodiny, je na půl hodiny. Pacient navíc netrpí a problém je rychle řešen. Podle Neužila se jedná se o první unikátní českou technologii: „Za mou profesní kariéru ještě nedošlo k tomu, aby česká firma vyvíjela jakýkoliv způsob katetrizační léčby,“ popsal uznávaný doktor, který věří, že jejich katetr bude zanedlouho moci zachraňovat životy.

Srdeční arytmie se může projevovat jako nepravidelné chvění na hrudi, nepravidelným pulsem nebo například dušností. Podle statistik se jedná o pátou nejčastější příčinu selhání srdce. „Čím dál tím více postihuje větší procento populace, včetně mladších ročníků,“ popsal Neužil.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Nebezpečný černý kašel řádí v Česku. S vakcínou jsou ale problémy, v ordinacích často není

Tagy:
zdravotnictví léčba design technologie Boston Petr Neužil Česko srdeční arytmie Nemocnice Na Homolce