Záchrana sloního mláděte. Právě takové video v pátek umístila organizace Sheldrick Wildlife Trust na svůj Twitter, na kterém doktor Poghon a jeho tým z mobilní veterinární jednotky pomáhají slůněti. To se chytilo do pytlácké pasti poblíž řeky Tana v oblasti Ndera ve Rwandě. Na videozáznamu lze vidět, že zvíře není schopné vymanit kotník z těsné smyčky lana, která je připevněna na kůlu v zemi.
V pátek 24. září umístila organizace Sheldrick Wildlife na svůj Twitter video, na kterém doktor Poghon a jeho tým z mobilní veterinární jednotky zachraňují sloní mládě. To se chytilo do pytlácké pasti poblíž řeky Tana v oblasti Ndera. Na videozáznamu je vidět, že zvíře není schopné si vysvobodit kotník z těsné smyčky lana, která je připevněna na kůlu v zemi.
Veterináři proto musí mládě uspat šipkou napuštěnou anestetiky, aby utrápené zvíře utišili. Když slon spí, tým mu konečně může pomoct. Odřezávají proto past a na poraněná místa vstřikují antiseptický modrý sprej. Po probuzení se mládě vydává zpátky do divočiny za svou matkou.
Amie Alden ze společnosti Sheldrick Wildlife Trust popsala nástrahy pytláků jako „krutou hrozbu pro divokou zvěř“. „Tým na místo dopravil vrtulník, který celou situaci monitoroval ze vzduchu,“ dodává.
V prosinci 2020 zachránil rychle jednající tým život slona poté, co byl v Zimbabwe spatřen s loveckou pastí připevněnou k noze. Smyčka provazu s drátem byla do nohy zaříznutá až do masa. Slona známého jako Martha zachránila ochránkyně přírody Catherine Norton. „Museli jsme slona znehybnit, bez naší pomoci by Marha zemřela,“ dodala. O tři roky dříve byl v Zimbabwe zabit lev poté, co se chytl do léčky. Ta údajně zvířeti uřízla žaludek a roztrhla mu krk.
Veterináři proto museli mládě uspat šipkou napuštěnou anestetiky, aby utrápené zvíře utišili. Když slon usnul, tým mu konečně mohl pomoci. Odřízli proto past a na poraněná místa vstříkli antiseptický modrý sprej. Po probuzení se mládě vydalo zpátky do divočiny za svou matkou.
Amie Aldenová ze společnosti Sheldrick Wildlife Trust popsala nástrahy pytláků jako krutou hrozbu pro divokou zvěř. „Tým na místo dopravil vrtulník, který celou situaci monitoroval ze vzduchu,“ dodala.
K podobné akci došlo v prosinci 2020, kdy zachránil rychle jednající tým život slona poté, co ho našli v Zimbabwe s loveckou pastí připevněnou k noze. Smyčka provazu s drátem byla do nohy zaříznutá až po maso. Slona, známého jako Martha, zachránila ochránkyně přírody Catherine Nortonová. „Museli jsme slona znehybnit, bez naší pomoci by Marha zemřela,“ dodala. Ještě o tři roky dříve byl v Zimbabwe zabit lev poté, co se chytl do smyčky. Ta údajně zvířeti uřízla žaludek a roztrhla šíji.
Jednoduchá past pytláků je obvykle smyčka z drátu, lana nebo kabelu. Když se chycené zvíře snaží osvobodit, smyčka se stáhne a zařezává do masa. Pokud je past zavěšena na stromě a zvíře se do ni zachytí hlavou, může se udusit. Organizace Sheldrick Wildlife Trust tato zvířata zachraňuje a vypouští zpátky do divočiny.
Pytláci zabíjí pro kly a sloní maso
V současné době žije v Keni ve volné přírodě 36 280 slonů. To je dvanáctiprocentní nárůst oproti údajům zaznamenaným v roce 2014, kdy byla aktivita pytláctví nejvyšší. Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN) v březnu tohoto roku varovala, že kvůli pytláctví a ničení biotopů, a zejména přeměně půdy na zemědělství, jejich počet v celé Africe klesá.
Populace slonů afrických savan se v posledním půlstoletí propadla nejméně o 60 procent. Nyní jsou proto zařazeni do Červeného seznamu ohrožených druhů IUCN. „Widlife je národní dědictví, je to něco, co bychom měli s hrdostí nést,“ řekl minulý měsíc keňský prezident Uhuru Kenyatta, když obdržel konkrétní počty divoké zvěře.
V celé Africe pytláci zabíjejí pro maso a kly okolo 100 slonů denně. Odborníci odhadují, že by zvířata mohla během příštího desetiletí kvůli nezákonnému pytláctví vyhynout.