Chcete přestat kouřit, zhubnout, žít víc ekologicky, naučit se cizí jazyk nebo víc šetřit? Máme pro vás tipy, díky kterým se vám právě to vaše předsevzetí podaří opravdu splnit...
Když už si dávat předsevzetí, tak raději pouze jedno. Alespoň to doporučují psychologové. A rozhodně se nevzdávat hned po prvním drobném neúspěchu. Naopak je motivující se například odměňovat za průběžný proces a úsilí, které vaší snaze věnujete, a ne až za výsledek. Dali jste si také začátkem nového roku nějaké předsevzetí? Možná ho najdete mezi těmi níže uvedenými. Spolu s tipy a radami, které vám pomohou vaše plány splnit...
Předsevzetí: Přestat kouřit
7 z 10 kuřáků chce podle webu Národní linky pro odvykání kouření skoncovat se svým zlozvykem. A celé řadě lidí se to už také povedlo. To, že sami chcete, je základem úspěchu. Jak pak nejlépe postupovat podle odborných doporučení?
- Zvolte si den D.
- Do té doby odstraňte ze své blízkosti (doma, v autě, v práci,...) „cigaretové příslušenství“, aby vám nic kouření nepřipomínalo.
- Od zvoleného dne D tedy nekuřte a změňte své osobní rituály, které byly dříve spojeny s kouřením. Půjde-li to, vyhýbejte se situacím, kdy jste obvykle kouřili. Pokud to nejde, promyslete, co místo zapálení cigarety uděláte – třeba při posezení s přáteli.
- Abstinenční příznaky mohou trvat až tři měsíce. Objevit se vám může špatná nálada, nervozita i problémy se soustředěním. Nicméně mezi nejčastější abstinenční příznaky patří zejména třes, nadměrné pocení, úporné bolesti hlavy, poruchy spánku a velmi silná chuť na cigaretu, která znemožňuje odvykajícímu fungování v běžném životě. Je ale zároveň běžnou součástí odvykání. Obvykle netrvá déle než 10 minut, což je pozitivní. Mělo by vám tedy pomoci najít činnost, která v danou chvíli vaši mysl odpoutá od myšlenek na cigaretu. Napijte se vody, dejte si kus ovoce, zabavte ruce, zavolejte někomu, kdo vás podporuje v odvykání.
- Podpořit vás může rodina, přátelé, ale také lékaři – buď váš praktik, nebo specialisté v centrech, která jsou zaměřena na odvykání kouření. Podrobnosti včetně kontaktů na specialisty najdete v článku:
Chcete skoncovat s kouřením? Tady je postup, podle kterého se vám to podaří
Ať už je tím impulzem těhotenství, narození dítěte, vlastní zdraví, fyzická kondice či peníze, faktem je, že 7 z 10 kuřáků chce s cigaretami nadobro skončit. Jak to zvládnout?
Předsevzetí: Žít více ekologicky
Není vám lhostejný osud naší planety a chcete víc chránit přírodu? Je to snadné, stačí například:
- Omezit plasty. Ať už doma nebo v obchodech či stravovacích zařízeních. Na nákupy si nezapomínejte brát vlastní látkovou tašku, i na ovoce či pečivo si můžete pořídit pratelné sáčky. Vybírejte nápoje ve skle a potraviny v obalu, který můžete ještě využít, nebo rovnou v bezobalové variantě. Více si vařte, pijte vodu z kohoutku a omezte nakupování polotovarů či jídel s sebou. Případně si pořiďte vlastní termo hrneček nebo box na jídlo, a mějte ho vždy při ruce. Více v článku: Tipy, jak omezit plasty (nejen) doma a čím je nahradit
- Recyklovat, upcyklovat, znovu využívat. Řadu věcí doma lze ještě znovu využít. Od trika politého vínem, děravých kalhot, přes krabice od bot po zavařovací sklenice. Než je hodíte do kontejneru, zkuste vymyslet, jak je lze přetvořit nebo využít jinak. Řadu tipů najdete zde.
- Ekologicky uklízet. Omezte chemii při běžném domácím úklidu. Budete šetřit nejen přírodu, ale i svoje zdraví a peníze. Jen minimum situací vyžaduje přípravky s chlorem a jiné agresivní čističe. K běžnému úklidu stačí ocet a případně další běžné suroviny, které máte doma. Jako například sůl, soda nebo citronová šťáva. Jak je můžete konkrétně využívat se dočtete v tomto článku: Tipy 100 let staré, ale funkční aneb Jak uklízet pomocí běžných surovin, které máte doma.
- Třídit a poslat věci dál. Během většího úklidu nezapomeňte třídit a funkční věci, které už zřejmě nevyužijete, pošlete dál. Může se jednat o knihy, oblečení, vybavení domácnosti nebo spotřebiče. Vše lze zkusit prodat přes internet nebo věnovat na charitu. A to například včetně dárků z posledních Vánoc, které se Ježíškovi příliš nepovedly nebo je přinesl hned dvakrát.
- Neplýtvat jídlem. Na celém světě se vyhodí nebo znehodnotí třetina vyprodukovaného jídla. Naučte se potraviny správně nakupovat a uchovat (aby se zbytečně nekazily) a zpracovat beze zbytku. Podrobné tipy zde.
>> Jaké potraviny se zbytečně vyhazují nejvíce? Za kolik tisíc měsíčně? To a další informace se dozvíte ve videu:
Předsevzetí: Zhubnout
Jedno z nejčastějších předsevzetí. Není nereálné, ale asi nejvíce vyžaduje trpělivost a průběžné odměňování. Jen je důležité mít na paměti, že jde i to, jak přistupujete k celkovému životnímu stylu. Se zdravě vypadající postavou souvisí pohyb, ale i strava.
- Začněte se tedy pravidelně hýbat, přesně tak, jak vám to vyhovuje. Začněte třeba i s kamarádkou a vzájemně se ve snažení podporujte. Pokud vám to čas a peníze dovolí, můžete si najít v okolí lekce s pohybovou aktivitou, která je vám blízká. Můžete ale cvičit i v klidu doma (řadu účinných cviků najdete i v mobilních aplikacích nebo specializovaných webech), nebo jen chodit na dlouhé svižné procházky, tančit či jezdit na kole.
- Zhruba půl hodiny před cvičením je dobré dát si alespoň malou sacharidovou svačinu, protože byste neměli chodit sportovat hladoví. Vhodné je sáhnout například po banánu, ovoci s jogurtem, ovocném pyré, müsli tyčince, chlebu se šunkou či sýrem, žervé, smoothie a podobně. Po cvičení hodinu až dvě nejezte. Poté zařaďte lehké jídlo, kde není tolik tuku (muže to být maso plus příloha + nějaká zelenina s vlákninou. Více v článku Cvičíte, běháte? Tipy, co byste měli jíst a pít před sportovní aktivitou a po ní
- Ve stravě omezte tuk, ale nikdy ho nevynechávejte úplně. I tuk je jedním ze základních prvků, které ke správnému fungování těla potřebujete. (Nejen) během hubnutí vybírejte ve stravě především potraviny se zdravým tukem (tučné mořské ryby, ořechy, semena). Tipy, jak ale lze připravovat jídlo dietněji, najdete v článku Jak omezit tuk aneb 11 tipů na dietnější přípravu jídel
Předsevzetí: Mít víc peněz, šetřit
Chcete mít víc peněz na účtu? Není to jen cesta zvýšení platu či druhého zaměstnání. Množství financí, které máte k dispozici, ovlivníte především efektivním hospodařením.
- Pokud standardně vyděláváte a platíte pravidelně za domácnost či pojištění, vždy máte určitý prostor pro úspory. Vyplatí se porovnávat a průběžně vaše smlouvy aktualizovat. Velké rozdíly mohou být v případě energií, refinancování hypotéky nebo povinného ručení.
- Vědomě si vytvářejte finanční rezervu. Můžete si například stanovit pro každý měsíc určitou částku, kterou dáte vždy stranou (spoření apod.) a snažit se vyjít se zbytkem. Další efektivní a ověřené tipy, jak na finanční rezervu, zjistíte v článku 12 vašich skvělých metod, jak si vytvořit slušnou finanční rezervu.
- Při nakupování nepodléhejte snadno slevovým akcím a jiným nabídkám. Kupujte vždy jen to, co skutečně využijete a spotřebujete. To souvisí částečně i s předsevzetím, jak se chovat ekologicky. Pokud nějakému zboží vědomě odoláte, zkuste si peníze, které byste za danou věc utratili, dát ale také stranou. Pár tisícovek se za několik měsíců jistě nastřádá na něco smysluplnějšího.
- Zároveň současný finanční trh nabízí i možnosti většího či menšího zhodnocování úspor. Ušetřené peníze a ty, které vám případně zbývají každý měsíc nad rámec pravidelných a nutných výdajů, můžete odkládat na spořicí produkty nebo zkusit například investovat do fondů či zlata. Je ale třeba počítat s tím, že v případě investování se vysoký výnos vždy pojí s rizikovostí, bezpečné varianty generují zase mnohem nižší zisk.
Chcete mít víc peněz, úspěšně šetřit? Několik možností, jak toto předsevzetí splnit
Jak mít víc peněz na účtu? Není to jen cesta zvýšení platu či druhého zaměstnání. Množství financí, které máte k dispozici, ovlivníte především efektivním hospodařením.
Předsevzetí: Naučit se cizí jazyk
Naučit se angličtinu, španělštinu, němčinu, francouzštinu či jakýkoliv jiný jazyk není jako lusknutí prsty. Ale je to reálné. Někomu jde učení lépe, někomu hůř, přesto se jakýkoliv cizí jazyk může podle lektorů, dříve nebo později, naučit každý. A není ani nutné žít měsíce nebo roky v zahraničí. Dokonce ani nemusíte trávit moc času studiem nad učebnicí (snad jen na začátku, abyste pochopili základy). Existují mnohem zábavnější metody, které vám snažení zpestří a i díky nim se cizí jazyk můžete konečně naučit nebo se přestat bát ho používat. A všechny najdete v článku:
Cizí jazyk se může naučit každý. Známe 11 účinných a zábavných metod, které vám s tím pomůžou
Abyste se naučili cizí jazyk, není nutné žít měsíce nebo roky v zahraničí. Dokonce ani nemusíte trávit moc času studiem nad učebnicí. Existují mnohem zábavnější metody, které vám snažení zpestří. Vy se přitom budete bavit a vaše znalosti se ve výsledku zlepší. O rady a tipy, jak na učení cizích jazyků, se podělily jazyková mentorka a polyglotka Lucie Gramelová, která ovládá dvanáct cizích jazyků, a jazyková koučka, lektorka anglického a německého jazyka Miros
Ivana Kropáčková