8 zásad, jak se chovat při požáru, abyste měli šanci zachránit sebe i ostatní

Co dělat při požáru...

VELKÉ ZPRÁVY: Videofakta - Požáry v Česku

Pokud se někdy ocitnete v situaci, kdy začne v budově hořet (pevně doufáme, že ne), je vhodné ve chvíli, kdy oheň zaznamenáte, pamatovat na následující zásady...

Jen za první měsíce letošního roku zasahovali hasiči u několika tisíc požárů, za loňský rok to bylo neuvěřitelných 22 tisíc. Jak je mimo jiné uvedeno v úvodní videu, hoří zhruba každých 23 minut a škody jdou do miliard korun. Na celkových statistikách se podílí jak zásahy při dopravních nehodách, tak u ohně, který pohltí hospodářské usedlosti, lesy, podnikové prostory nebo ubytovny, hotely, chaty, rodinné domy či byty. V případě obytných nemovitostí bývá příčinou požáru nejčastěji technická závada na elektroinstalaci, nepozornost při manipulaci s otevřeným ohněm, špatný stav komínu, blesk, ale i „nehoda“ v kuchyni – třeba vzplanutí oleje na pánvi.

Každá situace samozřejmě může být jiná, můžete se ocitnout u místního vzplanutí ubrusu od svíčky, ale také můžete už jen zaregistrovat kouř ve chvíli, kdy jsou plameny v jiné místnosti nebo slyšíte z chodby jen volání „Hoří“. Obecně je vhodné držet se následujících zásad s tím, že volat hasiče na linku 150 nebo 112 by se mělo hned, jakmile to jen bude možné:

1. Oheň zkuste uhasit

Vidíte, že začalo hořet? Menší oheň zkuste uhasit. Využijte hydranty na chodbách, doma je vhodné mít i příruční hasicí přístroj. Nemáte-li nic z toho po ruce, zkuste sehnat alespoň kusy látek, závěsy a podobně. Použít můžete i vodu, ale je třeba dát si pozor na elektřinu!

>> Jak uhasit oheň na pánvi? Vodou rozhodně ne! Na správný postup se podívejte ve videu:

2. Varujte ostatní

Pokud se vám nepodaří oheň uhasit, varujte ostatní voláním „HOŘÍ“. Je-li to možné, odstraňte z blízkosti požáru vysoce hořlavé předměty. Můžete tak zabránit většímu rozšíření plamenů.

3. Nerozsvěcejte světla

Nevíte-li, jaká je příčina požáru, nerozsvěcejte světlo. Hořet totiž může kvůli rozvodům plynu. Pak by mohlo dojít k výbuchu.

4. Zkuste pomoci ohroženým

Pokud to situace dovoluje, a vy sami nejste v přímém ohrožením života, že byste se museli okamžitě evakuovat, pokuste se pomoci ostatním lidem, kteří nejsou schopni se z ohně dostat svými silami.

5. Hledejte únikovou cestu

Co nejrychleji byste se měli snažit dostat z budovy, ve které hoří. Nesnažte se ale překonávat již požárem zasažené a zakouřené prostory. Jste-li v místnosti za zavřenými dveřmi (a nejste v přízemí, odkud by šlo vylézt ven oknem), opatrně se dotkněte futer, samotných dveří i kliky. Pokud jsou studené, opatrně pootevřete a zjistěte situaci. Je-li volný průchod, dostaňte se co nejrychleji ven. Postup ale opakujte u každých dveří na cestě.

6. Dejte si látku přes ústa a klekněte na kolena

Od kouře hrozí větší nebezpečí než od plamenů, je třeba, alespoň provizorně, ochránit dýchací cesty. Dejte si přes ústa kus látky, ideálně navlhčené. (Vhodné udělat preventivně co nejdřív.) Pohybujte se po kolenou. Kouř stoupá vzhůru. Snažte se, abyste se ho nadýchali co nejméně. Máte-li možnost, přehoďte přes sebe namočenou deku či kabát.

7. Horké dveře neotvírejte

Jsou-li dveře či klika horké, nesmíte je otevřít. „S největší pravděpodobností je rozsah požáru ve vedlejší místnosti takový, že jej nejste vlastními silami schopni zvládnout. I dřevěné nebo voštinové dveře jsou v tuto chvíli bariérou, která vás byť jen na pár minut může před plameny ochránit,“ uvádí brněnští hasiči na svém webu.

8. Dejte o sobě vědět

Pokud nemůžete opustit bezpečně objekt, uzavřete se v místnosti bez větrání, utěsněte okna a dveře (nejlépe mokrým ručníkem, dekou, peřinou...), aby se k vám dostalo co nejméně kouře, a upozorněte na sebe hasiče máváním za oknem nebo vyvěšením bílé látky či prostěradla. V bytovém domě můžete také na znamení, že jste ještě uvnitř, například bušit do radiátoru šatním ramínkem, tenisovou raketou a podobně.

Před požárem se neschovávejte do skříně, koupelny či pod postel. Záchranáři by vás nemuseli najít.

Jste-li v místnosti, kde už hoří nebo je hodně zasažena kouřem, okno pootevřete. Budete tak dýchat „čerstvější“ vzduch. Můžete mávat, volat o pomoc. Máte-li u místnosti balkon, jděte na něj. Čekejte na hasiče.

Ivana Kropáčková

S využitím: http://krizport.firebrno.cz/navody/chovani-pri-pozaru; https://www.zachranny-kruh.cz/pozary/jak-se-chovat-pri-pozaru-v-byte.html; https://hasicikyjov.webnode.cz/rady-a-zajimavosti/jak-se-chovat-pri-pozaru; https://www.dokumentacebozp.cz/aktuality/vite-co-delat-a-jak-se-chovat-pri-vzniku-pozaru

Tagy: