Střely s ochuzeným uranem vynikají průrazností. Z hlediska radioaktivity ale nejsou vůbec nebezpečné, i když Rusové tvrdí opak. To řekl pro CNN Prima NEWS vojenský analytik Lukáš Visingr, podle kterého je pravděpodobné, že uranové střely používá také Moskva.
Londýn přislíbil Ukrajině protitankové střely s ochuzeným uranem, čímž podráždil Rusko v čele s Vladimirem Putinem. Moskva tvrdí, že jde o eskalaci, porušování mezinárodního práva a považuje uranové střely za „jadernou složku“ výzbroje. Takové argumenty jsou ale podle odborníků liché.
„Ochuzený uran je odpad, který vzniká při obohacování jaderného paliva pro jaderné reaktory. Už z názvu vyplývá, že je ochuzený právě o radioaktivitu. Je mnohem méně radioaktivní než přírodní uran. Ve skutečnosti je radioaktivita ochuzeného uranu srovnatelná s některými minerálkami, které pijeme,“ popsal pro CNN Prima NEWS vojenský analytik Lukáš Visingr.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Putin a Šojgu tvrdě hrozí Británii. K jaderné válce zbývá stále méně kroků, zní z Kremlu
Ochuzený uran je tvrdý těžký kov, jde tedy o ideální materiál k výrobě pancířů a protitankových penetračních střel. Klíčovým atributem je tedy průraznost. „Ostatně i v pancířích amerických tanků Abrams je vrstva ochuzeného uranu, Američané by asi nenechali sedět tankisty v radioaktivním tanku,“ sdělil expert.
Putin a Šojgu tvrdě hrozí Británii. K jaderné válce zbývá stále méně kroků, zní z Kremlu
Ruské představitele rozčílilo, že Velká Británie spolu s tanky Challenger 2 poskytne Ukrajině i protitankové náboje z ochuzeného uranu. Ministr obrany Sergej Šojgu v reakci na krok Londýna upozornil, že k jadernému střetnutí se Západem „zbývá stále méně kroků“. Prezident Vladimir Putin pohrozil, že Moskva „bude nucena reagovat odpovídajícím způsobem“, pokud se dodávka uskuteční.
Stejně jako ostatní těžké kovy – například olovo nebo wolfram – je ale uran vysoce toxický. A to hlavně v práškové podobě.
Rusové je mají taky?
Visingr připomněl, že protitankové střely s ochuzeným uranem se ve výzbrojích armád objevily už v osmdesátých letech minulého století. „Používá je kdekdo včetně Rusů. Ti je mají samozřejmě taky. A dost pravděpodobně je používají na Ukrajině,“ řekl vojenský analytik.
Podle něj je ale velmi obtížné ochuzený uran na bojišti odhalit. „Po nárazu se totiž taková střela vznítí, a tak je docela těžké najít zbytky ochuzeného uranu,“ míní Visingr.
Vojenský analytik se domnívá, že Moskva ostře kritizuje pomoc z Velké Británie, protože tuší, že střely s ochuzeným uranem budou představovat pro pancíře ruských tanků velký problém.