
Těhotná žena přežila pod troskami po zemětřesení 55 hodin. Po vyproštění zemřela
Počet mrtvých po pátečním zemětřesení v Myanmaru přesáhl 2 000. Nejméně 300 lidí se stále pohřešuje. Počet zraněných se blíží k 3 500. Záchranáři prohledávají trosky v naději, že najdou někoho živého. Na povrch se neustále dostávají tragické příběhy.
Pětatřicetiletá těhotná žena ležela pod troskami bytového domu v myanmarském městě Mandalaj celých 55 hodin. Záchranáři jí museli amputovat nohu, aby ji zpod trosek mohli vytáhnout. Následná resuscitace však byla marná. Žena po vysvobození zemřela.
ČTĚTE TAKÉ: Černá čísla po zemětřesení strmě letí vzhůru. Myanmar hlásí už 1600 mrtvých, země je v troskách
Podobné příběhy nejsou nyní v Myanmaru ojedinělé. V jednom z klášterů ve stejném městě skládalo zkoušky 270 mnichů. Jen 70 dokázalo uprchnout, 50 zahynulo a ostatní jsou nezvěstní. „Nedokážu ani popsat, jak jsem smutný nebo jak se cítím. Nemám slov, když vidím tu zkázu,“ řekl podle serveru France24 mnich Bhone Thuta. „Celá vesnice k mému bratrovi vzhlížela. Umí velmi dobře kázat a má tak krásný hlas. Chtěla bych jeho kázání zase slyšet,“ popsala sestra jednoho z pohřešovaných mnichů San Nwe Aye.
V mandalajské nemocnici se zotavují stovky zraněných. Většina z nich dala přednost péči poskytované v improvizovaných přístřešcích mimo její budovu. Strach z následných otřesů a zřícení stavby je prostě příliš velký.
Stovky truchlících muslimů se shromáždily k modlitbám před troskami dvou mešit. „Zemětřesení přišlo během modlitby. Ze začátku nebylo moc silné, tak jsme se snažili zůstat uvnitř. Pak ale udeřilo znovu, bylo mnohem silnější a spadl na nás kus stropu,“ uvedl hlavní správce mešity Sajja North Aung Myint Hussein.
Záchranné práce pokračují i v thajském Bangkoku. V troskách zřícené výškové budovy tam v pondělí našli další tělo. Obětí je 18. Zpod trosek se zároveň stále ozývají zvuky. Záchranné práce proto neustávají.
Česko na pomoc uvolní pět milionů
Obě země postihlo zemětřesení v pátek. Myanmar pak v neděli zasáhl v oblasti města Mandalaj následný otřes o síle 5,1 stupně. Poblíž města bylo také epicentrum pátečního silného zemětřesení o síle 7,7 stupně. Přístup k pomoci komplikují po celé zemi poničené silnice, stržené mosty i další potíže spojené s občanskou válkou. Světová zdravotnická organizace (WHO) v neděli prohlásila zemětřesení v zemi za nejvyšší stupeň nouze. Zároveň vyzvala k urychlené finanční pomoci ve výši osmi milionů dolarů (zhruba 184 milionů korun). Peníze by měly jít na lékařskou pomoc.
Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) v pondělí rozhodl o uvolnění pěti milionů korun na pomoc Myanmaru po zemětřesení. Část pomoci půjde prostřednictvím příspěvku pro Mezinárodní červený kříž.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Drama při zemětřesení. Otřásala se porodnice, zdravotní sestra spěchala zachránit novorozeně