Auto zabavit, jeho majiteli sebrat řidičák. Tak nějak si rakouští zákonodárci představují trestání zvláště extrémních případů překročení maximální povolené rychlosti. Opakování přestupku by znamenalo prodej hříšníkova auta ve veřejné dražbě.
U našich jižních sousedů uvažují o zavedení právní úpravy, podle níž bude auto zabaveno na dva týdny, pokud řidič ve městě překročí maximální povolenou rychlost o 60 km/h a na dálnici a mimo město o 70 km/h. Podmínky jsou to ještě přísnější než například v Dánsku, kde je auto zabaveno až při dvojnásobném překročení rychlosti nebo při překročení rychlosti o 200 km/h.
Podle rakouského listu Die Presse ministryně dopravy Leonore Gewesslerová navrhuje, aby se za extrémně rychlou jízdu kromě řidičských průkazů zabavovaly také automobily. Podle jejích slov se z takového auta stává zbraň, která ohrožuje lidské životy.
Rakouská vláda minulý rok zdvojnásobila maximální pokuty za rychlou jízdu (z 2180 € na 5000 €), vládní strana Zelených se ale domnívá, že to je stále málo.
Vládní návrh předpokládá, že zabavování vozidel bude probíhat v rámci třístupňového řízení. Pokud řidič překročí rychlost o 60 km/h v obci nebo o 70 km/h na dálnici, bude mu minimálně na šest měsíců odebrán řidičský průkaz a zabaveno auto na dobu čtrnácti dnů. Pokud už se v minulosti šofér dopustil přestupku překročení rychlosti, nebo pokud bude první přestupek obzvláště závažný (překročení rychlosti bude o více než 80 km/h v obci, nebo o 90 mimo ni), majitel o automobil zcela přijde a vůz poputuje do dražby.
Nerovný přístup?
Zatímco vídeňská radní pro dopravu Uli Simová je z nového návrhu zákona podle Die Presse nadšená, stejně jako rakouský dopravní klub VCÖ, větší autokluby ÖAMTC a ARBÖ ho kritizují. Podle nich by to mohlo vést k nepřiměřeným trestům. Nikdo totiž nezohledňuje cenu zabaveného auta. „Trest a finanční pokuta je pro všechny řidiče sice stejná, ale každé auto má jinou hodnotu. Proto ten, komu bude zabaveno vozidlo za jeden tisíc eur, zaplatí ve skutečnosti mnohem méně než ten, kdo musí odevzdat auto za 100 000 eur,“ argumentoval generální tajemník ÖAMTC Gerald Kumnig.
Institut zabavování auta za závažné dopravní přestupky se stává čím dál populárnější. Vedle Rakouska jej už dříve zavedli například v Polsku, kde může o zabavení rozhodnout soud u řidiče, který prokazatelně řídil s více než 1,5 promile alkoholu v krvi.