Po šesti týdnech plošné uzávěry se v pondělí v Rakousku otevřely obchody, kadeřnictví či kosmetické salony. Ve Vídni a v Dolních Rakousech se vrátili do lavic někteří žáci, školáci v dalších spolkových zemích budou své vrstevníky následovat za týden. Na Slovensku se v pondělí znovu otevřela část škol, ovšem v některých regionech země, včetně Bratislavy, vyučování dál pokračuje distanční formou.
V posledních týdnech mohly být v Rakousku otevřené prakticky jen obchody s potravinami, drogerie a lékárny. V pondělí dostaly možnost otevřít všechny obchody. Podle agentury APA plánují například prodejci oblečení, obuvi či sportovního vybavení velké slevy, kterými chtějí přilákat zpět zákazníky. Vyžadovat po nich ale budou muset nošení respirátorů typu FFP2 a dodržování dvoumetrových rozestupů. Omezený je v prodejnách i počet zákazníků.
ČSSD chce zrušit některá proticovidová opatření. Nefungují a jsou drahá, tvrdí Hamáček
ČSSD podle jejího šéfa Jana Hamáčka navrhne zrušení některých protikoronavirových opatření, protože nefungují a jsou drahá. Jako příklad uvedl zlevnění nafty, které nakonec lidem ulevilo jen o 12 haléřů a profitují z něj především pumpaři. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) uvedla, že od 1. března by mohli lidé v karanténě nebo v izolaci dostávat bonus k nemocenské, který by mohl být až 375 korun za den.
Otevřít mohly také kadeřnictví, kosmetické či masážní salony. Jejich provozovatelé ale musí požadovat od zákazníků negativní test na koronavirus, ne starší než 48 hodin. Rakousko kvůli tomu rozšířilo síť stanic, na kterých se mohou lidé nechat zdarma otestovat, nyní jich je po celé zemi zhruba tisíc. Do konce února by navíc měly být testy na koronavirus k dispozici zdarma ve všech lékárnách.
Zavřené naopak zůstávají hotely a restaurace, přičemž není jasné, do kdy tomu tak bude. Podle členů vlády to nebude dříve než v březnu.
Ve Vídni a Dolních Rakousech se do lavic vrátily děti z prvních stupňů základních škol. Jejich vrstevníci z ostatních spolkových zemí se začnou prezenčně učit od příštího pondělí, kdy jim skončí týdenní prázdniny. Žáci vyšších ročníků se budou ve školách střídat. Část z nich bude ve třídách v pondělí a v úterý, druhá část ve středu a ve čtvrtek. V pátek se budou všichni dál učit dálkově. S návratem dětí do škol je spojená i povinnost pravidelného testování. Kdo jej odmítne, bude se smět dál účastnit jen distanční výuky.
Maláčová bere zpátečku: Srovnání koronaviru a druhé světové války byl špatný příklad
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) bere zpátečku a omlouvá se za svůj výrok, kdy dobu koronaviru srovnala s druhou světovou válkou. Uvedla to v neděli v Partii na CNN Prima NEWS.
Situaci po uvolnění chce rakouská vláda posoudit příští pondělí. Nevyloučila přitom, že v případě nepříznivého vývoje opět zavede omezení.
V Bratislavě a Košicích zůstaly školy otevřené
Na Slovensku mohly v pondělí otevřít mateřské školy, základní školy pro žáky prvního stupně a střední školy pro studenty posledních ročníků. Podle manuálu ministerstva školství test na koronavirus museli absolvovat učitelé i zaměstnanci škol, dále alespoň jeden z rodičů žáka mateřské školy či základní školy a také samotní studenti středních škol.
Mateřské a základní školy zůstaly prozatím uzavřené například v Bratislavě a v Košicích, tedy ve dvou největších městech země. Jejich samosprávy, které zmíněné typy škol provozují, své rozhodnutí zdůvodnily postojem hygieniků. Ti doporučili školy neotevřít.
Lékaři čekají na odměny kvůli covidu. Blatného náměstci si mezitím rozdělili statisíce
Zatímco lékaři a zdravotnický personál stále čekají na slibované prémie za zvládnutí podzimní vlny koronaviru, vysocí státní úředníci si už finanční odměny nadělili, informoval web iROZHLAS.cz. Ministerstvo zdravotnictví jim přerozdělilo na čtyři miliony korun. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka je to trapné.
Částečné obnovení prezenční výuky na Slovensku umožnilo spuštění takzvaného covid automatu, který upravuje karanténní omezení v souvislosti s covidem a který je obdobou českého protiepidemického systému PES. V současnosti je Slovensko podle zmíněného automatu v nejrizikovějším stupni.
Na Slovensku panuje chaos, v Rakousku rozhodnutí napadá opozice
Otevírání škol na Slovensku provázely protichůdné informace a přijímaní rozhodnutí prakticky na poslední chvíli. Někteří ministři sice minulý týden nejprve ohlásili dohodu o otevření zmíněných typů škol, následně ale premiér Igor Matovič takový krok s ohledem na šíření koronaviru i jeho nakažlivější mutace kritizoval. Vláda nakonec o podrobnostech režimu v souvislosti se školami a karanténními opatřeními, včetně prodloužení nouzového stavu a zákazu vycházení s výjimkami, informovala až v pátek večer. Ministr zdravotnictví Marek Krajčí tehdy například ohlásil, že v nejhorších okresech bude otevření škol zakázáno. Unie měst minulý týden přirovnala rozhodování vlády ohledně škol k chaosu a upozorňovala na chybějící jednoznačná a srozumitelná pravidla.
Ani uvolňování v Rakousku není bez problémů. Vládu kancléře Sebastiana Kurze kritizuje například opoziční sociální demokracie (SPÖ). Její předsedkyně Pamela Rendiová-Wagnerová, která je původním povoláním lékařka, uvedla, že rušení restrikcí považuje vzhledem k vysokým denním přírůstkům počtu nakažených za „velké riziko“. Kritiku si Rakousko vysloužilo i v cizině. Například generální tajemník bavorské vládní strany CSU Markus Blume v neděli řekl, že „Rakousko a Česko svou nezodpovědnou politikou uvolňování ohrožují naše úspěchy v Německu“. Před rychlým uvolňováním v Rakousku už dříve varoval i bavorský premiér Markus Söder.