Tisková konference ČSSD
ČSSD podle jejího šéfa Jana Hamáčka navrhne zrušení některých protikoronavirových opatření, protože nefungují a jsou drahá. Jako příklad uvedl zlevnění nafty, které nakonec lidem ulevilo jen o 12 haléřů a profitují z něj především pumpaři. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) uvedla, že od 1. března by mohli lidé v karanténě nebo v izolaci dostávat bonus k nemocenské, který by mohl být až 375 korun za den.
„Navrhneme zrušení některých opatření, protože nefungují a jsou drahá. Měli bychom revidovat ta, která nefungují, ale stojí peníze, nebo ty peníze jdou jinam, než by jít měly,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček na pondělní tiskové konferenci ČSSD.
Nefunkční je podle něj například snížení sazby spotřební daně z nafty o korunu na litr, které bylo součástí daňového balíčku. Místo úspory lidem podle Hamáčka přineslo snížení cen jen o 12 haléřů a jinak dotuje čerpací stanice. „Určitě by peníze udělaly jinde daleko větší práci než u benzinových pump,“ upozornil Hamáček.
Předseda ČSSD také slíbil, že na pondělním jednání vlády projednají návrat dětí do škol, který je prioritou. „Pokud vše půjde v pořádku a bude fungovat testování studentů a zaměstnanců škol, návrh ministerstva školství počítá s tím, že se maturanti vrátí do škol 1. března. Pokud se tak stane, třeťáci by se mohli vrátit týden poté, tedy 8. března,“ vypočítal Hamáček a vyzval, aby se vláda inspirovala rakouským modelem.
Zároveň ale znovu zdůraznil, že je nutné prodloužení nouzového stavu, který jinak skončí 14. února. „Další vlnu pandemie si nemůžeme dovolit, startovali bychom z de facto plných nemocnic,“ podotkl ministr vnitra.
Ve vládě budou podle něj také sociální demokraté znovu prosazovat, aby byli lidé finančně motivováni být v karanténě nebo v izolaci a chodit na testování. Podle Maláčové může 60procentní nemocenská pro některé rodiny znamenat existenční krizi. ČSSD tak bude pro nakažené nebo jejich kontakty prosazovat zvýšení nemocenské či speciální bonus k ní, který by mohl být až 375 korun za den strávený v karanténě. Lidé by takzvanou izolačku podle ministryně mohli dostávat od 1. března.
Hamáček si od zvýšení nemocenské slibuje i lepší trasování. „Není možné, abychom si hráli na to, že nám funguje trasování a chytrá karanténa v situaci, kdy v některých krajích udávají trasovaní 0,25 kontaktu na osobu, to ukazuje na zásadní problém,“ varoval ministr vnitra.
Větší sankce za opakovaná porušení nařízení
Ten také navrhne přitvrdit proti restauratérům, vlekařům a dalším, kteří porušují vládní nařízení dlouhodobě. Za opakované porušování opatření má nově existovat i možnost uložit zákaz činnosti na jeden rok. „Určitá část provozovatelů restaurací, hotelů nebo lanovek opakovaně a cíleně porušuje vládní nařízení. Komplikuje tím práci policii i přeplněným nemocnicím. Stát musí dostat efektivní nástroj, jak tomu zabránit,“ upozornil Hamáček.
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) Zdroj: CNN Prima NEWS
Dodal, že každý den dostává maily od občanů, že provozovatelé restaurací mají otevřeno a ještě se tím „drze chlubí“. Důsledné trestání opakovaných přestupků je podle něj nyní nemožné, protože policisté nemají přehled, jak se podnikatel proti krizovému zákonu provinil. „Nevzniká žádný nový registr. Registr přestupků už existuje,“ odmítl Hamáček, že by chystal nějaký nový „registr hříšníků“.
Do současného registru přestupků by se ale měla zapisovat i protiprávní jednání na základě krizového zákona. Ministr chce novely v Parlamentu projednat zrychleně v rámci stavu legislativní nouze.
Hamáček také informoval o tom, že bude s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) projednávat odměny pro zdravotníky za podzimní vlnu pandemie. A na tiskové konferenci ČSSD sdělil, že by chtěl sjednotit všechny kompenzační programy. Podpora by byla založena na nákladu z předchozího roku. „Každý program má jiné podmínky a lidé se v tom těžko orientují. Programy by měly být jednodušší a smysluplnější,“ je přesvědčen Hamáček.