Rakouský pat. Babišův spojenec Kickl se nedokázal domluvit na vládě, budou nové volby?

Předseda rakouských Svobodných (FPÖ) a aspirant na kancléře Herbert Kickl oznámil krach jednání o vládě s lidovci. Naši jižní sousedé tak upadají zpět do povolební nejistoty. Ve hře jsou ještě jiné strany, ale šance na úspěch není vysoká. Dojde tak na opakování nedávných voleb? A komu by nové klání svědčilo?

Více než čtyři měsíce po volbách nemají Rakušané novou vládu, a jen tak ji mít nebudou. Kicklovi se nepodařilo dohodnout na koalici s lidovci (ÖVP), kteří pro Svobodné představovali prakticky jedinou možnou variantu. A ÖVP navíc už dříve nedokázala dotáhnout do konce jednání se sociálními demokraty a liberály ze strany NEOS.

ČTĚTE TAKÉ: Vance v Mnichově zmínil Ukrajinu jen okrajově. Experti naznačili, co to říká o Trumpově vládě

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen proto svolal jednání s lídry parlamentních stran, vyjma Kickla, aby s nimi jednal o sestavení nové vlády. K výše zmíněným stranám (ÖVP, sociální demokracie a NEOS) se přidali ještě Zelení. „Dohodli jsme se, že v nadcházejících dnech budeme pokračovat v úzkém dialogu. Všichni si uvědomují, že nyní musíme jednat rychle a zodpovědně,“ napsal Van der Bellen na sociální síti X.

Lze usuzovat, že snahou rakouského prezidenta, který byl před nástupem do úřadu členem Zelených, bude vytvořit vládu právě na půdorysu stran, které si k sobě nyní pozval. Koneckonců první možnost sestavit vládu dal tehdejšímu šéfovi lidovců a dnes už exkancléři Karlu Nehammerovi.

Taková varianta je však spíše utopií Van der Bellena. ÖVP už takto jednali se sociálními demokraty a stranou NEOS. Rozdíly mezi nimi ale byly tak značné, že vedly ke krachu jednání, po němž následoval – právě ukončený – pokus o dohodu mezi lidovci a Svobodnými.

To byl pro Rakušany šok. „V Rakousku je historicky silně vyvinutá politika konsenzu. Všichni se domnívali, že i přes názorové neshody se lidovci dohodnou se sociálními demokraty a liberály ze strany NEOS, aby nevládla FPÖ. Konec jednání, které podle lidovců a NEOS krachly kvůli sociálním demokratům a jejich údajně nepřiměřeným požadavkům v ekonomice, nikdo nečekal,“ řekl v nedávném rozhovoru pro CNN Prima NEWS český velvyslanec v Rakousku Jiří Šitler.

Vládla by krajní pravice se sociálními demokraty?

Český ambasador odhadl, že pokud by nakonec neuspěla ani jednání mezi lidovci a rakouskými Svobodnými, pak by v úvahu připadaly snad už jedině předčasné volby. Možnost, že by se Kicklova FPÖ, která je vnímána jako krajně pravicová a také proruská, dohodla s jinými stranami, nevidí reálně.

„NEOS je hodnotově liberální, velmi proevropský a kritický vůči Rusku. I u Zelených by to šlo jen velmi těžko. Teoreticky by v úvahu připadali sociální demokraté, kteří mají řadu programových bodů podobných jako Svobodní, třeba boj proti drahotě a sociální témata, ale nakonec i oni vyloučili možnost jednání s FPÖ,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Šitler.

Rakušané míří k dalším volbám

Lidovci i na popud Van der Bellena mohou obnovit jednání se sociálními demokraty a stranou NEOS či se Zelenými, ale jako nejpravděpodobnější varianta se nyní jeví konání předčasných voleb. Ty by se musely konat až za tři měsíce.

Takové volby by nejvíce vyhovovaly právě Kicklovi a jeho FPÖ. Podle rakouských průzkumů, které shrnuje portál PolitPro, totiž Svobodní, kteří jsou spojenci hnutí ANO českého expremiéra Andreje Babiše a sedí s ním v evropské frakci Patriotů, od voleb posílili, a to až o pět procentních bodů. Dodejme, že především na úkor lidovců, kteří se z pozice vládnoucí strany, z jejichž řad pocházel kancléř, propadli až na třetí místo za sociální demokraty.

Mezitím Rakousku vládne pověřený kancléř a donedávna ministr zahraničí Alexander Schallenberg. Van der Bellen může kromě toho jmenovat úřednickou vládu, potažmo se strany mohou domluvit na menšinovém kabinetu. Naši jižní sousedé však zřejmě míří k dalším volbám.

PODÍVEJTE SE: Svoboda slova v Evropě upadá. Boj proti dezinformacím připomíná sovětskou cenzuru, prohlásil Vance

Tagy:
Rakousko politika Andrej Babiš volby vláda Jiří Šitler Alexander Schallenberg ÖVP Svobodná strana Rakouska politický proces Alexander Van der Bellen NEOS Herbert Kickl