Hrozí raketový nárůst rakoviny
Se znepokojivými daty přišli australští vědci, kteří se podíleli na studii zveřejněné začátkem srpna v časopise Cancer. Po analyzování případů a úmrtí mužů na 30 typů rakoviny ve 185 zemích v roce 2022 vytvořili prognózu pro rok 2050. Výsledek? Počet případů karcinomů celosvětově u mužů vzroste o 84 procent, úmrtnost o 93 procent. Nejvíce by měla být zasažena skupina mužů starších 65 let, u nichž se má počet úmrtí zvýšit o 113 procent. Nejčastěji indikovaným typem rakoviny stejně jako dosud zůstane karcinom plic.
Výsledky studie vědci zveřejnili 12. srpna. Alarmující předpověď, která vychází z dat pro rok 2022, se týká jak nových případů rakoviny, tak úmrtí. V prvním případě by se číslo mělo zvýšit z 10,3 milionu v roce 2022 na 19 milionů v roce 2050. Jedná se o 84procentní nárůst.
ČTĚTE TAKÉ: Rakovině děložního čípku ročně podlehne 400 Češek. Nová AI metoda jim pomáhá zachránit život
Znepokojivější data se týkají úmrtnosti. Studie předpokládá, že by počet mužských obětí rakoviny měl vzrůst z 5,4 milionu v roce 2022 na 10,5 milionu v roce 2050. Jedná se o 93procentní nárůst. Nejvíce by měla být postižena skupina mužů starších 65 let, u nichž má úmrtnost vzrůst o 117 procent.
V Evropě bude nárůst poloviční
Obdobně budou více zasaženi ti muži, kteří žijí v zemích s nižším příjmem a nižší či střední délkou života. „V letech 2022 až 2050 se v Africe a východním Středomoří předpokládá 2,5násobný nárůst počtu incidencí a úmrtí. Naproti tomu v Evropě se předpokládá nárůst přibližně o polovinu,“ uvedli ve studii vědci.
Již dnes muži častěji umírají na rakovinu než ženy. Právě oni více indikují ke kouření a pití alkoholu, což je chování, které v řadě případů stojí za vznikem rakoviny. Stejně tak jsou muži častěji vystaveni karcinogenům na pracovišti a je méně pravděpodobné, že budou mít přístup ke screeningovým programům, připomíná web CNN.
Stejně jako v roce 2022 se předpokládá, že za 23 let bude rakovina plic hlavním typem karcinomu, který bude mužům diagnostikován a jemuž podlehnou. Častěji by pak měla být mužům diagnostikována rakovina prostaty.
Co by však mohlo tento nepříznivý trend zvrátit? Výzkumníci nejčastěji zmiňují zlepšení přístupu ke zdravotní péči a infrastruktuře, včetně odpovídající pracovní síly. Zejména pak rozšíření všeobecného zdravotního pojištění po celém světě „by mohlo posílit základní možnosti prevence a léčby rakoviny,“ uvedli.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Český robot má pomoci lidem s rakovinou štítné žlázy. Jak průlomová technologie funguje?
Na začátku roku 2024 vyšla zpráva Americké onkologické společnosti, která uvádí, že růst a stárnutí populace jsou hlavními faktory, které ovlivňují „velikost světové zátěže rakovinou“. Předpokládá se, že do roku 2050 vzroste počet lidí na Zemi z osmi miliard na 9,7 miliardy.
„Pokud jde o počet případů rakoviny na celém světě, domníváme se, že do roku 2050 se toto číslo zvýší na 35 milionů, a to zejména kvůli rostoucímu počtu stárnoucí populace,“ zdůraznil již dříve pro CNN William Dahut, hlavní vědecký pracovník Americké společnosti pro rakovinu.
ČTĚTE TAKÉ: Prevence, která může zachránit život. Na jaká bezplatná vyšetření a kdy mají ženy nárok?
A pokud bude více lidí užívat tabák a více jich bude trpět obezitou spolu s dalšími rizikovými faktory vzniku rakoviny, může se podle společnosti předpokládaný počet případů rakoviny ještě zvýšit. Zejména pak v zemích s nízkými příjmy.