reklama

Čeští muži nejčastěji trpí rakovinou prostaty, prevence zachraňuje život

Movember je tradiční celosvětová listopadová charitativní kampaň, která poukazuje na zdraví mužů a také na rakovinu prostaty. Charakteristický je pro ni knírek, který si řada mužů nechává tento měsíc symbolicky narůst. Diagnózu rakovina prostaty si každý rok v ČR vyslechne až osm tisíc mužů. Jedním z nich byl i pan Karel, který je členem pacientské organizace Asociace mužů sobě. Ve svém příběhu prozradil, co pro něho bylo nejtěžší a proč se rozhodl spolu s ostatními pomáhat mužům se stejnou diagnózou.

reklama

Karel je muž, který o své zdraví celý život dbal. Sportoval, vyhýbal se alkoholu a cigaretám. Přesto i on si před pár lety vyslechl od svého ošetřujícího lékaře zdrcující diagnózu – rakovina prostaty. „V tu chvíli jsem byl jako opařený. Lékař mi sice sdělil diagnózu, ale už mi neřekl, co mám dělat. Jaká léčba by pro mě byla vzhledem k velikosti nádoru vhodná. Obrátil jsem se tedy na výše postaveného urologa, ale i tam mi chyběly informace,“ říká Karel, který si kvůli citlivému tématu přál zůstat v anonymitě.

Chyběly mi informace o tom, jaké mám možnosti v léčbě. Dokonce jsem byl nucen změnit zdravotní pojišťovnu.

Pan Karel stejně jako řada dalších mužů vůbec netušil, jak situaci řešit. Od svého známého se dozvěděl, že jemu lékař nabídl určitý typ léčby bez možnosti volby. „Přitom pacient v tuto chvíli potřebuje znát, jaké jsou další možnosti. Nezbývalo mi než se naprosto intuitivně rozhodnout sám, protože bylo nutné začít se co nejdříve léčit,“ pokračuje. Jenže opět narazil na problém. Léčbu, kterou si vybral, prý nehradí jeho zdravotní pojišťovna. „Takže jsem byl nucen ještě ke všemu změnit zdravotní pojišťovnu, což jsem tedy udělal a věřil, že to bude v pořádku,“ říká. Ale nebylo. Mezitím se změnilo vedení pojišťovny a ta přestala léčbu hradit.

„Vzápětí se dozvídám další příběh kolegy, člena pacientské organizace. Komplexní onkologické centrum mu léčbu doporučilo. Pak rozhodoval revizní lékař jeho zdravotní pojišťovny. Kolega měl štěstí a mohl se stejně jako já začít léčit. Jeho kamarád se stejnou diagnózou u stejného revizního lékaře měl však smůlu,“ dodává.

Uzdravením to nekončí. Je nutné změnit životní styl, zaměřit se na psychiku. Proto jsem se rozhodl pomáhat dalším mužům.

Karel se nakonec uzdravil a na základě svých poznatků a pocitů se rozhodl pomáhat ostatním mužům, kteří se ocitli ve stejné situaci. „Nejde pouze o léčbu, ale také o to, jak se má člověk chovat po vyléčení. Jak změnit životní návyky, být psychicky v pohodě a získat zpět ztracenou imunitu,“ dodává Karel, který se dnes spolu s ostatními členy pacientské organizace Asociace mužů sobě snaží o osvětu mužů ohledně karcinomu prostaty.

Rakovina prostaty není výjimečná ani u mužů kolem čtyřicítky

Ve kterém věku jsou muži nejvíce ohroženi rakovinou prostaty a jaké mají možnosti léčby? Na to jsme se zeptali urologa MUDr. Martina Lukeše.

Pane doktore, od jakého věku by se měli mít muži na pozoru ohledně rakoviny prostaty?
Nejvíce ohroženou skupinou jsou muži starší 50 let. Bohužel v poslední době stále častěji diagnostikujeme karcinom prostaty i u mužů ve věku 40+ a na naší klinice léčíme už i několik pacientů mladších 40 let. S pravidelnými preventivními prohlídkami doporučujeme našim klientů začít kolem čtyřicátého roku, vhodné jsou zejména pravidelné odběry krve včetně PSA, což je prostatický specifický antigen-marker karcinomu prostaty a sonografické vyšetření.

Jaké jsou možnosti léčby u karcinomu prostaty?
Léčba karcinomu prostaty je závislá na stadiu, ve kterém byla diagnostikovaná. U lokalizovaného karcinomu prostaty přicházejí v úvahu dvě možnosti léčby, obě se snahou o vyléčení. Jedná se o radikální odstranění prostaty či její radikální ozáření. Další možností, která je v dnešní době akceptována je tzv. aktivní sledování. Tato metoda představuje cílené rozhodnutí pacienta s neagresivním karcinomem prostaty neléčit, ale pouze pečlivě sledovat a léčbu zahájit při přesně definovaných známkách zhoršení onemocnění.

V pokročilejších stadiích karcinomu prostaty se uplatňuje hormonální terapie. Většina nádorů prostaty je ovlivněna hormony produkovanými mužským tělem (testosteron). Při léčbě je třeba vliv těchto hormonů omezit, a doporučuje se tedy kastrace. Ta může být buď chirurgická (odstranění varlat), nebo provedená podáváním látek, jež v těle blokují působení mužských hormonů, tedy tzv. chemická. V dnešní době je nedílnou součástí léčby pokročilých nádorů prostaty též chemoterapie.

Příznaky rakoviny prostaty

  • častější potřeba močení, obzvláště v noci
  • obtíže při zahajování močení nebo zadržování moči
  • slabý nebo přerušovaný tok moči
  • bolestivé nebo palčivé močení
  • obtíže při dosahování erekce
  • bolestivá ejakulace
  • krev v moči nebo semeni
  • častá bolest nebo ztuhnutí spodní části zad, boků nebo horních částí stehen

Čím je muž starší, tím se riziko vzniku rakoviny prostaty zvyšuje.

Proč zrovna Movember?

Movember probíhá celosvětově vždy v listopadu. Název vznikl spojením dvou slov November (listopad) a moustache (knír). Tato kampaň poukazuje na zdraví mužů, kteří o svých zdravotních problémech příliš nemluví a k lékaři se často vypraví až ve chvíli, kdy své problémy už nemohou dále přehlížet. Rakovině prostaty je možné předcházet podobně, jako je tomu v případě rakoviny prsu u žen – pravidelnými prohlídkami. A to je hlavní poselství mezinárodní akce Movember, jejímž symbolem je knírek jako typicky mužský prvek. Osvětová kampaň se zaměřuje také na duševní zdraví u mužů a prevenci sebevražd, jejichž počet v letošním roce stoupl.

Tagy:

Zákaz vstupu neočkovaným. Google a Facebook zavádí nová pravidla pro své zaměstnance

Internetoví giganti Google a Facebook ve středu oznámili, že od svých zaměstnanců budou před jejich návratem do společných kanceláří požadovat očkování proti nemoci COVID-19. Více než 130 000 zaměstnanců Googlu to e-mailem oznámil šéf firmy Sundar Pichai. V případě Facebooku se povinné očkování zatím bude vztahovat na zaměstnance ve Spojených státech, informovala agentura AP. Oznámení přichází krátce poté, co o podobném kroku rozhodly americké veřejné instituce.

Živě
ON-LINE: Schweiner s Perušičem po covidu zvítězili. Česko má jisté další medaile

Jiří Lipták a David Kostelecký předvedli ve finále střelby na trap fantastické výkony. Prvně jmenovaný je olympijským šampionem, Kostelecký má stříbro. Čtvrté místo ve finále dvojskifu získali veslaři Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek. Tenistky Markéta Vondroušová a Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou se probojovaly do finále. Kanoistka Tereza Fišerová ve finále po sérii chyb skončila šestá. Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner dokázali ve svém prvním utkání po nákaze koronavirem prvně jmenovaného zvítězit.

Sledujte 360° s Robertem Šlachtou: Kdo z politiků ho štve a jak to má se ženami?

Volební modely připisují hnutí Přísaha šanci na poslanecká křesla. Proč ale nechce jeho předseda a expolicista Robert Šlachta říct, s kým by spolupracoval na úrovni dolní komory či přímo ve vládě? Kteří politici ho v poslední době naštvali? V čem spatřuje své slabiny a jak to má se ženami? To vše poodhalí speciální letní seriál 360° Pavlíny Wolfové. Rozhovor s Robertem Šlachtou můžete sledovat od 21:20 na CNN Prima NEWS nebo přímo zde v článku.

reklama

Domácí zpravodajství

Počet nakažených v ČR dál klesá. Epidemie koronaviru zpomaluje už 11 dní v řadě

Počty nově potvrzených případů koronaviru v tuzemsku v mezitýdenním srovnání dál klesají, ve středu jich laboratoře odhalily 195, o 37 méně než před týdnem. Reprodukční číslo se pod hodnotou jedna, což značí zpomalování epidemie, drží 11 dní v řadě, nyní je 0,86. Za celou Českou republiku je nyní 12 případů na 100 tisíc obyvatel za uplynulých sedm dní, o dva méně než před týdnem.

Zrada a zklamání. Hamáček na nás kašle, Sobotka by to neudělal, zní z části ČSSD

Zrada a zklamání, alespoň tak popisují své pocity někteří starostové ČSSD, kteří se rozhodli odejít z jihomoravské kandidátky poté, co do ní zasáhlo stranické grémium. Místo toho, aby se vedení sociální demokracie soustředilo na boj o politické přežití, opět se potýká s vlnou nesouhlasu a hromadných odchodů. Předseda Jan Hamáček je navíc na dovolené a zřejmě doufá, že problémy tak nějak vyšumí.

V Česku řádí nakažlivá mutace delta, přesto čísla klesají. Jak je to možné?

V České republice se objevuje velmi nakažlivá mutace delta koronaviru již u přibližně 90 procent všech nově nakažených. Přestože se u takzvané indické mutace hovoří o reprodukčním číslu až osm, epidemie v Česku nadále ustupuje, takže se nevydáváme cestou zemí, jako je Španělsko, Portugalsko či Velká Británie, kde šíření delty vedlo k značnému zhoršení situace. Podle odborníků za to může zřejmě kombinace proočkovanosti a promořenosti českého obyvatelstva.

reklama