reklama

Čeští muži nejčastěji trpí rakovinou prostaty, prevence zachraňuje život

Rakovina prostaty se nejčastěji objevuje u mužů po 65. roce. (ilustrační foto: Pexels.com)

Movember je tradiční celosvětová listopadová charitativní kampaň, která poukazuje na zdraví mužů a také na rakovinu prostaty. Charakteristický je pro ni knírek, který si řada mužů nechává tento měsíc symbolicky narůst. Diagnózu rakovina prostaty si každý rok v ČR vyslechne až osm tisíc mužů. Jedním z nich byl i pan Karel, který je členem pacientské organizace Asociace mužů sobě. Ve svém příběhu prozradil, co pro něho bylo nejtěžší a proč se rozhodl spolu s ostatními pomáhat mužům se stejnou diagnózou.

reklama

Karel je muž, který o své zdraví celý život dbal. Sportoval, vyhýbal se alkoholu a cigaretám. Přesto i on si před pár lety vyslechl od svého ošetřujícího lékaře zdrcující diagnózu – rakovina prostaty. „V tu chvíli jsem byl jako opařený. Lékař mi sice sdělil diagnózu, ale už mi neřekl, co mám dělat. Jaká léčba by pro mě byla vzhledem k velikosti nádoru vhodná. Obrátil jsem se tedy na výše postaveného urologa, ale i tam mi chyběly informace,“ říká Karel, který si kvůli citlivému tématu přál zůstat v anonymitě.

Chyběly mi informace o tom, jaké mám možnosti v léčbě. Dokonce jsem byl nucen změnit zdravotní pojišťovnu.

Pan Karel stejně jako řada dalších mužů vůbec netušil, jak situaci řešit. Od svého známého se dozvěděl, že jemu lékař nabídl určitý typ léčby bez možnosti volby. „Přitom pacient v tuto chvíli potřebuje znát, jaké jsou další možnosti. Nezbývalo mi než se naprosto intuitivně rozhodnout sám, protože bylo nutné začít se co nejdříve léčit,“ pokračuje. Jenže opět narazil na problém. Léčbu, kterou si vybral, prý nehradí jeho zdravotní pojišťovna. „Takže jsem byl nucen ještě ke všemu změnit zdravotní pojišťovnu, což jsem tedy udělal a věřil, že to bude v pořádku,“ říká. Ale nebylo. Mezitím se změnilo vedení pojišťovny a ta přestala léčbu hradit.

„Vzápětí se dozvídám další příběh kolegy, člena pacientské organizace. Komplexní onkologické centrum mu léčbu doporučilo. Pak rozhodoval revizní lékař jeho zdravotní pojišťovny. Kolega měl štěstí a mohl se stejně jako já začít léčit. Jeho kamarád se stejnou diagnózou u stejného revizního lékaře měl však smůlu,“ dodává.

Uzdravením to nekončí. Je nutné změnit životní styl, zaměřit se na psychiku. Proto jsem se rozhodl pomáhat dalším mužům.

Karel se nakonec uzdravil a na základě svých poznatků a pocitů se rozhodl pomáhat ostatním mužům, kteří se ocitli ve stejné situaci. „Nejde pouze o léčbu, ale také o to, jak se má člověk chovat po vyléčení. Jak změnit životní návyky, být psychicky v pohodě a získat zpět ztracenou imunitu,“ dodává Karel, který se dnes spolu s ostatními členy pacientské organizace Asociace mužů sobě snaží o osvětu mužů ohledně karcinomu prostaty.

K tématu

Rakovina prostaty není výjimečná ani u mužů kolem čtyřicítky

Ve kterém věku jsou muži nejvíce ohroženi rakovinou prostaty a jaké mají možnosti léčby? Na to jsme se zeptali urologa MUDr. Martina Lukeše.

Pane doktore, od jakého věku by se měli mít muži na pozoru ohledně rakoviny prostaty?
Nejvíce ohroženou skupinou jsou muži starší 50 let. Bohužel v poslední době stále častěji diagnostikujeme karcinom prostaty i u mužů ve věku 40+ a na naší klinice léčíme už i několik pacientů mladších 40 let. S pravidelnými preventivními prohlídkami doporučujeme našim klientů začít kolem čtyřicátého roku, vhodné jsou zejména pravidelné odběry krve včetně PSA, což je prostatický specifický antigen-marker karcinomu prostaty a sonografické vyšetření.

Jaké jsou možnosti léčby u karcinomu prostaty?
Léčba karcinomu prostaty je závislá na stadiu, ve kterém byla diagnostikovaná. U lokalizovaného karcinomu prostaty přicházejí v úvahu dvě možnosti léčby, obě se snahou o vyléčení. Jedná se o radikální odstranění prostaty či její radikální ozáření. Další možností, která je v dnešní době akceptována je tzv. aktivní sledování. Tato metoda představuje cílené rozhodnutí pacienta s neagresivním karcinomem prostaty neléčit, ale pouze pečlivě sledovat a léčbu zahájit při přesně definovaných známkách zhoršení onemocnění.

V pokročilejších stadiích karcinomu prostaty se uplatňuje hormonální terapie. Většina nádorů prostaty je ovlivněna hormony produkovanými mužským tělem (testosteron). Při léčbě je třeba vliv těchto hormonů omezit, a doporučuje se tedy kastrace. Ta může být buď chirurgická (odstranění varlat), nebo provedená podáváním látek, jež v těle blokují působení mužských hormonů, tedy tzv. chemická. V dnešní době je nedílnou součástí léčby pokročilých nádorů prostaty též chemoterapie.

Movember - typickým znakem je mužský knír.
Movember - typickým znakem je mužský knír.
Zdroj: Twitter.com

Příznaky rakoviny prostaty

  • častější potřeba močení, obzvláště v noci
  • obtíže při zahajování močení nebo zadržování moči
  • slabý nebo přerušovaný tok moči
  • bolestivé nebo palčivé močení
  • obtíže při dosahování erekce
  • bolestivá ejakulace
  • krev v moči nebo semeni
  • častá bolest nebo ztuhnutí spodní části zad, boků nebo horních částí stehen

Čím je muž starší, tím se riziko vzniku rakoviny prostaty zvyšuje.

Proč zrovna Movember?

Movember probíhá celosvětově vždy v listopadu. Název vznikl spojením dvou slov November (listopad) a moustache (knír). Tato kampaň poukazuje na zdraví mužů, kteří o svých zdravotních problémech příliš nemluví a k lékaři se často vypraví až ve chvíli, kdy své problémy už nemohou dále přehlížet. Rakovině prostaty je možné předcházet podobně, jako je tomu v případě rakoviny prsu u žen – pravidelnými prohlídkami. A to je hlavní poselství mezinárodní akce Movember, jejímž symbolem je knírek jako typicky mužský prvek. Osvětová kampaň se zaměřuje také na duševní zdraví u mužů a prevenci sebevražd, jejichž počet v letošním roce stoupl.

K tématu

Tagy: zdraví rakovina muži prevence pacientská organizace rakovina prostaty Movember
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Jan Hamáček

Hamáček zkolaboval kvůli tlaku. Před pár týdny podstoupil operaci

Hamáček zkolaboval kvůli tlaku. Před pár týdny podstoupil operaci

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) zkolaboval. Pro Blesk Zprávy uvedl, že zřejmě kvůli tlaku. Ruší tak své schůzky a nedorazí na jednání Sněmovny, v péči lékařů však není. Před pár týdny šéf ČSSD podstoupil operaci. Nachází se navíc i pod značným politickým tlakem poté, co ministr kultury Lubomír Zaorálek zatím odmítl převzít funkci po odvolaném ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi.

Olomoucký kraj

Drama na Přerovsku. Starosta se musel schovat na úřadě, útočník mu hrozil nožem

Drama na Přerovsku. Starosta se musel schovat na úřadě, útočník mu hrozil nožem

Muž středního věku ohrožoval podle policie nožem starostu Bělotína na Přerovsku kvůli dlouhodobým sporům týkajícím se výkonu jeho funkce. Vyhrožoval mu údajně i ublížením na zdraví. Útočník mu nakonec propíchl dvě pneumatiky u osobního vozu, starosta se do příjezdu hlídky uchýlil do budovy úřadu. Útočník je podezřelý z trestného činu násilí proti úřední osobě, hrozí mu až šestileté vězení, sdělila v úterý přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Kauza lihového bosse Březiny opět u soudu. Začal proces s příbuznými a zaměstnanci
Slovensko od pondělí rozvolňuje. Otevřou všechny obchody, služby či hotely
Ze stovky měl málem miliony. O štědrý jackpot sázkaře připravil teatrální Son a VAR
Útok na dítě na Petříně: Krátce předtím napadl pes jinou oběť. Policie označila viníka
Hazard a nezodpovědnost. Opozice kritizuje zmatky s obsazením postu ministra zahraničí
reklama
reklama
Prymula: Opatření musíme vydržet ještě dva měsíce, pak epidemie začne ustupovat

Nový den

Domácí zpravodajství

Následky hackerského útoku v Olomouci: Lidé si nic nevyřídí, výplaty přijdou pozdě
PŘEHLEDNĚ: Prodělali jste covid? Devět rad odborníků, jak se vyhnout těžkým následkům
Zachránce popsal boj o život dětí ze Žamberka: Ke klukům pod hladinou jsem se plazil
Další články
reklama
reklama