Ministerstvo vnitra připravuje nová pravidla pro zablokování internetových stránek, které šíří dezinformace. To by mohlo přijít v případě ohrožení státu, posvětit by takové rozhodnutí musely policie nebo tajné služby. Otázkou ovšem je, zda vůbec nová pravidla někdy začnou platit. Předchozí pokusy vlády totiž ztroskotaly.
Loni den po vypuknutí války na Ukrajině správce českých domén zablokoval osm webů, které označil za dezinformační. Udělal to sice po konzultaci s bezpečnostními složkami a vládou, jeho postup se ale stal terčem kritiky. To se má změnit.
„Zákon, který připravujeme, by měl reagovat na on-line obsah, který by mohl ohrozit svrchovanost ČR, územní celistvost ČR nebo demokratické základy ČR,“ řekl CNN Prima NEWS mluvčí resortu vnitra Ondřej Krátoška.
MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT: Kvůli Bulířovi mi chodí výhrůžky smrtí, řekl Zdechovský. Boj se o parchanty, píšou mu někteří
Pokyn k zablokování dezinformačních webů by vydaly tajné služby nebo policie. Následně by ho musel schválit dohledový úřad. Pojistkou proti zneužití by pak měl být soud, který by rozhodl, jestli byl web vypnutý oprávněně.
„Představme si třeba situaci, kdy ruští propagandisté založí web, kde vyzývají k útokům na naše vlastní občany. Potřebujeme jednoznačně mechanismus, jak tomu čelit, jak se bránit,“ uvedl odborník na dezinformace Roman Máca.
I nová pravidla ale vzbuzují kontroverze. „SPD s tím zásadně nesouhlasí, protože nejde o nic jiného než o cenzuru,“ řekl pro CNN Prima NEWS předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. Slovům o cenzuře se brání Pavel Žáček (ODS).
„Nedomnívám se, že by to byla cenzura v tom klasickém smyslu, jak ji známe, protože se to nebude týkat nějakých politických nesmyslů,“ řekl předseda sněmovního výboru pro bezpečnost.
Zákon sice vzniká, ale je otázkou, zda ho vůbec budou poslanci schvalovat. Zatím o něm debatují odborníci.