Šéf Pirátů a pravděpodobný lídr koalice se STAN Ivan Bartoš je připraven být důstojným premiérem, pokud koalice vyhraje. Uvedl to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň řekl, že si dokáže představit vládu sestavenou z pěti stran, a poodhalil jména kandidátů na ministry. Hraje se podle něj především o budoucnost Česka bez Andreje Babiše, země může být v zásadním dějinném zlomu.
Jste konečně připraven přiznat, že chcete být premiérem?
To není o tom, že chci. Pokud je to jediná cesta, jak realizovat náš program, tak tím premiérem budu, pokud ve volbách uspějeme. Kandiduji na lídra, to je nominant na premiéra a o pozici se budu ucházet.
A jste tedy připraven?
Ano, každý den se učím, ale ještě mám rok, ne? Rozhodně jsem víc připraven než řada lidí, kteří o tu funkci v danou chvíli usilovali, a dokonce ji získali. Je to ale obrovská zodpovědnost.
Země může být v zásadním dějinném zlomu. Riskujeme budoucí vládu Andreje Babiše třeba s SPD
Bojíte se toho?
Bavil jsem se o tom zrovna s manželkou, jestli to dáme, kdyby to nastalo. A ona mi řekla, že už jsme dali věcí, tak proč ne tohle. Do té role se dostanete proto, že je to poznaná nutnost. Proč jsem předseda Pirátů? Protože si myslím, že to má pro tu stranu přínos, a protože si to myslí lidi, kteří mě tam zvolili. Teď je ta situace daleko vážnější. Země může být v zásadním dějinném zlomu. Buď tady riskujeme budoucí vládu Andrej a spol. s SPD, protože v tom dalším volebním období už se může hrát naprostý vabank, anebo do toho musíme šlápnout s tím, že jdeme dělat změnu. O to se hraje. Dívám se na to období s nadějí, ale obava, že si loupneme ještě další čtyři roky pod vládou Andrej Babiše, je sama o sobě dost děsivá.
Budete důstojným premiérem?
Když vidím Andrej Babiše, tak si myslím, že půlka Sněmovny by byla důstojnější než on.
Když vedle vás postavím lídra ODS a profesora Petra Fialu, který se vyjadřuje distingovaně a rozvážně, jste oproti němu trochu úlet. Přijdete si jako pan premiér? Pan premiér Bartoš, jak vám to zní?
To, jak jednáte ve funkci, teprve definuje, jestli na tu funkci máte. Tak co mám? Mám džíny, košili, když to jde, oblékám se neformálně. Myslím, že i Babiš nosí džíny. Pan Fiala asi džíny nenosí.
Dobře. Proto se znovu ptám: Budete důstojný premiér?
Tak asi jako teď, ne? Snažím se jednat stále stejně, ať jsem v civilu, nebo doma, nebo s přáteli. Myslím, že mé vystupování za x let je slušné. Nemyslím, že by měl někdo výhrady k tomu, že se Bartoš choval neslušně nebo byl hulvát, nebo že třeba přišel nepřipravený na jednání. I v důvěryhodnosti politiků mám lepší skóre na pozitivní než negativní hodnocení.
Dokážu si představit pět stran ve vládě
Jaký bude tým, který si s sebou vezmete?
To se bude rozhodovat až v lednu a únoru.
Koho byste tam chtěl vy?
Budou to nominace skrze stranu a bude to širší tým. Pokud se koalice schválí, bude to muset být projednáno i se STAN.
Takže to bude namixované třeba Mikuláš Ferjenčík ministrem financí a Vít Rakušan ministrem školství?
To vůbec nevím, ale myslím, že Ferjenčík nemá ministerské ambice, nevím, jaké má Vít Rakušan. Když budu mluvit za sebe, máme lidi, kteří dodávají velmi kvalitní vstupy. Je tam třeba Jakub Michálek, Martin Jiránek, Petr Třešňák nebo Olga Richterová.
Babiš se snaží budoucí vládě zavařit. Nebude to žádné příjemné období
Dokáže Olga Richterová jako ministryně práce a sociálních věcí připravit konečně tolika lidmi slibovanou důchodovou reformu?
Myslím, že ano. Účastnili jsme se Komise pro spravedlivé důchody a nevím, proč se to nedotáhlo.
Bude to asi jeden z vašich nejdůležitějších úkolů a v těžké době.
Bude to v době, kdy asi budeme řešit sociální krizi. Nebude to žádné příjemné vládní období. A myslím, že s návrhy Andreje Babiše z poslední doby, divoce podpořené hlasováním ODS, to pan Babiš ví a snaží se to budoucí vládě dvakrát víc zavařit.
Když se do Sněmovny dostanete vy jako dvojkoalice a trojkoalice ODS, TOP 09 a lidovci, pak ještě ANO a SPD, tak s kým půjdete do vlády?
Záleží, kdo se na těch kandidátkách dostane. Podle mě je šance, že se politická scéna výrazně zjednoduší. Bude tady konzervativní blok, který snad přežije superhrubou mzdu, bude tady dále pokračovat Andrej Babiš, jestli k sobě na předvolební spolupráci někoho přibere, nevím, asi je to stále ve hře.
Že by hnutí ANO kandidovalo s někým?
V Senátu jdou třeba do společného klubu s ČSSD.
Jste schopní tedy vytvořit vládu v pěti stranách?
Já si to dokážu představit. Co se dá dělat?
Kdybych si musel vybrat premiéra z trojkoalice, tak Petr Fiala
A s hnutím ANO?
To si asi nedokážu ani představit, tam animozity stále narůstají. Myslím, že s ANO to není reálné. Budou tam čtyři bloky. První budou strany à la Tomio Okamura, druhé ANO, třetí konzervativní blok a čtvrtý liberální střed Piráti a STAN, pokud se, a já v to věřím, dohodneme na všech podmínkách. To je podle mě celkem přehledná situace a moc variant na poskládání není.
Opravdu pět stran ve vládě?
No tak co se dá dělat. Hlavně jsme rok před volbami. Mám před sebou v první řadě za úkol vyřešit šlamastiku s daňovým balíčkem a do toho se musí protnout jednání se STAN, pak máme COVID-19, až se to přes Vánoce rozvolní, tak nás to podle mě může v únoru a březnu nakopnout do dalšího lockdownu. To jsou teď nejbližší úkoly.
Petr Fiala, Marian Jurečka, nebo Markéta Pekarová Adamová? Kdo z nich by byl podle vás nejlepší premiér?
Nemyslím si, že by to měl být kdokoliv z nich.
Někdo z nich to ale může být, třeba vyhrají.
Tak asi Petr Fiala, má zkušenosti a je to profesor. Je to varianta budoucnosti bez Andreje Babiše.
Spolupráce se STAN musí být nastavená společně do vlády, společně do opozice
Pojďme k té koalici. Schválili jste si v pondělí zahájení jednání se STAN. Předpokládám, že jste rád, protože jste o to usiloval. Co teď Piráty čeká?
Jsem rád, že debata ve straně probíhala. Byl to měsíc skutečně intenzivních diskuzí. Vznikla oponentura, měli jsme živé pirátské vysílání a konsensus 81 procent z hlasujících je vysoký (pro koalici bylo 81 procent hlasů, nepodpořilo ji 26 procent, Piráti ale mohli volit obě varianty, pozn. red.). Teď nás čeká měsíc vyjednávání a připravování dokumentů, které musí schválit i STAN. Řada politických projektů a koalic vzniká jako hurá akce, ale tohle vznikalo přesně obráceně. Vyjednávání budou intenzivní. Máme rozdělené oblasti. Nejdůležitější je program a vize a to, jaké bude jméno nebo logo, je vedlejší.
Co bude konkrétním výsledkem celé měsíční práce?
Spolupráce má být založena na respektování sil stran. Síla stran je dlouhodobě 3:1. Poziční skladba kandidátek na krajích bude probíhat paralelně, ale není zdaleka nejdůležitější. Hlavní je za mě představit program o vzájemné spolupráci, který už teď dává smysl. Je tam 70 procent shody a zbytek budeme muset vydiskutovat.
Čtvrtina vašich členů byla proti. Je to pro budoucí spolupráci problém?
Oj, kdyby svět fungoval tak, že je na všem 70procentní shoda. Myslím, že nebudou žádné zásadní problémy. Nad hlavními tématy se potkáváme. Jde o témata, která lidi v nadcházejícím volebním období zajímají, jako školství, důchodová reforma nebo dostupné bydlení. Je důležité, že spolupráce musí být nastavená společně do vlády, společně do opozice. Není to věc jen na volby, ale na to volební období.
Takže společně vstoupíte do Sněmovny a netrhnete se v rámci vyjednávání o vládě?
Ano, je to tak. Je to východisko. Předpokládáme, že lidi budou volit i koalici právě z toho důvodu, že existuje. Třeba 60 procent nerozhodnutých voličů váhá mezi Piráty a STAN a je to pro ně atraktivní spolupráce a my jim ušetříme přemýšlení o tom, která varianta je lepší. Ale samozřejmě koalice má ambici oslovovat další voliče, kteří to zatím ani nezvažovali. A pak jde o důvěru celému projektu, nikoliv jen jedné ze stran. Když jdete do voleb s programem změny, tak by pak bylo divné, že by to šel každý realizovat na své triko. Ale je tam úvaha, že bychom i z důvodu, jak je poskládaná Sněmovna, zachovali dva kluby.
Funguje vaše spolupráce a bude fungovat koalice i proto, že jste si lidsky blízký s Vítem Rakušanem?
Lidi i média hovoří o chemii.
A je mezi vámi chemie?
Baví mě se s ním bavit o věcech. Je to člověk, který je autentický. Ve Sněmovně jsem si nehledal kamarády, ale jsou tam prostě lidé, se kterými rád věci řeším. Kdykoliv jsem si s ním něco domluvil, tak to platilo do posledního puntíku. Stává se, že se u společných návrhů závodí, kdo co líp odprezentuje, a tento problém jsme se STAN za tři roky neměli. Podobný pocit mám z Marka Výborného z KDU-ČSL.
Nejsme pytel blech, ale stabilní strana a špička demokracie
Z předsedy lidovců Mariana Jurečky ne?
Spíš ne. Z Marka Výborného ale ano. On je konzervativec, já jsem liberál, a když se něco domluví na půl cesty, tak se to daří. Asi takhle podobné je to s tím Vítkem. Jsme i v podobném věku, on má taky čerstvě mimino a blízkost tam prostě funguje. Ale uvidíme, jak vyjednávání bude vypadat. Ještě před hlasování Pirátů jsem Vítkovi posílal zprávu a dělal jsem si srandu, že je to poslední moment, kdy se na něj usmívám. Byla to samozřejmě legrace. Nad řešením faktických věcí prostě funguje věcná debata a spolupráce.
Jak moc může být komplikací, že cca čtvrtina hlasujících Pirátů je proti?
Je důležité k tomu být neustále na pozoru a ohlídat to. Naopak si oponentních názorů velmi cením.
Nemůže vám kritické křídlo ve straně do budoucna házet klacky pod nohy a nebude to komplikací pro spolupráci v koalici? Ne vždy bude třeba možné pirátský program dodržet.
Byla tam řada výhrad. První z nich byla ztráta identity. Když si věřím, tak si rozhodně nemyslím, že bych někde rozpustil svou identitu. Dále praktické personální výhrady. Je třeba věci nezadupávat, ale ani neobcházet a opravdu se jimi zabývat. Strana je podle mě dlouhodobě stabilní. Dost často se objevují komentáře o pytli blech a já si nejsem vědom, že bychom někdy udělali nějaké nečekané rozhodnutí celostátního fóra, které by rozhýbalo stranu do vrtule. Nemůžete mít demokracii, jen když se vám to hodí.
Lídr přeci neřve, ale vysvětluje a motivuje. Nejsem Andrej Babiš, který by rozdával fleky a příkazy
Zkušení politologové uvádí, že pokud někdy Piráti na něco skončí, tak to bude právě na tuto vnitrostranickou demokracii. Dokážete si představit situaci, kdy přijdete, bouchnete do stolu a řeknete, že takhle to bude, a straníci se s tím budou muset smířit?
Nedokážu si představit, proč by do toho kdy měla strana dospět. Lídr přeci neřve, ale vysvětluje a motivuje. Nejsem Andrej Babiš, který by rozdával fleky a příkazy. Naopak dosahování konsensu je sice náročnější, ale stabilní. Neskáčeme za ruku z útesu do neznámých vod. Ty věci mají nějakou genezi, ale i základ. Trochu mě mrzí, že se tu stále opakují některé výhrady. Komentátoři na jednu stranu mluví o tom, že je třeba zachovat demokracii, a když máte demokratické prvky ve straně, tak by jim najednou trochu toho absolutismu nevadilo.
Je ale otázka, jaký je rozdíl mezi demokracií a anarchismem. S ní jsou pak spojené i reakce na anarchistické křídlo ve straně.
Ale demokracie není anarchie. My hledáme konsensus. A mě tyhle komentáře mrzí. Lidi si do Pirátů promítají nějaké své představy a potřeby a my máme 11 let nějaké nastavení, kterým fungujeme a jak věci schvalujeme. Dlouhodobě s tím máme výsledky. Není jiný projekt, který by takhle vzniknul, postavil to na tom a dotáhl to takhle daleko, a doufám, že dotáhne i dál. Piráti jsou v tomto špička demokracie.
Nebojíte se toho, že když budete ve vládě, tak vám právě vnitrostranická demokracie zabrání mít možnost pružně věci měnit?
Ne, vládní mechanismy fungují úplně jinak. Vznikne koaliční smlouva a vládní prohlášení, které bude mít mantinely. Není to hra na sílu, ale tlak na nejlepší řešení tak, aby strana byla konzistentní v tom, co dělá. Já to stále vidím jako benefit, a ano, je to pracnější, než když předseda bouchá do stolu, ale v dlouhodobém horizontu jsou pak výsledky konzistentnější.
Jak přesvědčíte lidi o tom, že nejste mladí a nezkušení, jak vás často označuje třeba premiér Andrej Babiš?
Když jste v politickém soupeření, tak je samozřejmě nejjednodušší vymýšlet nálepky na soupeře a s těmi je asociovat.
Jemu se ale celkem daří, aby mu lidé věřili.
On má neomezený přístup do médií, může si vyseknout tiskovku, kdy chce, má maximální pozornost a tým za miliony měsíčně, takže jeho mediální síla je velká, ale toho se nebojím. Andrej Babiš si vybudoval image, že rozumí byznysu a je finanční mág, ale když mu dáte tři ekonomické otázky, tak o tom vůbec nic neví.
Takže jako exministr financí a současný premiér podle vás není kompetentní?
No pokud bych to bral podle toho, co vykládá do médií, tak jsou to fráze a bláboly a zvlášť poslední projevy jsou zoufalost. Myslím, že kompetenčně Piráti dokazují, že na to mají. Například Olgu Richterovou, která se rok zabývá modely epidemie, testováním a tak dále, hodnotí lidé z oborové špičky jako političku, která nejracionálněji mluví a má nevětší vhled do této oblasti pandemie.
Když mluvíte o Olze Richterové, premiér se do ní velmi ostře pustil, urazil ji a nazval ji nechutnou. Vy jste se jí následně zastal. Jak takové výstupy vnímáte?
Je to hustý. Mně je z toho špatně. Vadilo by mi to ke komukoliv, ale ještě když ty lidi znáte a u Olgy víte, že je to matka, která má rodinu, děti a je taková, že když jí zavolá někdo, že třeba ztratil bydlení, tak to začne okamžitě řešit.
Věříte jeho omluvě?
Vždyť on se pořádně neomluvil. Dělá to cíleně, ví, že když něco nakopne, tak se to bude řešit. Útoky od něj na kohokoliv jsou nedůstojné. I paní Schillerová se musí hodně krotit, ale když se rozjede, tak předvádí to samé. Řve a zesměšňuje lidi, kteří prošli demokratickou volbou, zatímco ji si vybral pan Babiš za loajalitu vůdci. Třeba moje ambice nejsou peníze ani sláva. Ferjenčíka taky ne, Richterové taky ne.
Co je tedy vaší ambicí?
Jak jsem už párkrát říkal, mít na stará kolena otevřené knihkupectví ve svobodné zemi.
Chci prostě spravedlnost a aby bylo o staré lidi postaráno
Proč tedy míříte do nejvyššího úřadu v Česku?
Protože nemám tu svobodnou zemi. Co je důležitější? Abych měl knihkupectví s knížkami, kam ideálně nikdo nebude chodit, nebo aby byla země svobodnější, rozvíjela se a byla férová?
Netvrďte mi, že jste takový altruista. I vy přece máte rád pozornost a užíváte si ji. Jste exhibicionista. Každý politik vlastně je.
Tak já jsem harmonikář...
No a neříkáte jen jinými slovy, že jste do politiky nechtěl, stejně jako to tvrdí Andrej Babiš?
Ne. Když jste v opozici, tak nemáte moc na výběr. Nemyslím si, že by vládní politici museli být v televizi tak často. Oni většinou ani nemají moc co říct. Ale když jste v opozici, tak je to jediná cesta, jak poukázat na chyby a prosadit změny.
Ptala jsem se na vaši ambici, proč do toho vůbec jdete.
Protože chci prostě spravedlnost a aby bylo o staré lidi postaráno.
To říkal pan premiér taky, proč by vám to měli lidé věřit?
Ať si věří, čemu chtějí, za mnou stojí má práce.
Ale to, že bude vše jiné a lepší, už sliboval kdekdo. Věci veřejné, hnutí ANO i řada tradičních stran před volbami.
Ale podívejte se, jací za tím stáli lidé. My to děláme 11 let, někam jsme se dostali bez Bakalů (podnikatel Zdeněk Bakala, pozn. red.) a lidí na pozadí.
Počkejte, zrovna Bakalu si bere do pusy Andrej Babiš neustále.
Pan premiér tady před revolucí zjistil, že být komunista je výhodné, sehnal si kámoše v Maroku, vrátil se do Čech a korupcí s politiky postavil své impérium.
A jak tedy chcete lidi přesvědčit, že jste něco jiného a lepšího?
Však já je přesvědčuji. Nejlepší politická reklama je faktická práce. Mě se může každý na cokoliv zeptat, na ulici nebo na Facebooku.