reklama

Rakušan: V roce 1968 jsme čekali na reakci Západu, teď ji potřebuje Bělorusko

„Jsme na vaší straně.“ To je vzkaz, který demonstrantům v Bělorusku vyslal předseda Evropské rady Charles Michel po středečním mimořádném videosummitu špiček sedmadvacítky. Evropská rada výsledky srpnových běloruských voleb neuznala. Jak problematiku vnímají čeští politici? O tom v pořadu 360° mluvili poslanci Leo Luzar (KSČM) a Vít Rakušan (STAN).

reklama

Podle Luzara přistupuje Česko a Evropská unie k situaci v Bělorusku zbrkle a bez hlubších znalostí. Žádné konkrétní důkazy, že volby ve východoevropské zemi byly nelegitimní, podle něj poslanci neznají. „Ve Sněmovně proběhla diskuze na základě novinových titulků, to nemůžu akceptovat. Existují ověřené podklady, které měly být předloženy zahraničnímu výboru a posléze Sněmovně, to se nestalo,“ uvedl Luzar v pořadu 360°.

Komunistický poslanec tvrdí, že Evropská unie neměří všem státům stejným metrem. Poukázal na prezidentské volby v Turecku, kde byli podle něj také zavíráni prezidentští kandidáti, stejně jako v Bělorusku. „Proč to Evropská unie přehlížela? No protože Turecko potřebuje, protože řeklo, že zabrání migrační krizi, a proto jsme v zemi akceptovali porušování lidských práv,“ řekl Luzar, podle kterého Brusel přehlíží také krvavé masakry v Katalánsku.

Bělorusku musí pomoci státy, které mají podobnou zkušenost

Komunistickému poslanci ale v pořadu 360° výrazně oponoval Rakušan. „Ten rozdíl mezi Běloruskem a demokratickými státy je zásadní. Když například ve Francii policista zbije demonstranta žlutých vest, může skončit před soudem. Jenže v Bělorusku jsou neuniformovaní policisté, kteří vtahují lidi do aut,“ sdělil pro CNN Prima NEWS. „Možná na to váš režim není tak citlivý,“ rýpl si Rakušan do Luzara.

Evropská unie plánuje uvalit na běloruské politiky, kteří podporují režim Alexandra Lukašenka, cílené sankce. Rakušan věří, že budou efektivní. „Sankce mohou mít dopad, ti všichni lidé mají jména. Mají jména ti, kteří posílali policisty krvavě potlačit protesty. Ty sankce mohou poškodit lidi kolem Lukašenka,“ mínil předseda hnutí STAN.

Rakušan by byl rád, kdyby Česko Bělorusku pomáhalo více. „Když sem v roce 1968 vpadla sovětská armáda, tak jsme čekali, zda přijde nějaká reakce ze Západu. Dejme teď tuto reakci Bělorusům, když s tím máme tu zkušenost. Pokud mají být některé země obzvláště aktivní v pomoci, tak právě ty, které si prožily podobnou situaci,“ uzavřel Rakušan.

Tagy:

Hlavní zprávy

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu
Koronavirus

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně
360°

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank

Terminátor, John Matrix či barbar Conan. Hollywoodský herec, kulturista a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger je známý především jako drsňák z akčních filmů. Hráče počítačových her ale překvapil i zmátl svou přítomností ve vánoční reklamě pro on-line titul World of Tanks. Spolupráci s vývojáři posléze vysvětlil na sociálních sítích – sám je prý velký fanda vojenské techniky. Připomněl, že doma má funkční tank, se kterým už v minulosti „pro radost“ přejížděl vraky aut či nábytek.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné

reklama

Domácí zpravodajství

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama