Dalo se střelbě zabránit?
To, že útočník z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na svůj čin předem upozorňoval a policie nic neudělala, označil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) za fámu. Podle něj šlo o zcela nečekaný akt, což je noční můrou policistů. Nyní je podle něj třeba bavit se o tom, jak zpřísnit držení zbraní. Novou legislativu, která zpřísnění přináší, už podle něj projednává Sněmovna.
Po sociálních sítích se šíří informace, že útočník z Filozofické fakulty na svůj čin předem upozorňoval a policie nic neudělala. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) to ale v pátek večer na sociální síti X označil za fámu. „Není to pravda. Byl to zcela nečekaný akt, což je noční můra pro zpravodajce i policii,“ upozornil Rakušan.
K TÉMATU: Střelce ze školy v Praze měl inspirovat čin ze zahraničí. Kde dále došlo k podobným útokům?
Zároveň ocenil, že celý zákrok proběhl velmi rychle a nedošlo k daleko většímu neštěstí. „Je logické se bavit i o tom, jak víc zpřísnit držení zbraní, po kterém začala veřejnost volat. Sněmovna projednává novou zbraňovou legislativu, která zpřísnění přináší, a policie by měla mít větší možnost za určitých okolností odebírat i legálně držené zbraně,“ popsal ministr vnitra.
Dodal, že útočník byl premiantem a splnil veškeré zákonné podmínky udělení oprávnění držet a vlastnit zbraň. „Je to ta nejhorší možná konstelace, která může být,“ řekl Rakušan. Upozornil ale, že ani sebelepší legislativa není schopná zabránit tomu, že se objeví šílený střelec, který jedná z nějakého vlastního popudu, aniž by měl návaznost na teroristické skupiny.
Koluje fáma, že střelec na svůj čin předem upozorňoval a policie nic neudělala. Není to pravda. Byl to zcela nečekaný akt, což je noční můra pro zpravodajce i policii. Oceňuji, že i v téhle situaci celý zákrok proběhl rychle a nedošlo k daleko většímu neštěstí. Je logické se… pic.twitter.com/bl5xCvzB95
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) December 22, 2023
Jedna z uživatelek pod Rakušanovým příspěvkem podotkla, že ten, kdo bude chtít vraždit, si způsob najde, i když se ke zbrani nedostane. Připomněla například Olgu Hepnarovou, která 10. července 1973 úmyslně najela vypůjčeným nákladním automobilem na tramvajovou zastávku a usmrtila 8 lidí. „Zpřísnění pravidel nebo ochrany objektů může o něco snížit riziko, ale nikdy ho nevyloučí. To je smutný fakt,“ reagoval ministr vnitra.
Bezpečnostní expert Jiří Vojáček navrhl například zavedení stejného systému, který funguje u řidičských průkazů pro seniory. „Pokud je vám nad 65 let, tak musíte každé dva roky chodit k lékaři jen k udržení řidičského průkazu. Nevidím důvod, proč by to nešlo u majitelů zbraní,“ řekl Vojáček ve vysílání CNN Prima NEWS. Podplukovník ve výslužbě Pavel Černý zase upozornil, že si policisté nemohou nosit svou služební zbraň domů, takže nemohou případně zasáhnout. „Pokud policista chce, nebránil bych mu v tom. Apeloval bych na to, protože policista bez své zbraně je nám k ničemu. Má přitom zákonnou povinnost i mimo pracovní dobu zasáhnout. Tam bych viděl velkou mezeru,“ sdělil Černý.
Na sobotu byl vyhlášen státní smutek. Čtvrteční tragédie je podle Rakušana hrůzou, která na nás sáhla z netušené blízkosti a zasáhla na strašně citlivém místě. „Rodinám obětí vzala jejich milované. Nám všem pocit bezpečí a klidu,“ napsal Rakušan na sociální síti X v sobotu ráno. Pokud nechceme ze střetu se zlem odejít poražení, musíme si z něj podle ministra vnitra i něco odnést. „Pro mě je to vědomí toho, že jsme se v tak těžké chvíli dokázali sjednotit v odsouzení toho zla a v soucitu a podpoře všem, které neštěstí jakkoliv zasáhlo. Přál bych si, aby nám ta jednota vydržela co nejdéle. Zlo nás nezlomí,“ uvedl Rakušan.