Vše odstartoval před dvěma týdny bývalý fenomenální fotbalový útočník Thierry Henry. Kvůli rasistickým urážkám úplně opustil sociální sítě. Stále intenzivněji a důmyslněji používají tento nástroj pro komunikaci s fanoušky kluby po celém světě. Některé týmy z „ostrovů“ však v posledních dnech oznámily, že kvůli nenávistným komentářům vůči svým hráčům se na několik dní odmlčí, a to včetně glasgowských Rangers. Sam Allardyce, kouč týmu West Bromwich Albion, volá po hromadném bojkotu.
Dobrý sluha, ale zlý pán. Tak by se daly charakterizovat sociální sítě. Fanoušci jsou díky nim blízko milovaným klubům a hráčům. To stejné ale platí také pro lidi, kteří namísto podpory a díků mohou přímo jednotlivým fotbalistům poslat nenávistnou zprávu.
„Byl bych rád, kdyby se do toho pustily kluby společně. To je podle mne jediný způsob, jak můžeme něco změnit. Kdyby se dala dohromady jednotná fronta 92 profesionálních klubů,“ pobídl k bojkotu všechny týmy ze čtyř nejvyšších anglických soutěží Allardyce.
Rasistických urážek hráčů tmavé pleti v anonymním internetovém prostoru v posledních týdnech přibývá. Nebo se na ně minimálně více upozorňuje. Třeba Callumu Robinsonovi – fotbalistovi West Bromwiche Albion, který trénuje právě Allardyce – přišlo poté, co pomohl dvěma góly skolit Chelsea při vítězství 5:2, přes 70 rasistických zpráv z 20 různých účtů.
I proto chce kouč, který vedl v Premier League mnoho klubů a trenérské řemeslo si vyzkoušel také u anglického národního týmu, hromadný bojkot. Sám ale ví, že v současné době jsou sociální sítě pro sportovní organizace nástrojem, bez kterého se neobejdou. „Pokud by to ale znamenalo ztrátu příjmů, peníze to bohužel převálcují, protože spousta lidí je dnes v (finančních) problémech,“ dodal Allardyce.
Navzdory všem rizikům se už cestou kompletního vypnutí sociálních sítí v rámci boje proti rasismu a diskriminaci vydaly dva anglické kluby – Birmingham City a Swansea City. Správci facebookových, instagramových a twitterových účtů týmů vyvěsili grafiku s nápisem „enough is enough“ (příliš je příliš) a ve čtvrtek započal sedmidenní bojkot. „Je načase vyslat signál proti takovému chování, které ničí náš sport a společnost,“ uvedlo Swansea v prohlášení.
The Club stands in solidarity with Swansea City in the fight against abuse and discrimination of all forms across social media.
— Birmingham City FC (@BCFC) April 8, 2021
As of 6pm tonight, we will not be posting across official channels for a period of seven days. #EnoughIsEnough
Úroveň nenávisti se vymyká kontrole
Podobnou cestou se vydali také českým fanouškům v posledních týdnech velmi dobře známí glasgowští Rangers. Hráči skotského týmu schytali smršť rasistických vzkazů po odvetném zápasu se Slavií Praha. Předně útočník Kemar Roofe, kterého zasypali nehezkými zprávami uživatelé poté, co ošklivě trefil kopačkou do hlavy brankáře červenobílých Ondřeje Koláře.
„Brzo zdechneš, ty opice“. „Ať tvá máma zemře na koronavirus, negře.“ I toto si Roofe přečetl na svém Instagramu.
A podobně na tom byl Glen Kamara. Ten spolu s Rangers tvrdí, že mu Ondřej Kúdela v závěru utkání pošeptal do ucha rasistické „fuc*ing monkey“ (zas*aná opice). Ovšem dočasné vyšetřování organizace UEFA tato slova nepotvrdilo. Každopádně i Kamarovy účty na sociálních sítích po střetnutí s Pražany obnášely nespočet urážlivých sdělení.
Proto ve čtvrtek v 19 hodin – stejně jako u Birminghamu a Swansea – začal bojkot. S tím rozdílem, že na internetu mlčí pouze hráči a realizační tým, PR oddělení s fanoušky nadále komunikuje.
„Chceme tím zdůraznit naše rostoucí obavy ohledně nedostatečné odpovědnosti sociálních sítí. Zejména tím myslíme každodenní rasistické útoky, které musejí snášet naši hráči. Věříme, že sociální média mohou být velmi pozitivní a zdravou platformou pro komunikaci, je ale nepochybné, že úroveň nenávisti se zde vymyká kontrole,“ sdělili světu Rangers.
Problematiku v tomto týdnu řešil také anglický mistr Liverpool. K protestu skrze dočasný odchod ze sociálních sítí se zatím neubral, nicméně se obrátil na společnost Facebook vlastnící také Instagram, aby změnila pravidla pro užívání sociálních sítí.
„Opět smutně diskutujeme o odporném rasovém zneužívání, ke kterému došlo druhý den po zápase. Je to naprosto nepřijatelné a musí to přestat. Nelze dopustit, aby současná situace pokračovala, a je na nás všech, abychom zajistili, že tomu tak nebude,“ uvedli „Reds“ v prohlášení. To zveřejnili po zápase Ligy mistrů s Realem Madrid, kdy instagramové profily Nabyho Keity, Sadia Maného a Trenta Alexandera-Arnolda byly najednou plné emotikonů goril, opic a banánů.
Cestu ostatním ukázal někdejší francouzský reprezentant Thierry Henry. Ikona, která největší část kariéry strávila v londýnském Arsenalu, už měla dost toho, co je na internetu trpěno. „Od zítra si smažu všechny sociální sítě a nevrátím se, dokud lidé, kteří je mají na starosti, nebudou regulovat rasismus se stejným úsilím jako například porušení autorských práv,“ napsal na konci března na Instagram.