V posledních dnech světem otřásají demonstrace proti rasismu, jež vyvolalo zabití černocha George Floyda. Nenávist a xenofobie jsou podle některých politiků problémem i v České republice. Diskusi rozvířil i nápis, který se objevil na soše Winstona Churchilla v Praze.
„I u nás házíme lidi do škatulek, ale méně nápadně než v USA. O to jsou však problémy u nás všestrannější,“ konstatovala místopředsedkyně sněmovního sociálního výboru Olga Richterová (Piráti).
Romové to podle ní mají těžší, když někam zašlou životopis a žádají o práci nebo když si chtějí pronajmout byt. „Když máte romské příjmení, máte výrazně menší šanci s totožnými pracovními zkušenostmi nebo osobním profilem být pozván nebo dostat šanci pronájmu,“ zhodnotila Richterová.
„Nenávist, xenofobie i rasismus jsou problémem v české společnosti,“ komentovala pro CNN Prima NEWS šéfka TOP 09 a místopředsedkyně výboru pro sociální politiku Markéta Pekarová Adamová.
Petříček: Nerovnost je téma pro vládu i ombudsmana
„Na sociálních sítích se s rasistickými komentáři setkáte velmi často, vůči Romům jsou takové projevy bohužel stále běžné, nejen na internetu. Xenofobně se mnozí vyjadřují k uprchlíkům, některé politiky nevyjímaje,“ dodala. Podle ní však před projevy rasismu velká část společnosti zavírá oči.
Podobně to vidí místopředseda Sněmovny a šéf ODS Petr Fiala. Rasismus je podle něj problémem, před kterým nelze zavírat oči nikde na světě. Myslí si však, že v Česku nemá silnou základnu. „Ale musí se s ním bojovat už v začátku, k čemuž patří jasné odmítání všeho, co byť jen naznačuje rasovou nadřazenost nebo nenávist,“ napsal CNN Prima NEWS Fiala.
Ministr zahraničí a místopředseda soc. dem. Tomáš Petříček je přesvědčen, že rasismus se ve větší nebo menší míře vyskytuje po celém světě, Česko nevyjímaje. „Velmi podporuji civilizované snahy o nápravu nerovností ve společnosti. Poničení sochy Winstona Churchilla je vandalstvím, které doufám nezůstane bez trestu. Věřím, že v Česku tématu rasismus věnujeme velkou pozornost, vláda například zřídila institut zmocněnkyně pro lidská práva, je to určitě jedním z hlavních témat i pro ombudsmana,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.
Ohroženi jsou i Židé a Romové, míní Pospíšil
Europoslankyně Radka Maxová (ANO), která je členkou výboru europarlamentu pro sociální věci, uvedla, že i náznaky rasismu je třeba se zabývat. Myslí si, že tématům, jako je nesnášenlivost a rasismus, by se měla věnovat výuka už na základních školách.
„Rasismus je problém ve všech zemích Evropské unie. Je potřeba to řešit. Řešení je ve vzdělávací a osvětové činnosti, má se o tom více učit ve školách,“ uvedl pro CNN Prima NEWS europoslanec a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (TOP 09). Podle něj jsou tři hlavní skupiny, které jsou v Evropě rasismem ohroženy. Patří mezi ně Židé, Evropané černé a tmavé pleti a Romové.
To, že Česká republika má problém s rasistickými náladami, si myslí i poslanec sociálního výboru Vít Kaňkovský (KDU-ČSL). „Spíše se to ale zatím projevuje skrytější formou než v západní Evropě, což ale neznamená, že tento problém neexistuje. S postupující globalizací se tento problém ukazuje jako závažnější a je třeba mu zejména u mládeže věnovat patřičnou pozornost,“ míní Kaňkovský.
Okamura: Ničení soch nesouvisí s rasismem
Podle Maxové bylo už před koronakrizí patrné, že mezi lidmi ze západní společnosti se začaly objevovat touhy po změně přístupu k životu. Část společnosti podle ní začala dávat větší důraz na hodnoty místo konzumu. „Ať už to je přístup k životnímu prostředí, k menšinám, či rozevírající se nůžky mezi chudými a bohatými. Nedostatečný přístup k řešení těchto otázek ze strany vlády a společnosti může u jedinců vyvolávat pocit frustrace,“ dodala Maxová.
Podle místopředsedy Sněmovny a šéfa SPD Tomia Okamury ničení soch a rabování nesouvisí s rasismem. „Problém je v tom, že část černošské populace v USA nebo migrantů a jejich potomku v zapadni Evropě není spokojena a má pocit, že mají mít víc privilegii než dosud. To, co dnes nazývá mainstream rasismem, je obvykle jen plošný strach z některých etnik na základě dlouhodobé zkušenosti,“ myslí si Okamura. Lidem v Česku podle něj obecně nevadí barva pleti, „třeba Vietnamci nebo Japonci, protože s nimi nemají špatnou zkušenost“.