CNN Prima News Indiáni

Indiáni

Výpis příspěvků ke štítku „Indiáni“

Jára Cimrman a Indiana Jones v jednom. Pospíšil radil JFK, žil mezi Eskymáky i Papuánci

Před 100 lety se narodil světoznámý antropolog Leopold Pospíšil. Je až neskutečné, co všechno za jeden život stihnul: Podílel se na protinacistickém a protikomunistickém odboji, po odchodu do USA se živil jako kovboj či hrobník, na Aljašce zkoumal Eskymáky, v Arizoně indiány Hopi a na Nové Guineji domorodé Kapauky, u nichž byl vůbec prvním bělochem. Vypracoval se taky na poradce prezidentů Johna F. Kennedyho, George Bushe staršího a Billa Clintona. Ve vlasti se na něj přitom pozapomnělo.

Skládací kostra, detaily orgánů i obří neandrtálec. Humpolecké muzeum vás nudit nebude

Teď budeme chvíli cestovat zpátky v čase, až do pravěku. Pozdravíme neandrtálce, který smrdí kouřem, poskládáme si kostru člověka a podíváme se také na skok za indiány. Možná jste netušili, že Humpolec má kromě Hliníka mnohem slavnějšího rodáka – světově proslulého antropologa Aleše Hrdličku. A díky němu i jedno zajímavé muzeum, kde se o vývoji člověka dozvíte zkrátka všechno.

Na pozemku bývalé kanadské školy našli přes 200 ostatků, patřily dětem indiánů

Na pozemku bývalé církevní internátní školy v Kanadě byly nalezeny ostatky 215 dětí, z nichž některým bylo v době úmrtí jen několik málo let. Informovala o tom v pátek agentura Reuters. Škola v Britské Kolumbii fungovala do roku 1978 a byla součástí systému, který odděloval děti kanadských indiánů od jejich rodičů. Před šesti lety zpráva kanadských úřadů označila tento systém, který fungoval do 90. let, za „kulturní genocidu“.

Měnící se Amerika. Clevelandští Indiáni už nebudou indiáni, na vině je rasismus

Po více než sto letech upustí slavný americký baseballový tým od své přezdívky Clevelandských indiánů. Změnou jména se snaží tým vyjít vstříc některým fanouškům, sponzorům a indiánským skupinám, kteří název považovali za nevhodný a rasistický. O vypuštění indiánů se začalo intenzivně jednat už během protestů spojených se smrtí George Floyda. Podle současného amerického prezidenta Donalda Trumpa jde o součást kampaně za „rušení kultury.“