Afroamerická lékařka Susan Moorová podlehla koronaviru dva týdny poté, co obvinila jiného doktora z rasismu. Moorová kvůli nákaze covidem ležela v nemocnici v Indianě, ale později prý byla, i přes údajně špatný zdravotní stav, propuštěna domů. Na Facebooku poté sdílela video, v němž ošetřujícího nařkla, že pokud by byla běloška, zacházelo by se s ní jinak.
„Bolela mě hlava a krk, nemohla jsem dýchat. Navzdory mým stížnostem mi doktor jen předepsal narkotika a poslal mě domů. Měla jsem pocit, že jsem drogově závislá, a ne nakažená. Tvrdím, že kdybych byla bílá, ničím takovým bych si projít nemusela,“ řekla ve videu na Facebooku internistka Moorová. Dva týdny poté covidu podlehla.
Měnící se Amerika. Clevelandští Indiáni už nebudou indiáni, na vině je rasismus
Po více než sto letech upustí slavný americký baseballový tým od své přezdívky Clevelandských indiánů. Změnou jména se snaží tým vyjít vstříc některým fanouškům, sponzorům a indiánským skupinám, kteří název považovali za nevhodný a rasistický. O vypuštění indiánů se začalo intenzivně jednat už během protestů spojených se smrtí George Floyda. Podle současného amerického prezidenta Donalda Trumpa jde o součást kampaně za „rušení kultury.“
Nemocnice vše prošetřuje
Doktor v nemocnici v Indianě prý věděl, že Moorová pracuje ve zdravotnictví. Údajně musela prosit, aby dostala remdesivir, lék pro hospitalizované pacienty s onemocněním COVID-19, kteří nepotřebují ventilační lůžka. Doktor ale Moorovou propustil. Lékařka se tak během 12 hodin dostala do jiné nemocnice.
Na incident samozřejmě reagovala také samotná nemocnice v Indianě. „Moorová byla naší pacientkou a nakonec byla propuštěna. Více sdělit nemůžeme, jelikož bychom porušili lékařské tajemství,“ uvedl mluvčí zdravotnického zařízení pro americkou CNN.
Dále ale dodal: „Zavázali jsme se ke snižování rasových rozdílů ve zdravotnictví, takže obvinění z rasismu bereme vážně a vše důkladně prošetříme.“ Ředitel nemocnice Dennis M. Murphy prohlásil, že lékař možná „neprojevil dostatečný soucit a respekt“, a požádal o externí přezkoumání případu.
Jinde jí léčili na zápal plic
Moorová měla první pozitivní test na covid 29. listopadu, hospitalizována byla až 4. prosince poté, co CT vyšetření ukázalo, že trpí lymfadenopatií, tedy onemocněním, při kterém se zvětšují lymfatické uzliny. „Musíte prokázat, že s vámi něco není v pořádku, abyste lék dostali,“ uvedla ve videu.
Podle jejích dalších příspěvků byla propuštěna 7. prosince a ještě ten den se dostala do jiné nemocnice, kde ji během noci poslali na oddělení intenzivní péče, kde ji prý mimo jiné léčili i na zápal plic. To byla poslední zpráva až do doby, než bratr Moorové oznámil, že je mrtvá.
Dostala přes dva miliony
Její příběh vyústil v probuzení lidské štědrosti, a než Morová zemřela, poslali jí lidé přes platformu GoFundMe více než sto tisíc dolarů, v přepočtu přes dva miliony korun. Příběh lékařky podle mnohých odborníků jen potvrzuje studii z roku 2016 z anglického týdeníku New England Journal of Medicine o rasové zaujatosti ve zdravotní péči vůči pacientům černé pleti.
Těm je údajně předepisováno méně léků než lidem bílé barvy kůže. „Přijetí tohoto nerovného zacházení jako ‚normálního‘ je historicky zakořeněno a podporováno vírou, že černoši jsou skutečně náchylní k nemocem a implicitně či výslovně si nezaslouží kvalitní péči,“ udává studie jako jeden z hlavních argumentů.