reklama

Osudová krabice od vína. Rathova kauza měla zlikvidovat nadějného politika, říká Paroubek

Bývalý ministr zdravotnictví, hejtman a odsouzený korupčník David Rath by se už tento týden mohl dostat na svobodu. V úterý bude o jeho podmínečném propuštění rozhodovat Krajský soud v Brně. Připomeňte si, jak a za co se Rath dostal za mříže. A co na kauzu říká tehdejší premiér Jiří Paroubek (ČSSD) a jak se na Rathův případný návrat těší obyvatelé obce, odkud odsouzený pochází?

reklama

Lékař David Rath vstoupil do vysoké politiky v roce 2005 jako ministr zdravotnictví v tehdejší vládě Jiřího Paroubka (ČSSD). Do povědomí lidí se nesmazatelně zapsal už fackou od bývalého vicepremiéra Miroslava Macka, který prý bránil čest své ženy.

Později se stal Rath hejtmanem Středočeského kraje a právě tento post zastával v době, kdy vyšlo na povrch jeho korupční jednání. Symbolem takzvané Rathovy kauzy se před téměř deseti lety stala krabice od vína, se kterou ho v květnu 2012 zadrželi policisté. Místo vína v ní ale bylo 7 milionů korun.

„Mělo to za cíl poškodit ČSSD a zlikvidovat nadějného politika,“ řekl pro CNN Prima NEWS Jiří Paroubek. Podle tehdejší předsedkyně Sněmovny a současné senátorky Miloslavy Němcové (ODS) to byl nejdramatičtější moment, který ve funkci zažila.

Další peníze se pak objevily i na jiných místech a u dalších lidí, kteří byli s kauzou spojení. Bankovky v krabici od vína měly být použité k machinaci zakázek ve Středočeském kraji, například rekonstrukci zámku v Buštěhradu. Za to dostal Rath u soudu sedm let vězení a peněžitý trest ve výši 10 milionů korun.

Osm let ve vězení a další peněžitý trest 18 milionů korun vyfasoval za manipulování zakázek nemocnic na Kladně a v Kolíně, přijetí úplatku, podílnictví nebo poškození finančních zájmů Evropské unie. Při soudním procesu si Rath stěžoval, že celý proces je předem rozhodnutý. „Jsem rád, že u nás byl zrušen trest smrti, protože jinak bych ho dostal,“ říkal.

Napsal knihu, napadl ho spoluvězeň

Spolu s Rathem byli v roce 2012 zadrženi také ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová (rozená Pancová) a bývalý poslanec Petr Kott. Oba už byli podmínečně propuštěni.

Za mřížemi Rath stihl napsat knihu, kterou mu vydala bývalá žena Jiřího Paroubka Petra. Sepsal také několik zákonů a pracoval jako lékař. Podle dostupných informací ho měl při výkonu lékařské činnosti jeden ze spoluvězňů napadnout nůžkami, ale Rath se útoku ubránil.

Někdo mu stále nemůže přijít na jméno

Rath pochází ze středočeské Hostivice, kam se po případném zřejmě propuštění vrátí. „Jsou zde lidé, kteří vzpomínají, jaké to bylo, když Rath dokázal pro obec získat peníze. Pak jsou tací, kteří říkají, že je to odsouzený korupčník a nemohou mu přijít na jméno. Pak je tu skupina, které to nezajímá,“ uvedl přímo z místa reportér CNN Prima NEWS Zbyněk Zykmund, který s místními hovořil.

Městský soud v Brně rozhodl o podmíněném propuštění Davida Ratha s délkou zkušební doby sedm let už v úterý. Na svobodu se ale Rath zatím nedostal, státní zástupkyně proti usnesení podala stížnost a není tedy pravomocné. Rath má za sebou polovinu trestu, tedy 3,5 roku vězení.

Tagy:

Hlavní zprávy

Záhadný omikron. Mutace měla vymřít, místo toho se šíří po celém světě, nechápou vědci
Koronavirus

Záhadný omikron. Mutace měla vymřít, místo toho se šíří po celém světě, nechápou vědci

Omikron se šíří po světě a nevídaným tempem infikuje více lidí než jakákoliv koronavirová varianta před ním. Vlády řady zemí hledají odpovědi, jak masivní nástup viru zastavit. Vědci se mezitím snaží najít odpověď na něco jiného. Podle nové studie vypracované mezinárodní skupinou expertů se totiž omikron skládá z rekordního množství mutací, což by neměl virus vůbec přežít. Místo toho se však omikronu na naší planetě nadmíru daří.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

V Česku se začíná šířit zmutovanější potomek omikronu. Odkud se nová varianta vzala?

Koronavirová varianta omikron v Česku bleskurychle vytlačila předchozí deltu, zhruba 95 procent všech pozitivních testů v zemi připadá právě na variantu, která se v listopadu rozšířila z Jihoafrické republiky. Jenže ve stejný měsíc se objevila i nová varianta BA.2, se kterou se trápí zejména v Dánsku a Británii a na kterou už narazili i experti v Česku.

K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

reklama