Někteří komunističtí poslanci se bouří kvůli nouzovému stavu. Podle zjištění CNN Prima NEWS řada zákonodárců KSČM nebude hlasovat pro prodloužení nouzového stavu, i když jim širší vedení strany doporučilo vládě pomoct. Kabinet Andreje Babiše (ANO) tak ještě nemá vyhráno. S nouzovým stavem, který platí do 28. března, by skončil zákaz přejíždění mezi okresy.
Mezi rebelující poslance patří například Zdeněk Ondráček. Proti nouzovému stavu se vymezuje dlouhodobě a pro prodloužení nebude v pátek hlasovat. „Jsem vázán Ústavou a slibem poslance. To znamená, že hlasuji podle svého vědomí a svědomí. Osobně pro to hlasovat nebudu,“ řekl CNN Prima NEWS.
Zákaz pohybu mezi okresy i nouzový stav by mohly skončit 11. dubna, řekl Hamáček
Lidé se poprvé dozvěděli, kdy by se mohly částečně uvolnit šrouby. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News uvedl, že vláda bude žádat Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o dalších 14 dní, tedy do 11. dubna. Poté by mohl skončit i zákaz cest mezi okresy či zákaz nočního vycházení.
Další prodlužování nouzového stavu se nelíbí ani poslanci KSČM Jiřímu Valentovi. „Mám s tím problém. V pátek ráno máme poradu klubu. Osobně jsem zastánce toho nouzový stav neprodlužovat. Může se stát, že se zdržím hlasování. Tomu, že bych nouzový stav podpořil, dávám tak 10 procent,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Valenta.
Vadí mu zejména uzávěra okresů. Právě omezení pohybu by s koncem nouzového stavu padlo. Vláda by totiž musela nařízení vyhlásit na základě pandemického zákona a ten zákaz pohybu neumožňuje. „Nelíbí se mi také, jakým způsobem jsou v rámci nouzového stavu uskutečňována výběrová řízení,“ dodal Valenta.
Nouzový stav by neprodlužovala ani místopředsedkyně poslaneckého klubu Hana Aulická Jírovcová. „Nehlasovala bych pro to. Vláda už v minulosti nesplnila řadu našich podmínek, nedá se jí věřit,“ uvedla poslankyně pro CNN Prima NEWS. Na páteční schůzi ale nebude přítomná. Sněmovna totiž zasedá v polovičním počtu.
Nouzový stav je alibismus, říká Dolejš
Podobně to má i poslanec KSČM Jiří Dolejš. „Sněmovna jede na 50 procent a já zrovna střídám, takže to dilema mít nebudu. Ale myslím si, že prodlužování nouzového stavu je od vlády alibismus a že se věci dají řešit jinak,“ prohlásil Dolejš.
Doporučením širšího vedení KSČM prodloužit nouzový stav se naopak bude řídit předseda strany Vojtěch Filip. „Jako předseda ÚV KSČM budu respektovat doporučení, a to podle podmínek, které nyní vyhodnocuji,“ napsal v SMS zprávě Filip.
Výkonný výbor KSČM ve čtvrtek doporučil poslancům hlasovat v pátek pro prodloužení nouzového stavu. Výkonný výbor Ústředního výboru KSČM tvoří 14 zástupců krajů, předseda strany, místopředsedové a předsedové sněmovní frakce a delegace poslanců Evropského parlamentu.
Vláda hnutí ANO a ČSSD žádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o 30 dnů do 27. dubna. V současné chvíli platí nouzový stav do 28. března.