reklama

Řecké peklo: Čápi zmatení kouřem narážejí do elektrického vedení

Neutuchající požáry již déle než týden spalují desítky tisíc hektarů řeckých lesů a dalších porostů. Na útěku před plameny nejsou jen lidé, ale i zvířata, domácí i divoká. Odborníci se především obávají budoucích dopadů na populace migrujících ptáků.

reklama

Podle Evropského systému informací o lesních požárech shořelo v Řecku jen za posledních deset dní více než padesát tisíc hektarů porostu. V minulých letech šlo přitom v průměru o necelé dva tisíce hektarů. Spalující žár si již vyžádal téměř sto lidských obětí, celkový počet mrtvých však bude mnohem vyšší. Do potíží se totiž kromě lidí dostala i domácí či divoká zvířata. Útulky již nyní hlásí nedostatek místa i dobrovolníků, zemědělci marně hledají bezpečná místa pro svá stáda a ornitologové a další odborníci na divoká zvířata se obávají nejhoršího.

Jistou obětí tragických požárů jsou již nyní ptáci, kteří právě touto dobou migrují přes Řecko do Afriky. Plameny a všudypřítomný kouř mate jejich smysly a mnoho z nich se ztratilo, zranilo či zabilo. Podle Marie Ganoti z řecké asociace na ochranu zvířat ANIMA se v okolí Atén čápi každoročně zastavují na cestě na svá africká zimoviště. Zatoulaní ptáci se nyní objevují v různých částech oblasti, kde v neznámém terénu naráží do elektrického vedení. „Poprvé v životě vidím v Aténách tolik mrtvých čápů,“ uvádí Ganoti. „Atéňané sbírají jejich mrtvoly ze svých trávníků.“ Pod jejím vedením asociace pečuje nejen o zraněné čápy, ale i další zvířata, jejichž život byl plameny či kouřem ohrožen.

Kromě životů jednotlivců se však nyní odborníci obávají i o budoucnost celých populací postižených druhů. „Ten nejzásadnější dopad, který tam bude, je na hnízdící ptactvo, a to ztrátou, resp. změnou prostředí, změnou biotopu. Protože požár je sice jednorázová změna, její dopad se ale projevuje v řádu let. Pokud tam byl třeba vzrostlý les, trvá desítky let, než se obnoví do původní podoby. O něco kratší dobu to bude v případě křovin,“ vysvětluje ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.

Za pravdu mu dává i zoolog Pavel Stopka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy: „Jakýkoliv požár způsobí mezi zvířaty hrozný zmatek, lítají na všechny možné strany, jsou dezorientovaná a často je to smete. Pro jedince je to konečná, ale populace se za nějakou dobu obnoví. V některých případech to může trvat desítky let. Třeba čápi mají specifická místa, kde žijí, a ta jsou napořád. Když teď čápi zmizí z Řecka, tak než nějací mladí přijdou na to, že je tam volné místo k životu, bude to trvat. Člověk jim může pomoci přípravou nějakých nových míst,“ ujasňuje.

Podobné požáry v současné době zuří i ve Španěslku, Itálii či v Turecku. Stopka dodává, že obrovské množství požárů, se kterými se v poslední době potýkáme, může mít na živočišné populace zásadní dopad: „Jsme na hranici velkého vymírání a stovky druhů větších zvířat, které známe, vymizí. Nejen v Austrálii, je to typické i pro Brazílii, kde krom požárů dochází k masivnímu odlesňování a přirozená fauna mizí. Takže to bude mít nedozírné následky a záleží, jak se k tomu člověk postaví – jestli ochranu přírody a vůbec ochranu planety začne brát konečně vážně.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Pollert: Chtít po neočkovaných platit si léčbu je totéž, jako požadovat to po kuřácích
Koronavirus

Pollert: Chtít po neočkovaných platit si léčbu je totéž, jako požadovat to po kuřácích

Deset milionů Čechů nežije zdravě, řekl lékař Lukáš Pollert v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Je proto podle něj nemyslitelné, aby si lidé odmítající očkování platili náklady spojené s následnou léčbou. Je to stejné, jako bychom kuřákům řekli, ať platí, když dostanou infarkt, zdůraznil. S tímto tvrzením však nesouhlasil biolog Jaroslav Flegr.

Nesnažte se mě najít. Snoubenec zavražděné blogerky sdílel tajemný vzkaz
USA

Nesnažte se mě najít. Snoubenec zavražděné blogerky sdílel tajemný vzkaz

Případ snoubenců Gabby Petitové a Briana Laundrieho je čím dál tajemnější. Poté, co pátrací skupina v neděli nalezla tělo mladé blogerky, se lidé začali ptát, jakou roli v její smrti sehrál Laundrie, který se pohřešuje od 14. září. Jak nyní ukazují jeho příspěvky na sociální síti, 23letý muž byl pravděpodobně fascinován smrtí. Policie po něm nadále pátrá.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Okamurův mluvčí Hamáček a kulomety na hranicích. Politici perlili v superdebatě

Středeční Speciál 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS byl plný emocí, hádek a osobních urážek či konfliktů. Šéf SPD Tomio Okamura například vpálil předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi, že by ho jako svého mluvčího nebral ani zadarmo. Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček by proti migraci bojoval potápěním lodí a šéf Sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO opakoval, že Česko není pro uprchlíky cílovou zemí. Připravili jsme pro vás přehled nejsilnějších výroků čtyř zúčastněných politiků.

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?

Za poslední dva týdny přibylo v Česku jediné podezření na úmrtí v souvislosti s očkováním proti nemoci COVID-19, celková bilance tak stoupla na 113. Od poslední aktualizace Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nahlásilo podezření na nežádoucích účinky po vakcinaci dalších 143 lidí. Jejich počet tak od začátku očkování v Česku stoupl na 8 304. Co patří mezi nejčastěji hlášené zdravotní komplikace?

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

VOLBY 2021: Trikolora bez Klausů. Hnutí táhnou i miliardář Valenta či ekonom Ševčík

Již před dvěma lety založil poslanec Václav Klaus ml. po odchodu z ODS nové hnutí Trikolora. Syn bývalého prezidenta Václava Klause s ním měl v plánu uspět ve sněmovních volbách, které se konají už příští měsíc. Klaus ml. však z vedení strany před časem odešel a do voleb nezasáhne. Trikolora společně se Svobodnými a Soukromníky, se kterými si vyjednala spolupráci, tak musí vsadit na jiné tváře. Které to jsou?

reklama