INTERVIEW, Jan Bárta - 7.7. v 17:30
Odchod mladistvých z dětských domovů je velký problém. Neumí hospodařit s penězi, které dostanou, nemají kde bydlet a chybí jim někdo, kdo by je v životě doprovázel. Tvrdí to Jan Bárta, ředitel Letního domu, který pomáhá nezletilým vyrůstajícím v náhradní výchovné péči prožívat v rámci možností šťastné dětství a dospět k samostatnému životu.
„Myslím, že děti z dětských domovů nemají na čem postavit vztah. Potřebují bližního. Dětské domovy nejsou žádné baráky hrůzy, jsou tam proškolení profesionálové, ale nemohou se dítěti věnovat tak, jako jejich rodič. A to děti potřebují,“ vysvětlil ředitel Letního domu Jan Bárta.
Podle něj je pro mladistvé velké úskalí při přechodu z dětského domova do života jistota a víra v sebe sama. „To v člověku může vytvořit jen ten, kdo stojí vedle něj a komu důvěřuje. Říkáme tomu doprovázení. Člověk je v osmnácti letech opravdu nepřipraven. Když našim dětem bylo osmnáct, většina z nich i tak zůstávala doma. A i když se třeba odstěhovaly, potřebovaly rodiče, za kterými čas od času přišly a jen tak si povykládali. To těm dětem chybí,“ upřesnil.
Vzpomínám si na krev a úzkost, popsala žena, která přežila útok v Londýně
Uplynulo patnáct let od jednoho z nejhorších útoků na Londýn od druhé světové války. Centrem britské metropole během ranní dopravní špičky otřásla série výbuchů. Za útoky stáli čtyři islámští radikálové narození ve Velké Británii. Při teroristickém útoku zemřelo při něm 52 lidí, dalších přibližně 700 osob bylo zraněno.
Desetina mladistvých do roka spáchá trestný čin
Bárta je přesvědčen, že největší problém je to, kam mladistvý po odchodu z dětského domova zamíří. „Když třeba studuje, tak tam často ještě může zůstat. Ale ne všechny děti v dětských domovech jsou schopny studia. Také mají třeba touhu opustit svázanost dětského domova a jít do světa. Často se stává, že se vracejí k biologickým rodičům právě proto, že nemají jinou možnost. A ne vždy je to šťastný návrat,“ podotkl Bárta s tím, že na začátek dostanou asi 25 tisíc korun, se kterými častokrát neumí hospodařit.
Děti se podle něj ale také touží osvobodit od závislosti. Mají nějaké peníze do začátku a najdou si práci. „Často pracují i načerno. Ale podle statistik se deset procent dětí, které odchází z dětského domova, do roka dopustí nějakého trestného činu. To je spojeno s nestabilitou dítěte. V té chvíli je svobodné, my mu nemůžeme diktovat, jak má žít,“ popsal ředitel Letního domu. Podle něj zvládne odchod z dětského domova přibližně padesát procent mladistvých.
Podle Bárty není dořešeno v zákonech, kde mladiství mohou po odchodu z dětského domova bydlet. „Mohli by mít třeba nějaké sociální bydlení. Osvícené dětské domovy se třeba domluví se starostou, který jim vyčlení bydlení. Vím o takových místech. Děti tak mohou počítat alespoň trošku s doprovodem. Ukazuje se, že to nejdůležitější jsou vztahy,“ uvedl Bárta.