reklama

Odchod z dětských domovů zvládne přibližně jen polovina mladistvých, tvrdí Bárta

Odchod mladistvých z dětských domovů je velký problém. Neumí hospodařit s penězi, které dostanou, nemají kde bydlet a chybí jim někdo, kdo by je v životě doprovázel. Tvrdí to Jan Bárta, ředitel Letního domu, který pomáhá nezletilým vyrůstajícím v náhradní výchovné péči prožívat v rámci možností šťastné dětství a dospět k samostatnému životu.

reklama

„Myslím, že děti z dětských domovů nemají na čem postavit vztah. Potřebují bližního. Dětské domovy nejsou žádné baráky hrůzy, jsou tam proškolení profesionálové, ale nemohou se dítěti věnovat tak, jako jejich rodič. A to děti potřebují,“ vysvětlil ředitel Letního domu Jan Bárta.

Podle něj je pro mladistvé velké úskalí při přechodu z dětského domova do života jistota a víra v sebe sama. „To v člověku může vytvořit jen ten, kdo stojí vedle něj a komu důvěřuje. Říkáme tomu doprovázení. Člověk je v osmnácti letech opravdu nepřipraven. Když našim dětem bylo osmnáct, většina z nich i tak zůstávala doma. A i když se třeba odstěhovaly, potřebovaly rodiče, za kterými čas od času přišly a jen tak si povykládali. To těm dětem chybí,“ upřesnil.

Desetina mladistvých do roka spáchá trestný čin

Bárta je přesvědčen, že největší problém je to, kam mladistvý po odchodu z dětského domova zamíří. „Když třeba studuje, tak tam často ještě může zůstat. Ale ne všechny děti v dětských domovech jsou schopny studia. Také mají třeba touhu opustit svázanost dětského domova a jít do světa. Často se stává, že se vracejí k biologickým rodičům právě proto, že nemají jinou možnost. A ne vždy je to šťastný návrat,“ podotkl Bárta s tím, že na začátek dostanou asi 25 tisíc korun, se kterými častokrát neumí hospodařit.

Děti se podle něj ale také touží osvobodit od závislosti. Mají nějaké peníze do začátku a najdou si práci. „Často pracují i načerno. Ale podle statistik se deset procent dětí, které odchází z dětského domova, do roka dopustí nějakého trestného činu. To je spojeno s nestabilitou dítěte. V té chvíli je svobodné, my mu nemůžeme diktovat, jak má žít,“ popsal ředitel Letního domu. Podle něj zvládne odchod z dětského domova přibližně padesát procent mladistvých.

Podle Bárty není dořešeno v zákonech, kde mladiství mohou po odchodu z dětského domova bydlet. „Mohli by mít třeba nějaké sociální bydlení. Osvícené dětské domovy se třeba domluví se starostou, který jim vyčlení bydlení. Vím o takových místech. Děti tak mohou počítat alespoň trošku s doprovodem. Ukazuje se, že to nejdůležitější jsou vztahy,“ uvedl Bárta.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vědci stvořili živé roboty, kteří se sami rozmnožují. Byl to pro mě šok, přiznal expert

Američtí vědci, kteří stvořili první živé stroje známé jako xenoboti, přišli s další převratnou informací – tyto formy života jsou nyní schopné se rozmnožovat, a to zcela jiným způsobem než rostliny nebo živočichové. Xenoboti by tak v budoucnu mohli posloužit například při ochraně životního prostředí nebo i v medicíně, informuje web stanice CNN.

Za fandění dva miliony. Rosol daviscupovými požadavky naštval Kaderku, hrozí soud

Střídání stráží. Tak by se dalo nazvat vystoupení českého daviscupového týmu na finále Davis Cupu. Ačkoliv se od něj nic nečekalo, pořádně potrápil o poznání silnější Francouze i Brity a jmenovitě se o to zasloužili mladíci Tomáš Macháč a Jiří Lehečka. Výběr kapitána Jaroslava Navrátila nestál na výkonech zkušeného Jiřího Veselého, a už vůbec ne na Lukáši Rosolovi. Ten byl původně v nominaci, ovšem kvůli údajným požadavkům na odměnu se nakonec v Innsbrucku nepředstavil.

Spojil Babiše a Fialu: Mělo to přijít už dávno. Jak chce očkovat milion lidí za týden?

Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) a premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se kvůli pandemii koronaviru měli spojit už dávno, míní stomatolog z iniciativy Lékaři pomáhají Česku Radek Mounajjed, který zorganizoval úterní tiskovou konferenci obou politiků. Třetí dávkou vakcíny proti koronaviru chce v Česku naočkovat milion lidí za týden, ideálně za ten příští. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětlil, jaký má plán.

Záhadná smrt šestileté dívky, rodiče viní lékaře. Tvrdili, že léčba je kvůli autismu těžká

Nejasnosti kolem smrti své dcery chtějí vyjasnit Rachel a Luke Bradfordovi z Velké Británie. Lékaři totiž v létě 2017 poslali šestiletou Coco z pohotovosti domů, přestože v sobě nedokázala udržet žádné tekutiny. Šlo podle nich jen o zánět trávicí soustavy. Dívka později v nemocnici zemřela na vícečetné selhání orgánů. Rodiče obviňují nedůsledné lékaře ze zanedbání péče. Ti údajně tvrdili, že je Coco těžké léčit, protože trpí autismem. Nyní probíhá oficiální prošetření příčin smrti u soudu.

Prymula: S očkováním dětí bych počkal. Na trhu je pro ně bezpečnější vakcína než Pfizer

Očkovat, či neočkovat malé děti proti nemoci COVID-19? Otázka, na kterou hledá odpověď většina rodičů. Zatímco stanovisko ministra zdravotnictví i České vakcinologické společnosti mluví jasně, další odborníci už si tak jistí nejsou. Například Roman Prymula v rozhovoru pro CNN Prima NEWS doporučuje počkat. Ve schvalovacím procesu je podle něj vakcína Valneva, která je pro děti bezpečnější.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama