reklama

Odchod z dětských domovů zvládne přibližně jen polovina mladistvých, tvrdí Bárta

Odchod mladistvých z dětských domovů je velký problém. Neumí hospodařit s penězi, které dostanou, nemají kde bydlet a chybí jim někdo, kdo by je v životě doprovázel. Tvrdí to Jan Bárta, ředitel Letního domu, který pomáhá nezletilým vyrůstajícím v náhradní výchovné péči prožívat v rámci možností šťastné dětství a dospět k samostatnému životu.

reklama

„Myslím, že děti z dětských domovů nemají na čem postavit vztah. Potřebují bližního. Dětské domovy nejsou žádné baráky hrůzy, jsou tam proškolení profesionálové, ale nemohou se dítěti věnovat tak, jako jejich rodič. A to děti potřebují,“ vysvětlil ředitel Letního domu Jan Bárta.

Podle něj je pro mladistvé velké úskalí při přechodu z dětského domova do života jistota a víra v sebe sama. „To v člověku může vytvořit jen ten, kdo stojí vedle něj a komu důvěřuje. Říkáme tomu doprovázení. Člověk je v osmnácti letech opravdu nepřipraven. Když našim dětem bylo osmnáct, většina z nich i tak zůstávala doma. A i když se třeba odstěhovaly, potřebovaly rodiče, za kterými čas od času přišly a jen tak si povykládali. To těm dětem chybí,“ upřesnil.

K tématu

Desetina mladistvých do roka spáchá trestný čin

Bárta je přesvědčen, že největší problém je to, kam mladistvý po odchodu z dětského domova zamíří. „Když třeba studuje, tak tam často ještě může zůstat. Ale ne všechny děti v dětských domovech jsou schopny studia. Také mají třeba touhu opustit svázanost dětského domova a jít do světa. Často se stává, že se vracejí k biologickým rodičům právě proto, že nemají jinou možnost. A ne vždy je to šťastný návrat,“ podotkl Bárta s tím, že na začátek dostanou asi 25 tisíc korun, se kterými častokrát neumí hospodařit.

Děti se podle něj ale také touží osvobodit od závislosti. Mají nějaké peníze do začátku a najdou si práci. „Často pracují i načerno. Ale podle statistik se deset procent dětí, které odchází z dětského domova, do roka dopustí nějakého trestného činu. To je spojeno s nestabilitou dítěte. V té chvíli je svobodné, my mu nemůžeme diktovat, jak má žít,“ popsal ředitel Letního domu. Podle něj zvládne odchod z dětského domova přibližně padesát procent mladistvých.

Podle Bárty není dořešeno v zákonech, kde mladiství mohou po odchodu z dětského domova bydlet. „Mohli by mít třeba nějaké sociální bydlení. Osvícené dětské domovy se třeba domluví se starostou, který jim vyčlení bydlení. Vím o takových místech. Děti tak mohou počítat alespoň trošku s doprovodem. Ukazuje se, že to nejdůležitější jsou vztahy,“ uvedl Bárta.

Další hlavní zprávy

Fotbal

Absolutní skandál, kluby by se měly stydět. Představení Superligy pobouřilo i politiky

Absolutní skandál, kluby by se měly stydět. Představení Superligy pobouřilo i politiky

O fotbalové Lize mistrů se dlouhé roky referuje jako o milionářské soutěži. Ovšem teď přišlo zemětřesení, ze kterého se generuje ultramilionářská záležitost s názvem Superliga. 12 mocných klubů z Anglie, Itálie a Španělska vytvořilo vlastní společnost. To vše za velkého nepochopení nezúčastněných. Hlavou kroutí asociace UEFA, FIFA, fanoušci i známé osobnosti.

Británie plně podporuje Česko. Londýn chystá nařízení usnadňující stíhání špionů
Rusáci mi dluží milion, říká farmářka z Vrbětic. Odškodnění od Putina chtějí i další
Proč zůstalo Rusko v tendru na Dukovany? Vláda měla o Vrběticích vědět už v březnu
reklama
reklama
Záhada na Philipově pohřbu. Královna nechala na rakvi vzkaz, v Anglii řeší zvláštní podpis

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Do normálu se nevrátíme ani v roce 2023, varuje Pollert. Odborníci sází na červenec
Uspořádejme velké koncerty, vychytáme tím infikované, vyzývá Flegr
Babiš: Za týden rozvolníme, priorita jsou děti a sport. Začnou se očkovat i lidé 60 plus
Další články
reklama
reklama