reklama

Vzpomínám si na krev a úzkost, popsala žena, která přežila útok v Londýně

Uplynulo patnáct let od jednoho z nejhorších útoků na Londýn od druhé světové války. Centrem britské metropole během ranní dopravní špičky otřásla série výbuchů. Za útoky stáli čtyři islámští radikálové narození ve Velké Británii. Při teroristickém útoku zemřelo při něm 52 lidí, dalších přibližně 700 osob bylo zraněno.

reklama

Před patnácti lety během ranní špičky zažil Londýn šok. V metru explodovaly tři bomby. Čtvrtá byla nastražena v dvoupatrovém autobuse. Britská metropole byla na několik hodin absolutně ochromená. Doprava na několik hodin přestala fungovat. Tisíce lidí zůstaly uzavřeny v některých stanicích metra.

„Lidé byli zraněni. Vzpomínám si na krev, bolest a úzkost, jako by to bylo včera. I teď, po patnácti letech. Byla jsem v šoku a panikařila jsem. Myslela jsem, že 7. července 2005 bude den, kdy umřu, mrazilo mě,“ popsala vzpomínky na výbuch bomby v londýnském metru Sadja Mughal, které bylo v té době 22 let.

Myslela si, že metro vykolejilo, nevěděla, že šlo o bombu. Nejhorší pro ni bylo strávit to, že útok provedli čtyři muži z její vlastní komunity, z té muslimské.

Bojuje proti extremismu mezi britskými muslimy

Podle britského vyšetřování za útokem stáli čtyři sebevražední atentátníci – Mohammad Sidique Khan (30), Shehzad Tanweer (22), Germaine Lindsay (19) a Hasib Hussain (18).

Všichni byli praktikující muslimové, kteří se narodili a žili ve Velké Británii. Kromě Germaina Lindsaye pocházeli z okolí města Leeds. Při útocích všichni zahynuli. Důvodem ke spáchání atentátů byla pravděpodobně účast Velké Británie ve válce v Iráku.

Po prožití nejhoršího dne se Sadja rozhodla změnit svůj život. „Chtěla jsem s tím něco udělat. Věděla jsem, že nejlepším místem, kde na tom začít pracovat, bylo v srdci komunit řešících tyto problémy. A tak jsem opustila svůj sen, původně jsem chtěla pracovat ve městě v podnikovém sektoru, a vstoupila jsem do organizace JAN Trust,“ popsala. V současné době je ředitelkou této organizace, která se zaměřuje na boj proti extremismu mezi britskými muslimy.

Tagy:

Hlavní zprávy

Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek
Koronavirus

Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek

Česko se potýká s rekordním počtem opakovaných nákaz koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví jich za čtvrtek eviduje přes 16 tisíc, což je nejvíc od začátku celé pandemie. Na vině je dle všeho vysoce nakažlivá varianta omikron. Podle odhadů resortu by reinfekcí mělo v následujících dnech přibývat. Podle vakcinologa Romana Chlíbka je nejlepší dosavadní ochranou kombinace očkování posilující dávkou a prodělání nemoci.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů
Koronavirus

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Někteří poslanci TOP 09 a ODS dostali falešné SMS, že mají nastoupit do karantény

Aktualizováno

Několik poslanců koaličních stran ODS a TOP 09 v pátek obdrželo falešnou SMS zprávu o povinné karanténě kvůli kontaktu s osobou pozitivně testovanou na koronavirus. Uvedla to ODS v tiskové zprávě. Ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že jde o evidentní podvod. Zváží další právní aspekty takové činnosti a podle toho učiní právní kroky, úřad také podá trestní oznámení.

reklama