Vzpomínám si na krev, bolest a úzkost, popsala přeživší 15 let po teroristickém útoku v Londýně
Uplynulo patnáct let od jednoho z nejhorších útoků na Londýn od druhé světové války. Centrem britské metropole během ranní dopravní špičky otřásla série výbuchů. Za útoky stáli čtyři islámští radikálové narození ve Velké Británii. Při teroristickém útoku zemřelo při něm 52 lidí, dalších přibližně 700 osob bylo zraněno.
Před patnácti lety během ranní špičky zažil Londýn šok. V metru explodovaly tři bomby. Čtvrtá byla nastražena v dvoupatrovém autobuse. Britská metropole byla na několik hodin absolutně ochromená. Doprava na několik hodin přestala fungovat. Tisíce lidí zůstaly uzavřeny v některých stanicích metra.
„Lidé byli zraněni. Vzpomínám si na krev, bolest a úzkost, jako by to bylo včera. I teď, po patnácti letech. Byla jsem v šoku a panikařila jsem. Myslela jsem, že 7. července 2005 bude den, kdy umřu, mrazilo mě,“ popsala vzpomínky na výbuch bomby v londýnském metru Sadja Mughal, které bylo v té době 22 let.
Myslela si, že metro vykolejilo, nevěděla, že šlo o bombu. Nejhorší pro ni bylo strávit to, že útok provedli čtyři muži z její vlastní komunity, z té muslimské.
Čech schvaloval teroristický útok na muslimy. Hrozí mu patnáct let vězení
Plzeňský krajský soud začal v úterý projednávat případ dvaatřicetiletého muže ze Sokolovska, který minulý rok v březnu na svém facebookovém profilu sdílel s pochvalným komentářem článek o teroristickém útoku na Novém Zélandu. Muž je obžalovaný ze schvalování a propagace teroristického činu a hrozí mu až patnáctiletý trest.
Bojuje proti extremismu mezi britskými muslimy
Podle britského vyšetřování za útokem stáli čtyři sebevražední atentátníci – Mohammad Sidique Khan (30), Shehzad Tanweer (22), Germaine Lindsay (19) a Hasib Hussain (18).
Všichni byli praktikující muslimové, kteří se narodili a žili ve Velké Británii. Kromě Germaina Lindsaye pocházeli z okolí města Leeds. Při útocích všichni zahynuli. Důvodem ke spáchání atentátů byla pravděpodobně účast Velké Británie ve válce v Iráku.
Po prožití nejhoršího dne se Sadja rozhodla změnit svůj život. „Chtěla jsem s tím něco udělat. Věděla jsem, že nejlepším místem, kde na tom začít pracovat, bylo v srdci komunit řešících tyto problémy. A tak jsem opustila svůj sen, původně jsem chtěla pracovat ve městě v podnikovém sektoru, a vstoupila jsem do organizace JAN Trust,“ popsala. V současné době je ředitelkou této organizace, která se zaměřuje na boj proti extremismu mezi britskými muslimy.