Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.
„Bylo to jako čekání na smrt,“ vzpomíná na náročné období Renata. V 38 letech přišla k lékaři na běžnou prohlídku s tím, že jí občas pobolívala hlava a zadýchávala se. Jenže nestihla ani opustit brány nemocnice a zkolabovala. Lékaři ji okamžitě hospitalizovali.
Do smrti měl zůstat v kómatu, ale vzepřel se osudu. Teď dělá Honzík první krůčky
Před rokem sjel malý Honzík na odrážedle do jezírka a skončil v kómatu. „Zažili jsme obrovskou tragédii, od té chvíle nás ale potkávají jen samé šťastné náhody,“ říká maminka nyní tříletého chlapce. Lékaři mu nedávali žádnou naději. Dnes za pomoci rodičů zkouší první krůčky.
„Poté, bez jakéhokoliv varování, se dostala na týden do umělého spánku. Další tři měsíce strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Vzhledem k prohlubujícím se problémům s dýcháním došlo ke tracheostomii a následně i k umělé plicní ventilaci,“ stojí v příběhu o 47leté Renatě.
Ani po devíti letech od nešťastné události lékaři nevědí, co bylo příčinou zhoršujícího se zdravotního stavu. Renata vystřídala několik nemocnic. Jelikož si její zdravotní stav vyžaduje nepřetržitou péči, její rodina se o ní nemohla plnohodnotně postarat. Renata je na invalidním vozíku a kvůli vážnému stavu je plně odkázaná na péči zdravotního personálu.
Renata: Věřím, že se mi povede být plně samostatnou
Renata je ale velká bojovnice a snaží se vrátit do běžného života. Jejím největším přáním je, aby mohla být opět plně samostatná. Avšak s velmi ochablým svalstvem, tracheostomií a umělou plicní venitlací je to velice náročné. Nejvíce jí v tomto pomáhá invalidní vozík a dýchací přístroj, díky němuž získala částečnou samostatnost. Poprvé po devíti letech si tak kupříkladu může sama uvařit kávu nebo umýt nádobí.
Ke zlepšení jejího zdravotního stavu jí velmi pomáhají terapie, které absolvuje na klinice AXON. Skládají se z individuální fyzioterapie a ergoterapie. Jedna měsíční terapie však vychází na 127 800 korun. Jelikož je pro výraznější posun potřeba několik opakování, Neurorehabilitační klinika Axon založila sbírku na Donio.cz, kam můžete Renatě posílat peníze. Vybraná částka pokryje cyklus čtyř terapií.
„Díky rehabilitacím mám zase chuť bojovat o svůj život. Stále ve skrytu duše doufám, že se mi jednou povede být opět plně samostatnou. Mým velkým snem je pomáhat tam, kde je to potřeba,“ uzavírá Renata.