Ostravská čtvrť Přívoz patří k nejhorším adresám ve městě a zářijová povodeň úpadek dokonala. „Hodně sousedů odtud po záplavách uteklo, a sama už jsem to také měla v plánu. Nakonec jsem se ale rozhodla zvířecí útulek zachránit,“ vypráví 59letá Anna Měrková v promáčeném domě, kde trvale bydlí i se zvířaty. Nyní je obyvatelné pouze podkroví a útulek Mazlíci v nouzi psy ani kočky dočasně nepřijímá. „Teď jsem v nouzi já, už v lednu ale chci znovu otevřít,“ ukazuje k rozestavěným psím ubikacím v zahradě. Dům se permanentně vysouší téměř 70 dnů, vysoušeče z vlhkých stěn odsají za 24 hodin až 200 litrů vody. „Jinak by stěny v zimě roztrhal mráz,“ vysvětluje. Zima už přitom ukázala svoji sílu a děti v Přívoze stavějí první sněhuláky.
V polovině září zažila část Přívozu ve směru od ostravského hlavního nádraží k řece Odře stejnou apokalypsu jako Jeseník, Mikulovice, Krnov, Holčovice, Karlovice nebo Opava. Jen se o tuhle lokalitu příliš nezajímají média. Je to špatná adresa, rozlehlá vyloučená lokalita na periférii velkoměsta, kde Romové tvoří majoritu.
Potopeno a vybydleno!
Ve čtvrti ale sídlí i řada firem a také poslední přívozští starousedlíci. „Před půlstoletím jsem se tu narodil, a pochází odtud i moje máma. Povodně jsou v Přívoze normální, proto i ten název, vždyť jsme u řeky Odry,“ vypráví padesátiletý Jiří Novotný žijící v Dobrovského ulici. A Přívoz se v polovině září proměnil v opravdový přívoz. „Ulicí po mými okny plula spousta lodiček a převozníky dělali hasiči,“ směje se Novotný. Věčný ironik a optimista, možná by se dal nazvat typickým ostravským chacharem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jako středověk. V Karlovicích nefunguje po povodni kanalizace. Mobilní toalety stojí v ulicích
Žádnou pomoc prý od záchranářů nepotřeboval. „Tak vysoko se Odra nedostala, zásoby jsem měl na týden, a nakonec mě voda v bytě uvěznila jen tři dny,“ dívá se do vylidněné ulice. Všechna přízemní okna jsou zatím bez záclon. „Prořídlo to tady, většina lidí z kompletně vytopených přízemních domků nebo z přízemí činžáků se zatím domů nemůže vrátit. Je to město duchů.“
Tlačítka zvonků u přízemních domků v Dobrovského ulici, z nichž tu mnohé stojí 100 a více let, mačkám marně. Následky záplav jsou pořád patrné na každém kroku, současný stav lze stručně charakterizovat i takto lapidárně: Potopeno a vybydleno!
Místo na kytaru potřebuje peníze na energie
Nikdo nikde, jen z podkroví domu číslo 27 najednou zazní hlasitá hudba. „Tu kytaru jsem koupil kvůli tobě a dal jsem za ni celej tátův plat,“ zpívá Václav Neckář v hitu z roku 1965.
Ve stejném roce se narodila i Anna Měrková, která po chvíli otvírá vchodové dveře. Peníze teď nepotřebuje na kytaru jako hrdina kultovní písně. „Spíš na elektriku. A fakt nevím, kde je vezmu,“ obává se. Do hovoru vstoupí její přítel Luboš, šikovný řemeslník, který zatopený dům rekonstruuje. „Účet za elektřinu na provoz vysoušečů jsem k dnešnímu dni napočítal na 386 tisíc korun, a to zdaleka nejsme v suchu.“
Oba několik dnů po záplavě vážně přemýšleli, že utopený dům navždy opustí, zvítězila však láska ke zvířatům: „Už tolik let ve vlastním domě zachraňuji zvířata, a nejednou je nechat na holičkách? To jim nemůžu udělat,“ říká. Domovu pro opuštěné čtvernožce dala název Mazlíci v nouzi, nyní ale nouze dohnala i ji.
Útulek Mazlíci v nouzi i dům majitelky Anny Měrkové vážně poškodila povodeň v září 2024. V bytě bylo 150 centimetrů vody, takže škody se likvidují i 70 dnů po záplavě. Zdroj: Ivan Motýl
Útulek Mazlíci v nouzi i dům majitelky Anny Měrkové vážně poškodila povodeň v září 2024. V bytě bylo 150 centimetrů vody, takže škody se likvidují i 70 dnů po záplavě. Zdroj: Ivan Motýl
Dárek od kriminálky
Úplně zavřeno ve vytopeném útulku není. „Tak trochu funguju pořád, i když není zvířata kam dávat. Před čtyřmi dny mi kriminálka dovezla malého pejska, kterého našla v bytě po jednom starém pánovi,“ vypráví Anna Měrková. S muži zákona spolupracuje dlouho, obdobně zachránila nepočítaně koček a psů.
Před potopou v útulku přebývalo devět psů a šest koček. „I když mi policajti říkali, že Odra je v Ostravě v pohodě a nemám se čeho bát, něco mi říkalo, že musím psy dostat do bezpečí,“ vzpomíná na polovinu září. Čtyři hafany si třeba vzala do dočasné péče majitelka psího hotelu Aurora. „Intuice mě nezklamala, protože na soutoku Odry a Opavy se najednou protrhla hráz a Přívoz byl během chvíle nečekaně zatopen ze zálohy. V bytě jsem měla metr a půl vody, zvířata ten stres ale nemusela prožívat se mnou.“
Bláto s výkaly a stěny jako piják
Odra se do Přívozu dovalila Černým potokem a cestou zničila ostravskou centrální čističku odpadních vod. „Šlo to tak rychle, že jsem z bytu do podkroví nestačila skoro nic odnést. Ani rodinné šperky a prsteny, které skončily v bahně,“ vypráví. Do rodinného domku a zároveň útulku se přihnalo nejen bahno z Odry, ale i kaly z čističky: „No, spíše výkaly. Smrad a hnus, z veškerého vybavení domácnosti se stala odpuzující zapáchající masa, a v té jsem ty prsteny neměla šanci najít.“
Bylo to jako tsunami. Záběry odhalily rozsah zkázy po katastrofálních povodních ve Španělsku
Na jihovýchodě Španělska pokračují záchranné a odklízecí práce po katastrofálních povodních, při nichž zemřelo nejméně 95 lidí. Podle místních médií počet obětí zřejmě není konečný, protože se stále pohřešuje neupřesněný počet lidí. V zemi ve čtvrtek začal třídenní státní smutek, který vláda kvůli této tragédii vyhlásila, a do nejhůře postiženého regionu Valencie má přijet premiér Pedro Sánchez. V některých oblastech stále platí druhý nejvyšší stupeň varování kvůli dešťům.
Od potopy žije Anna Měrková v podkroví, zatímco přítel Luboš rekonstruuje přízemí. „Jak vypnu vysoušeč ve sklepě, nové omítky znovu začnou vlhnout, je to věčný boj,“ posteskne si druh Luboš. „Ve sklepě permanentně hučí vysokovýkonný vysoušeč, který nám zapůjčila Správa státních hmotných rezerv,“ vede mě do suterénu. „Za 24 hodin se naplní obě nádoby, to je dohromady asi 150 litrů,“ ukazuje, co vysoušeč dokáže „vydojit“ z promáčených cihlových stěn v rozměrném sklepě.
Cihly jsou stále nasáté jako piják čili savý papír. „Ještě to pár měsíců potrvá, než to vyschne,“ odhaduje Měrková. Dalších šest menších vysoušečů rozmístili v přízemním bytě, kde voda vystoupala do výše 150 centimetrů.
A z čeho vlastně chtějí zaplatit účet za elektřinu, který přítel spočítal k 23. listopadu na 386 tisíc korun? Majitelka útulku doufá, že hrozivou částkou s pomocí rodiny úspěšně umoří. „Snad nám ČEZ udělá rozumný splátkový kalendář. Zatím nám energetici nabídli jen úlevu, že platby můžeme kvůli mimořádné situaci odsunout o dva měsíce. Ale zaplatit to stejně musíme.“
Když voda z bytu udělá holobyt
Ve vyplaveném bytě vidím jen holé stěny, je to spíše holobyt. Stejně působí i místnosti útulku. „Nemám nic, ani kousek nábytku, všechno zničila voda. Zachránila jsem dvoje boty a nějaké tepláky,“ vypráví 59letá žena a ukazuje snímky z poloviny září, když se Odra společně s Opavou přivalily do Přívozu. „Listopadový mráz ještě přežijeme, ten nebude dlouhý, ale co když v lednu bude 25 pod nulou a mráz nám sklepy opravdu roztrhá,“ strachuje se přítel Luboš.
Romové v sousední ulici mají z předčasného sněhu radost. „S neteřemi a synovcem stavíme sněhuláky,“ těší se z bílé nadílky Nikola Žigová a její malí příbuzní: Nela, Klaudie a Sebastian. „K nám do prvního patra se potopa nedostala, kam ale po té potopě zmizeli vyplavení sousedé z přízemí, to netuším. Všichni prý dostali nějaké náhradní bydlení.“ Lidé z minority jsou vlastně na časté stěhování zvyklí, povodeň tenhle proces jen urychlila.
Tady byly dva metry vody. Ostravský Přívoz 70 dní po povodních. Sebastina, Nela a Klaudie a jejich sněhulák. Zdroj: Ivan Motýl
Tady byly dva metry vody. Ostravský Přívoz 70 dní po povodních. Sebastina, Nela a Klaudie a jejich sněhulák. Zdroj: Ivan Motýl
Bez pojištění
A pojištění vyplaveného domu se zvířecím útulkem? „Bohužel,“ pokrčí rameny Anna Měrková. Barák pojištěný neměla, takže veškeré opravy hradí sama s rodinou. „Hodně mi pomáhají dcery, moc jim děkuji.“ Přítel dosavadní náklady za rekonstrukci spočítal téměř do poslední stokoruny: „Zatím nás to stálo 850 tisíc korun. Bez energií. Dva nové plynové kotle, nové rozvody elektřiny, omítky, beton, podlahy, nové vodovodní potrubí...“
OBRAZEM: Vyprahlou Saharu zaplavila voda. To jsme neviděli desítky let, říká meteorolog
Poušť Sahara na jihu Maroka, která patří mezi jedno z nejvyprahlejších míst na světě, se po dvoudenních lijácích v září proměnila v řadu vodních lagun. Podobné množství vody místní neviděli už desítky let. Meteorologové předvídají, že podobných nečekaných dešťů bude přibývat, napsala agentura AP.
Nechtějí se doprošovat pomoci, kdyby však některý ze čtenářů mohl pomoci, zlobit se nebudou. „Třeba na nové domečky pro psy,“ ukazuje Měrková na rozestavěné dřevostavby, které dává dohromady přítelův syn (telefonní číslo na útulek: 727 811 425).
„Tamty nové dveře přišly skoro za tři tisíce, tyhle pevnější futra do dvora na sedm tisíc,“ namíří Luboš ukazováček do tmy na konci chodby. Největší hrozbou je pořád účet za elektřinu. „Pokud budeme vysušovat ještě další dva měsíce, tak se budeme blížit k megáči,“ děsí se žena. K milionové částce.
Odpad, potkani a zachráněný labrador
V Přívoze se náklady na rekonstrukci komplikují každý den. „Teď jsme před dům vyvezli další suť z omítek a město ji bylo ochotno zdarma odvézt. Nepřizpůsobiví z okolí nám ale na tu hromadu přidali další odpad, dokonce i domovní, který láká potkany. Za takový náklad do kontejneru technické služby chtějí přes devět tisíc korun,“ rozčiluje se Anna Měrková. „Potopa kompletně vyplavila dům a teď i rodinné účty,“ znova si posteskne. „Už jsem to obrečela a na další slzy není čas. Světlem ve tmě jsou pro mě psi a kočky, které v útulku zase zachráním před smrtí.“
Vlastně už se tak děje. „Jeden veterinář mě teď poprosil, ať zachráním labradora, kterého chtěli jeho majitelé nechat utratit,“ vypráví. Psa se dočasně ujala veterinářova přítelkyně, ale v lednu už bude labrador bydlet v Dobrovského ulici v útulku Mazlíci v nouzi. A čekat, až si ho adoptuje nějaký hodný dvounohý rodič.