ANO je dobrý ženich, ale kde po volbách najde nevěstu? Tak zní dotaz sympatického penzisty na místopředsedkyni ANO Alenu Schillerovou. Jsme na předvolebním mítinku v jejím v rodném Brně, přichází asi 250 fanoušků hnutí. Když Schillerová nevěstu neprozradí, tazatel zklamaně dodá: „Zbývají nám jen Okamurovci, ale ty já nechci.“ Jiný důchodce se zeptá na protiletadlové kryty v Brně, protože válka je za humny, politička ale stočí řeč ke špatně placeným školním kuchařkám. Co chvíli také někomu zazvoní telefon, je to skoro mobilní symfonie. A v sále sedí i fanoušek ANO ze Srí Lanky, zatímco student Masarykovy univerzity si dělá poznámky o bizarnosti české politiky.
A jak tu občas až groteskní atmosféru na mítinku v Bystrci nejlépe pojmenovat? Třeba Předvolební guláš s Alenou Schillerovou. Jihomoravská lídryně ANO totiž musí odpovídat i na dotazy, které možná nečekala. A nesmí přitom ztratit tvář, a tak mluví a mluví, hodně přes dvě hodiny. Co otázka, to jiná přísada do guláše, ale ona úporně míchá a míchá...
Jak se dělaly děti za Husáka
A publikum ji pořád překvapuje: „Největší porodnost jsme měli za Gustáva Husáka, teď vymíráme. Nevíte, jak to ten Husák dělal, jestli na to těm mladým svítil, nebo co?“ Dotaz v sále vyvolá nostalgii po socialismu, ale Schillerová se do normalizace vracet nechce: „To už nevyřešíme, jak to dělali tehdy, a nechme už Husáka spát.“ Publikum se ovšem brání a jeden penzista překřikuje druhého, aby nahlas připomněli bezúročné novomanželské půjčky, školky zdarma, levné nájmy, dostupné byty, státem zajištěnou práci a další atributy Husákova režimu.
Lídryně ANO se do tak hluboké minulosti nenechá zatáhnout a neustále opěvuje poslední vládu Andreje Babiše anebo haní současný kabinet Petra Fialy. „Dívejme se dopředu,“ vyzve několikrát. Jeden z účastníků tedy chce znát budoucí kroky ANO, pokud hnutí vyhraje parlamentní volby: „ANO je dobrý ženich, ale kde po volbách najde nevěstu?“ Schillerová se nadechne a prohlásí: „Nedostanete to ze mě.“
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Začíná tuhý boj o voliče v zahraničí: Spolu a ANO prozradily plány. Motoristé kampaň vypustí
Nevěsta má jméno Okamura
Tazatel zklamaně dodá: „Zbývají nám jen Okamurovci, ale ty já nechci.“ Místopředsedkyně ANO trochu ustoupí a naznačí, že se jí taková nevěsta též nelíbí: „Pro mě Okamura není partner, ale on možná ani do vlády nechce. Chce hlavně státní příspěvky za hlasy voličů a pak zůstat v opozici.“ Schillerová má zatím jen obecný plán, nevěsta se prý nakonec najde: „Pro nás je důležité, aby ANO vyhrálo volby s takovým výsledkem, aby nikdo nemohl složit vládu bez naší účasti.“
Tazatel trvá na konkrétní odpovědi: „Bez Okamury vládu nepostavíte.“ Schillerová: „Nedělejte účet bez hostinského.“ Tazatel: „A kdo vám zbývá?“ Volební lídryně Jihomoravského kraje ještě více ustoupí, a že prý tedy trochu „vykolíkuje prostor“, ve kterém hnutí hodlá jednat po podzimním hlasování. A Okamura v tom prostoru nebude.
Schillerová deklaruje, že Česká republika musí zůstat členskou zemí NATO i Evropské unie. „A vystoupení z Unie, jak o něm mluví Okamura, je pro nás nemyslitelné. Evropu ovšem musíme reformovat,“ prohlásí a pustí se do kritiky Green Dealu čili Zelené dohody pro Evropu. „Všichni, jak jsme tady, asi milujeme přírodu, ale tohle je zelené šílenství.“
Symfonie v kabelkách
Ve Společenském domě stále zvoní mobily. Průměrný věk v sále je vysoký a převažují ženy, které na telefony v kabelkách prostě nemyslí. Místy je to až mobilní symfonie, ale šéfka poslaneckého klubu ANO je z parlamentu zvyklá na ledacos. Vyzvánění na mítinku v brněnské Bystrci dokonce bere s pochopením. „To se může stát každému,“ říká.
Na ty, kterým telefon zazvoní, ale ostatní vrhají nevraživé až nenávistné pohledy, a dokonce polohlasem špitají: „To je strašné. To je hrůza. Je snad pitomá...“ A Schillerová má zřejmě pocit, že „vyzváněče“ musí i nějak chránit. Prosba na začátku setkání, aby si účastníci vypnuli telefony, navíc nezazněla. Poslankyně se totiž o více než 15 minut opozdila, i když má trvalé bydliště v Brně-Komíně. „To by se Babišovi stát nemohlo,“ slyším v sále. Je v tom kus pravdy, navštívil jsem několik mítinků s předsedou hnutí, a byl přesný jak hodinky.
Portréty typických účastníků
A kdo vlastně na mítinku naslouchá lídryni ANO? Tihle tři přišli spolu. Stáňa Burda (ročník 1942): „Doufám, že to tady Schillerová dá dohromady, tu politiku ve státě.“ Ptám se, jak to má politička udělat? „No jak? To musí vědět ona.“
Jirka Kohút (1952): „Já dávám paní Schillerové známku jedna plus.“
Jana Kuchtová (1947): „Jedna s hvězdičkou, to je lepší než jedna plus.“
Pan Kohút pak připomene, že se narodil 8. března. „Tedy na Mezinárodní den žen, takže jsem byl pro mámu tím nejlepším dárkem.“ A Jana Kuchtová se také propadne do minulosti: „Napřed jsem byla pionýrkou a pak svazačkou, to byly hezké časy. Pak jsme si s manželem tady v Bystrci přestavěli chatu na dům. Dobře se tu žije.“

Mítink Aleny Schillerové v brněnském Společenském domě v Bystrci, pondělí 5. května. Voliči ANO Jana Kuchtová, Jiří Kohút a Stáňa Burda. Zdroj: Ivan Motýl
Postkomunistická Bystrc a NKVD v předsálí
Bystrc je zvláštní místo, stará zástavba se tu proplétá s obrovským socialistickým sídlištěm. Jedním z největších v Brně, žije tu 25 tisíc lidí, to je okresní město. A minulý režim je tu pořád cítit skoro na každém kroku, třeba i ve Společenském domě, před kterým stojí pozdně normalizační sochy Jaro a Vysočina od Jiřího Marka, který tesal díla typu Holubice míru nebo Jednota.
V předsálí kulturáku v majetku obvodu je aktuálně umístěna výstavka o osvobození Brna. Zřejmě oprášená expozice nějakého bývalého nástěnkáře, která obsahuje i tabule s výkladem o sovětských uniformách. Speciální místo tu mají i příslušníci NKVD čili tajných služeb. „Chrpová modř kalhot ladila s barvou jejich čepice,“ dojímá se autor výstavy nad stejnokroji příslušníků NKVD. Hned po válce v Brně zatýkali ruské emigranty a vlekli je na Sibiř, o tom ale výstavka mlčí.
Čas ve Společenském domě se zastavil, ale ANO potřebuje i tyto hlasy. Někdejší voliče komunistů, kteří jsou ochotni podpořit i stranu českého miliardáře. Na mítink nicméně přišli i zklamaní živnostníci, kterým Fialova vláda zvýšila odvody, tedy zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Někdejší ministryně financí slibuje znovuzavedení EET.
EET prý pochytá zloděje
„Jsem v kontaktu s majiteli restaurací v Brně, kteří vědí, jak to v oboru chodí. A tam, kde neberou platební karty, dnes neplatí ani DPH. Jeden velký podnik se dokonce domluvil s bankou, a tam jim přímo v restauraci nainstalovala bankomat, jen aby nemuseli brát kreditky. Bez DPH jsou náklady o 21 procent nižší,“ vypráví stínová ministryně.
„Pozavírejte takové, až budete ve vládě,“ vyzývá muž v poslední řadě. Schillerová mu takový postup neslíbí, ale prohlásí, že podobné podnikatele zastaví nové zavedení EET. „Vy furt mluvíte, co je špatně, ale chyťte ty lidi a pozavírejte je,“ stojí si pán za svým. A má i ohlas u publika.
Nekřičte na mě!
Přišlo i několik mladších voličů. A jeden se táže: „Moje kamarádka teď po absolvování pedagogické fakulty nastoupila do školy v Bystrci. A dostává ostudnou mzdu 28 tisíc hrubého, co s tím budete dělat?“ Schillerová se dušuje, že ANO učitelům výrazně přidalo, jenže za Fialy se růst učitelských platů opět zastavil: „My jsme jim zaručili 130 procent průměrné mzdy, teď už to neplatí. Vrátíme se k tomu, protože kantoři zase utíkají ze školství, není to pro ně finančně zajímavé.“
Další interpelace směřuje na vyřešení zpackané privatizace z devadesátých let, a jeden fanoušek se pokouší stále znovu dostat ke slovu. „Nekřičte na mě, nepřišla jsem diskutovat jen s vámi,“ zlobí se hlavní host večera. Jiný důchodce se zeptá na protiletadlové kryty v Brně, protože válka je za humny, politička ale stočí řeč ke špatně placeným školním kuchařkám. Pán se sice nechá odbít, ale zastane se ho jiný volič, jenž chce také vědět, kde se schovat před ruskými raketami a drony. A z diskuse, do které se zapojí i zástupci místní samosprávy, vyplyne, že Bystrc pro svých 25 tisíc obyvatel nemá vůbec žádný kryt.

Mítink Aleny Schillerové v brněnském Společenském domě v Bystrci, pondělí 5. května. Zdroj: Ivan Motýl
Fanoušek hnutí ze Srí Lanky
Mítink má i exotického návštěvníka. „Tohle je můj partner Kupasami Manikam Shanaka Iroshan ze Srí Lanky,“ představuje přítele 60letý Petr Sojka. „Nebylo snadné ho do Česka dostat, trvalo to přes dva roky a musel jsem do toho zapojit i ombudsmana. Od roku 2020 spolu konečně žijeme v Česku.“ Partner ze Srí Lanky s ním na mítinky ANO chodí pravidelně. „Mám rád Babiše i Schillerovou,“ přesvědčivě říká Srílančan. A oba se shodují, že migrační politika hnutí je v pořádku. „Babiš legální migranty podporuje,“ míní. Není to úplně pravda, na nedávném mítinku v Opavě se předseda hnutí ANO vyjádřil, že část Ukrajinců po válce pošle domů.
„Berou nám práci, jednu známou teď vyštípali z pozice uklízečky v nemocnici, protože jsou tam Ukrajinci ochotni uklízet za menší peníze,“ ozve se v sále. Oslovuji i jednoho z mála zástupců nejmladší generace na mítinku. „Nejsem volič ANO, vlastně jsem tu v rámci praxe,“ svěří se 21letý Vojtěch Herman, student žurnalistiky z Brna: „Zajímá mě třeba motivace těch lidí, proč sem přišli. Na mítinky chodím rád, je to zajímavá zkušenost.“
ANO není nejhorší zlo
Ke hnutí ANO má ale student Herman spoustu výhrad. „Zároveň to není totální zlo, jak se někdy ANO vykresluje. Kdybych byl nucen volit nějakou stranu z dnešní opozice, tak by to bylo ANO. Moc voleb jsem ještě nezažil, ale hlasoval jsem pro STAN nebo SPOLU, doma v komunálkách pak pro lidovce, protože ty lidi znám a mám rád.“
Na mítink ANO ve Společenském domě v brněnské části Bystrc, který se odehrál v pondělí 5. května, ale kromě studenta žurnalistiky přišli výhradně voliči hnutí. I když také s kritickými dotazy. Na Alenu Schillerovou se proto po mítinku zeptám i před blízkým supermarketem. „ANO považuji za klasickou populistickou stranu, kterou opravdu nemusím,“ říká 24letý Eda Minks. „Nelíbí se mi třeba, jak si teď Schillerová všude stěžuje na drahotu v obchodech, ale když byla ve vládě, tak ministerstvo financí zaplatilo dva miliony korun jen za to, že chtěla mít pěkné fotky,“ připomíná známou kauzu z roku 2022.
Předvolební guláš už stojí na plotně a voliči do hrnce přidávají koření podle své chuti. Co nakonec uvaří, to ale ukážou až podzimní sněmovní volby.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Narazí ANO s novou EET pro všechny? SPD je proti, Stačilo! a Motoristé chtějí výjimky