reklama

Reportáž z Kurdistánu: Přes cestovky i s karibským pasem, stovky rodin chtějí do Evropy

Krize na polsko-běloruských hranicích pokračuje. Reportérce CNN Prima NEWS se podařilo zjistit, jak funguje pašování lidí přes Bělorusko do Evropské unie. Legální i nelegální stránky tohoto byznysu odhalila přímo v Iráckém Kurdistánu. První instancí, na kterou se Kurdové obrací, jsou místní turistické kanceláře.

reklama

Stovky kurdských rodin, podobný příběh. „Chodí sem, protože chtějí přes Bělorusko do Evropy. Říkám: „Je to těžké. Budete mít problémy.“ Jenže vzhledem k tomu, že to je legální, tak to prostě zařídím,“ říká Alan, spoluvlastník jedné cestovní kanceláře.

ŽIVĚ: Připojte se do diskuze s autory reportáží o migraci z Iráckého Kurdistánu

Posted by Zpravodajství FTV Prima on Tuesday, November 23, 2021

Alan pošle poptávku na vízum do turecké cestovky. Ta kontaktuje turistickou kancelář v Bělorusku. Zařídit obě víza může kancelář v urgentním případě do čtyř hodin. Co ale dělat, když letecké společnosti na spoj do Minsku nepouští cestující s iráckým pasem?

„Můžete letět do Íránu nebo Turecka. S přestupem v Arménii se dostanete do Běloruska,“ vysvětluje Alan. Mimo kameru jsme se dozvěděli, že tento byznys funguje neoficiálně, a to přes takzvané převaděče.

A přímo s pašerákem se nám po dlouhém dohadování podařilo spojit. Svůj byznys vede tento Kurd v bezpečí v Polsku. „Jsme v Minsku. Chceme přes hranici. Volám správnému člověku?“ ptá se tlumočník Aras. „Ano. Voláš tomu správnému. Pomůžu vám. Minulý týden jeden z mých lidí dostal do Polska sedm běženců. Jen to teď trvá týden. Je to těžké, ale zvládneme to,“ odpovídá pašerák.

A cena? „Na osobu 8 500 dolarů,“ dodává. To je v přepočtu téměř 200 tisíc korun. Kurdští pašeráci ale podle člena kurdského parlamentu nejsou ten největší problém. „Převaděči nejsou tady v Kurdistánu. Je to běloruská vláda, kdo pašuje lidi. Navíc se teď na sociálních sítích objevují inzerce lákající na Ukrajinu,“ říká Sirwan Baban.

Poslední dobou se zvýšila poptávka po turistických vízech na Ukrajinu. „Jsou tu dva způsoby, jak můžete odejít. Závisí na tom, jestli máte nebo nemáte peníze. Bohatí si můžou koupit dominikánský pas, se kterým dostanou vízum do Evropy,“ vypráví navrátilec z Běloruska Gudi.

„Můžete si koupit pas. Částka se pohybuje od 90 tisíc dolarů (dva miliony korun, pozn. red.),“ líčí manažerka cestovní kanceláře pro bohaté klienty. A zase. Všechno legálně. Jen papíry se nevyřizují v Kurdistánu, ale v Dubaji. Hotový pas si člověk po zhruba čtyřech měsících vyzvedne přímo tady na pobočce v Sulejmánii. Ať chudí nebo bohatí. Z Iráckého Kurdistánu odcházejí hlavně mladí lidé.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Přeočkování proti covidu bude zřejmě nutné každý rok, připouští výrobci vakcíny

Je stále pravděpodobnější, že se lidé budou muset proti onemocnění COVID-19 přeoočkovávat každý rok. Shodli se na tom šéfové společností Pfizer a BioNTech. Ti u výroby vakcíny s déletrvajícím účinkem poukazují na podobný problém, se kterým se medicína setkává v případě chřipky. Mutování viru je totiž rychlejší než výroba vakcinační látky.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

Kdyby Piráti nebyli ve vládě, žíly by mi to netrhalo, míní zastupitel ODS

Teplický zastupitel Martin Kadeřábek (ODS) by se obešel bez účasti Pirátů v nové vládě, kde jsou občanští demokraté nejsilnější stranou. Řekl to v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. Tři ministerská křesla pro stranu Ivana Bartoše považuje Kadeřábek za neadekvátní. Podle předsedkyně Mladého Pirátstva Kateřiny Stojanové je však rozdělení vládních pozic spravedlivé.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

reklama