Matyáš Zrno z Ukrajiny
Ukrajinci dělají vše pro to, aby získali zpět celou Chersonskou oblast včetně stejnojmenného hlavního města. Boje na jižní frontě jsou v posledních dnech obzvlášť brutální. Podle vedoucího zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyáše Zrna, který se nyní na jihu Ukrajiny nachází, trpí ukrajinská i ruská armáda v Chersonské oblasti velkými ztrátami. V jednom ze zákopů Zrno názorně ukázal, jak vypadá ruská „neprůstřelná“ vesta.
„V současné situaci jsou Ukrajinci ti, kteří se snaží útočit, a tím osvobodit Ruskem okupovaná území. V Chersonské oblasti mají obě strany těžké ztráty. Každým dnem se čeká obnovení ukrajinské protiofenzivy. Zda se Ukrajině povede postup obnovit, uvidíme v následujících dnech,“ zmínil Matyáš Zrno, který cestuje po Chersonské oblasti.
Reportér CNN Prima NEWS Matyáš Zrno v Chersonské oblasti Zdroj: CNN Prima NEWS
Ukrajinský voják střílí z kulometu. (17. října 2022) Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Ukrajinský voják Zdroj: Getty Images
Zničený ruský tank v Charkovské oblasti, 3. října Zdroj: AP
Ukrajinský voják stojí u vraku ruského tanku. (4. října 2022) Zdroj: AP
Ukrajinské dělostřelectvo, 26. září Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Ukrajinští vojáci na obrněném vozidlu nedaleko od Lymanu, 4. října 2022 Zdroj: AP
Ukrajinští vojáci Zdroj: Ministerstvo obrany Ukrajiny
Mrtví ruští vojáci v Lymanu, 3. října 2022 Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Zničená ruská technika Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Zničená ruská technika Zdroj: Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny
Ukrajinští vojáci nedaleko Lymanu (22. září 2022) Zdroj: CNN
Ukrajinští vojáci s kalašnikovem Zdroj: Profimedia.cz
Ukrajinští vojáci Zdroj: Profimedia.cz
Část tohoto regionu již Ukrajinci osvobodili. Na některých místech musejí odklízet těla mrtvých ruských vojáků i civilistů. „Jsem z jednotky, která sbírá těla, co tu po Rusech zůstala. Je jich velmi mnoho. Chcete se podívat?“ nabízel ukrajinský voják štábu CNN Prima NEWS. Jeho velitel to ale zakázal.
Stopy války jsou v Chersonské oblasti všudypřítomné. Podél cesty se válí munice. K vidění jsou často také ohořelá ruská i ukrajinská obrněná vozidla i zničené osobní automobily. „Jedno auto jsme darovali armádě. Teď ale dostalo zásah, tak si ho odvážíme pryč. Dáme ho do muzea, aby děti věděly, co se tu dělo,“ řekl jeden z ukrajinských civilistů, který nakládal vrak k odtažení.
Opuštěné ruské zákopy poskytují další svědectví o žalostném vybavení ruské armády. „V této neprůstřelné vestě nejsou balistické pláty, ale jen obyčejný molitan,“ ukázal názorně Zrno. Ukrajinci v osvobozených lokalitách také začínají mluvit o tom, jak se okupanti na jihu země vlastně chovali.
„Bylo to hrozné. Rusové kradli všechno, co jim přišlo pod ruku. Vzali nám gauče či matrace a dali si je do zákopů. Dosadili sem nového starostu, který s nimi jenom pil a o nás se nestaral. Byli tu i Čečenci,“ uvedl jeden z místních. Ukrajinci nyní chtějí osvobodit i zbytek Chersonské oblasti včetně samotného Chersonu.
Bitva o toto město začala hned v první den ruské invaze, tedy 24. února, a po šesti dnech skončila ruským vítězstvím. Cherson tak byl prvním a dlouhou dobu také jediným velkým ukrajinským městem, které okupanti dobyli. Již brzy by však vzhledem k ukrajinské ofenzivě mohla nad Chersonem opět zavlát žlutomodrá vlajka.