Ustupujeme neočkovaným a omezujeme vakcinované. To by se mělo změnit, míní Kuba

Téma očkování v Česku nadále rozděluje společnost. Podle hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) není v pořádku, že se neustále omezují plně očkovaní. „Bavíme se pořád o tom, jak usnadnit život neočkovaným. Máme zde ale velké množství lidí, co pro ochranu společnosti udělali maximum, ale pořád je limitujeme tím, že se musí zavírat do karantén,“ prohlásil v Partii na CNN Prima NEWS.

Kuba se vyjádřil k očkování dětí posilovací dávkou vakcíny, podle něj by o vakcinaci měli vždy rozhodovat rodiče. „Souhlasím, že průběh nemoci u dětí není nijak rizikový. V minimálních případech se pak projevují komplikace a je na každém rodiči, aby o očkování rozhodl,“ zdůraznil.

Podle hejtmana Jihočeského kraje ovšem současná opatření značně komplikují život i lidem, kteří jsou očkovaní. „Pořád se bavíme o těch, kteří se nechtějí očkovat, jak jim situaci usnadnit. Já bych ale rád řekl jednu věc: Je zde velké množství lidí, kteří se nechali očkovat, a vy pořád říkáte, ať se nějak chovají, ať chrání rizikové. Vždyť očkovat se mohl každý,“ podotkl.

Navrhuje proto současný systém změnit. „A to tak, aby se pořád nelimitovali lidé, kteří za sebou mají například tři dávky očkování. Ti udělali maximum pro ochranu společnosti, ale nyní se stále ještě někde musí zavírat do karantén,“ uvedl.

Covid pasy ano, nebo ne?

Spolu s dalšími hosty Partie se Kuba vyjádřil i ke covid pasům a povinnému testování dvakrát týdně ve firmách. „Nerozumím rozdílu mezi školami, kde se testuje jednou týdně, a ve firmách, kde se testuje dvakrát týdně. Nyní podle dat omikron startuje u dětí, postupně bude prorážet do vyšších věkových skupin. Výskyt nákazy ve firmách bude odpovídat tomu ve školách. Pochybuji ale, že se dá virus utestovat,“ dodal.

Poslanec David Kasal (ANO) doplnil, že by každá vláda měla vydávat taková opatření, aby ochránila životy občanů a nezahltily se nemocnice. „Musíme rozlišit, čeho chceme opatřením dosáhnout. Epidemii nevymýtíme, musíme si říci, jak jí proplujeme, abychom nenakazili další lidi,“ dodal ohledně covid pasů, které umožňují využívat určitých služeb jen lidem s očkováním, nebo po prodělání nemoci.

Naopak podle poslankyně Karly Maříkové (SPD) opatření ztrácí smysl, ať už zde omikron máme, nebo ne. „I očkovaní a lidé po prodělání nemoci se mohou nakazit a nemoc dál šířit. Lidé s negativním testem by byli jistotou, že jsou bezinfekční. Mohli bychom opatření zrušit a jít po vzoru Irska nebo Velké Británie. Pokud opatření trvá a diskriminuje část lidí, tak štěpí společnost,“ myslí si.

Kuba s tím však nesouhlasí. „Paní Maříková říká, ať jdeme po vzoru Anglie. Jenže ta má před námi měsíc náskok a svůj vrchol s omikronem má za sebou. My jsme na začátku. Kdyby tento argument padl za měsíc, tak je relevantní, ale zasaďme ho do časového rámce,“ řekl.

Senátorka Alena Dernerová (STAN) však následně podpořila názor Maříkové. „Covid pasy bych zrušila. Omikron obchází i očkování, i tito lidé mohou infekci šířit. Je to diskriminace lidí, kteří nemoc prodělali před více jak 180 dny a mají protilátky. I v Izraeli řekli ne covid pasům, přináší to rozdělování společnosti. Fungují tam testy a bylo by dobré, kdybychom se covid pasů brzy zbavili i u nás,“ uzavřela.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:05

Válka na Ukrajině den po dni. Vše o průběhu, sankcích i české stopě

20:31

Putin řekl Macronovi a Scholzovi, že je připraven znovu jednat s Kyjevem o míru

19:54

V evropských městech se konají shromáždění za vstup Ukrajiny do Evropské unie

19:20

Bývalý královský mariňák teď bojuje za Ukrajinu

Živě
ON-LINE: Vojákem v libovolném věku. Putin ruší horní hranici pro vstup do ruské armády

Rusové obnovili ofenzivu u Slovjansku, útočí i v dalších oblastech Donbasu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požádal Západ, aby co nejdříve poslal na Ukrajinu další salvové raketomety. Také řekl, že Donbas bude opět ukrajinský. Ruský poslanec Alexej Žuravljov se ve vysílání státní televize Rossia1 obořil na německého kancléře Olafa Scholze. Putin řekl Macronovi a Scholzovi, že je připraven znovu jednat s Kyjevem o míru. Ruský prezident také podepsal zákon, který ruší horní věkovou hranici pro vstup do ruské armády, uvádí ruská média.

Soutěžte o vstupenky na ČESKOSLOVENSKÝ ROCKFEST 2022

Ve dnech 3. až. 4 června 2022 se uskuteční 2. ročník Československého Rockfestu, který bude větší, hlasitější, hudebně našlápnutější a hlavně na celé 2 dny! Festival proběhne ve venkovním areálu před pavilonem P na Brněnském výstavišti.A vy teď máte možnost vyhrát vstupenky na tuto velkolepou show. Tak neváhejte a soutěžte s námi!

Nadějný úvod, pak kanadská smršť a debakl. Češi si na MS zahrají jen o bronz

Na finále mistrovství světa bude česká hokejová reprezentace čekat minimálně 13 let. A jestli národní tým získá po dekádě aspoň bronzovou medaili, se uvidí v neděli. Semifinále s Kanadou prohrála parta Kariho Jalonena 1:6, ačkoliv v první třetině držela vedení. Jenže ve druhé přišla smršť javorových listů, která zápas zlomila. O cenný kov si Češi v neděli zahrají proti USA.

Sledujte Partii s Jurečkou a Juchelkou: Pomáhá vláda českým občanům rychle a efektivně?

Vláda rodinám slíbila pět tisíc korun na dítě, nezůstane ale jen u slibu? Pomáhá vláda efektivně a rychle? Partie Terezie Tománkové nabídne názorový duel ministra práce a sociálních věcí z KDU-ČSL Mariana Jurečky a poslance za hnutí ANO Aleše Juchelky. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuse s ministrem kultury Martinem Baxou z ODS, předsedou pirátských poslanců Jakubem Michálkem, šéfem Ústavně-právního výboru Radkem Vondráčkem z ANO a poslancem Janem Hrnčířem z SPD. Nedělní Partie startuje v 11 hodin.

Kávu si osladím o trochu dráž. Indie omezila vývoz cukru a jeho ceny jdou nahoru

Druhá nejlidnatější země světa přitvrzuje svou exportní zemědělskou politiku. Indie krátce po zákazu vývozu pšenice přistoupila také k výraznému omezení exportu cukru. Tamní farmáři mohou do zahraničí během letošní cukrové sezóny dodat nejvýše deset milionů tun sladidla. Jeho ceny proto začaly šplhat vzhůru. Jak dopadne zákaz exportu indického cukru na Česko?

Bestiální vražda Agáty, kterou rozčtvrtil manžel. Její malé dcerce pomáhají sousedi

Uběhly téměř tři měsíce od hrůzného činu, ke kterému došlo ve slovenské obci Budča na Zvolensku. Muž tam měl zavraždit a rozčtvrtit svoji ženu. I po uplynulé době však vyšetřování nepostupuje a kriminalisté nevědí, kde tělo pohřešované ženy je. Mezi místními se však zvedla vlna solidarity a sousedi Agátině malé dcerce, o kterou se nyní starají prarodiče, uspořádali sbírku.

Domácí zpravodajství

Nehoda na Pardubicku s tragickou dohrou. V autě bylo pět nezletilých, jeden zemřel

Při dopravní nehodě dodávky na silnici v Kladrubech nad Labem na Pardubicku v sobotu nad ránem zemřel na místě jeden z pěti cestujících, ostatní skončili v nemocnici. Vozidlo narazilo do stromů. Všichni v autě byli nezletilí. Řidič navíc nevlastnil řidičský průkaz, řekla mluvčí krajské policie Markéta Janovská. Nehoda se stala okolo 2:30, na místě zasahoval také vrtulník letecké záchranné služby.

Divoké počasí v Česku. Připravte se na deště i teploty přes 30 stupňů Celsia

Se slunečným počasím se musíme na nějakou dobu rozloučit. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude o víkendu a v první polovině nadcházejícího týdne převážně zataženo. Počítat také můžeme s dešťovými přeháňky a bouřkami. Teploty v noci klesnou až k 2 °C. Naopak v druhé polovině týdne se začne výrazně oteplovat. Teploty se mohou vyšplhat až k tropickým 32 °C.