
Grotty, pávi i orloj. Na zámku v Ploskovicích se točilo mnoho českých pohádek
Jen za pátek přibylo v Česku téměř 30 tisíc nakažených koronavirem. Počty hospitalizovaných ale zatím nijak zvlášť nerostou. Není pochyb, že tento trend způsobuje nová varianta omikron, která je sice mnohonásobně nakažlivější než předešlé mutace, ale také výrazně méně patogenní. Někteří odborníci dokonce vyzývají vládu, aby zrušila veškerá opatření, podobně jako to udělala Velká Británie.
Mnoho odborníků v posledních týdnech vyzývá k tomu, že je čas vnímat covid jako běžnou chřipku, a to právě díky omikronu, který má být přes svou větší nakažlivost mnohem méně patogenní než třeba indická delta.
To potvrzují i současné statistické údaje z České republiky. I když v posledních dnech přibývají rekordní počty nakažených, hospitalizovaných pacientů v souvislosti s covidem je jen kolem 1500. Pro srovnání – při vrcholu zatím nejsilnější covidové vlny z jara roku 2021 bylo v nemocnicích s koronavirem přes 9 tisíc lidí.
„Mám pocit, že bychom měli skutečně znovu zvážit naše chování,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS poslanec a stínový ministr zdravotnictví hnutí ANO Julius Špičák. Podle něj by britský model nemusel být na škodu.
Kdo by naopak Velkou Británii ve zrušení opatření nenapodoboval, je stomatolog Radek Mounajjed, který v pořadu 360° na CNN Prima NEWS varoval před předčasným optimismem a vybídl všechny dospělé k třetí dávce vakcíny. „My prostě tady všem lidem dáváme iluzi, že je konec, ale není,“ dodal.
Opatrný přístup k omikronu doporučil také epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. „Pokud se vyskytneme v sestupné trajektorii, tak je možné uvažovat o tom, že ta opatření by mohla být benevolentnější. Nejsem ale úplně příznivcem toho, abychom rozvolnili úplně vše,“ uvedl.
Podobným stylem mluví i náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). „V okamžiku, kdy nám omikronová vlna bude kulminovat a klesat, tak budeme vyhodnocovat epidemiologickou situaci. Je možné, že britský model je jednou z cest, která nás může na jaře čekat,“ připustil.
Že je omikron svou strukturou možná velkou nadějí pro konec celé pandemie, už delší dobu říká biochemik Zdeněk Hostomský. „I kdybychom nedělali nic, omikronová infekce se za tři týdny sama skloní. Omikron je to nejlepší, co nás mohlo v aktuální mizérii potkat,“ podotkl. Imunolog Jiří Šinkora dokonce omikron označil za rýmu.
O poznání opatrnější je zatím v takových předpovědích imunolog Václav Hořejší. Přestože počet těžkých průběhů a hospitalizací je zatím vůči pozitivním testům procentuálně nízký, při statisících nakažených se podle něj může dostat naše zdravotnictví do potíží.
„Byl bych zatím opatrný, několik týdnů bychom mohli opatření vydržet. Pokud by vše šlo podle pozitivního scénáře, mohli bychom restrikce uvolnit,“ dodal Hořejší. K opatrnosti vyzývá také biochemik Libor Grubhoffer. I on ale v příchodu omikronu vidí jistou naději.
„Omikron je minimálně třikrát nakažlivější, má ovšem patrně výrazně nižší patogenitu, což je velká naděje. Počkejme si na nějaká zásadnější stanoviska. V žádném případě bych se ale ještě neunáhloval v nějakých závěrech. Mohl by to být konec epidemie, doufám v to,“ sdělil ve vysílání CNN Prima NEWS.
Skupiny a klany na západě Ukrajiny motivují matky, aby s dětmi přijely do Česka, vyřídily si pomoc a zase odjely. V Partii na CNN Prima NEWS to prohlásil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) s odkazem na informace od předsedy oblastní rady Zakarpatí Volodymyra Čubirka. S pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) se neshodl na dalším postupu ohledně přerozdělování uprchlíků do méně vytížených regionů.
Na Donbasu pokračuje ruská ofenziva. Ukrajinci okupanty zadržují i dělostřelectvem československé výroby. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové v ukrajinských přístavech dál blokují asi 22 milionů tun obilí. Do Kyjeva zavítal polský prezident Andrzej Duda. Během své návštěvy vystoupil v ukrajinském parlamentu. Počet zjištěných obětí zabitých ruskými silami v době okupace míst v Kyjevské oblasti se přiblížil k 1300.
Ještě do letních prázdnin by měl do Poslanecké sněmovny putovat návrh zákona, podle kterého vznikne takzvaný sociální energetický tarif pro domácnosti. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Alena Schillerová (ANO) uvedla, že hnutí ANO je připraveno pro takový zákon zvednout ruku. „Podpoříme, aby to rodiny měly co nejrychleji,“ řekla.
Sledujeme on-line
Pokud aktualizace dat na základě posledního vývoje ekonomiky potvrdí odhady České národní banky, velmi pravděpodobně bankovní rada ještě před letními prázdninami zvýší své úrokové sazby. V takovém případě se dostanou nejvýše od roku 1999. Tehdy ale průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů převyšovala deset procent.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) nechal přezkoumat rozhodnutí své předchůdkyně Aleny Schillerové (ANO) o prominutí daně z přidané hodnoty na energie, které bylo zavedeno na konci loňského roku. „Vydali jste nehorázné vyjádření,“ řekla Schillerová v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. „Přišel podnět na porušení daňového řádu,“ vysvětloval Stanjura.
Na sociálních sítích se objevilo video, na kterém pět ruských žen vyhrožuje britskému premiérovi Borisi Johnsonovi a celé Británii. Obviňují ho ze zasahování do ruských záležitostí a chtějí ho napíchnout na vidle.
Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.
Vládní Deštník proti drahotě nepředstavuje faktickou pomoc lidem, kteří se potýkají s dopady dvouciferné inflace. „O celé řadě opatření vaše vláda jen mluví. Kde máte podporu rodin? Je to jen politická deklarace,“ řekla v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalá ministryně financí a šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.
Lotyšští fanoušci patří k jedněm z nejlepších na světě. K jejich smůle nemohli své hlasivky a svoji kreativitu dát plnohodnotně na odiv na loňském domácím světovém hokejovém šampionátu v Rize kvůli pandemickým opatřením. Nicméně ani letošní mistrovství světa nemají daleko. Ve Finsku jsou na tribunách slyšet a útočníka baltské reprezentace Rihardse Bukartse dokonce dohnali k slzám.
Nesouhlas s válkou na Ukrajině vyjádřilo publikum ruské punkové kapely Kis-Kis. Na pátečním koncertě totiž hlasitě skandovalo „Chuj vojně“, což by se dalo volně přeložit jako „Do háje s válkou“. V tomto týdnu to přitom nebylo poprvé, co se umělci anebo posluchači vyjádřili tímto způsobem. Frontman uznávané kapely DDT Jurij Ševčuk během svého vystoupení prohlásil, že „vlast není prezidentova řiť, kterou musíte pořád líbat“.
Britští vědci očekávají další případy opičích neštovic, které jsou už hlášeny z Evropy i USA, napsal britský list The Guardian. Počet případů překvapuje lékaře, kteří nevědí, proč se tento virus, dosud obvyklejší v Africe, nyní šíří na Západ. Americký prezident Joe Biden v neděli řekl, že by opičí neštovice měly znepokojovat každého.
Romští uprchlíci z Ukrajiny si z vlasti přinášejí různé zkušenosti. Někteří tam nechodili ani do základní školy. Zažívají xenofobní útoky včetně fyzického násilí a žhářství v osadách. Vztah k Romům – ukrajinským i českým – se projevuje i mezi ukrajinskými uprchlíky v Ostravě, říká aktivista indického původu Kumar Vishwanathan. Mluví i o hrozbě, že v Česku vzniknou tábory podobné těm v Sýrii, Keni či Ugandě.
Již 22. ročník mistrovství světa ve fotbale se ponese v poněkud netradičním duchu. Ať už se jedná o samotné místo – arabskou zemi Katar, či termín, ve kterém se 32 týmů z celého světa pokusí získat titul šampiona. Do jedné z nejbohatších zemí světa zamíří statisíce fanoušků na přelomu listopadu a prosince. Jak získat vytouženou vstupenku? A čekají diváky koronavirová omezení? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila odpovědi na nejčastější otázky.
Inflaci má na starosti Česká národní banka, ale i vláda může částečně přispět k jejímu snižování. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). „Inflace by se mohla začít snižovat ve druhé polovině roku a do přijatelných hodnot se dostane příští rok,“ řekl.
Ministr školství Petr Gazdík (STAN) uvažuje o úpravě kritérií pro zápisy na základní školy. Podle něho by se mohla začít zohledňovat doba trvalého bydliště u spádových škol. Gazdík je přesvědčen, že by takové opatření zabránilo účelovému přehlašování dětí na adresu podle toho, do jaké školy chce rodič svého potomka dostat. Jenže podle některých odborníků by to mělo své negativní dopady.
Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.
Řada bazénů a koupališť letos otevře se zpožděním. Důvod je prostý – kvůli vysokým cenám energií se provozovatelům zatím nevyplatí spouštět čerpadla a tobogány nebo nahřívat vodu. Vyčkávají tak až na prázdninový nával. Zdražit by se mělo i vstupné, na některých místech až o 30 procent ve srovnání s minulou sezonou.
Škodu za 2,5 milionu korun způsobil v neděli časně ráno požár rodinného domu v Loučce na Vsetínsku. Tři obyvatelé domu před plameny včas utekli, žádný z nich nebyl zraněn. Příčina požáru rodinného domu zatím nebyla stanovena.
Pokud má vaše domácnost problém vyjít s penězi, můžete si najít další zaměstnání. Pracovních míst je v České republice přebytek. Lidem to radí ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpán Křeček. Není jediným expertem, který zastává podobný názor.