K VĚCI, Jiří Jaroš - 12.9. v 12:30
Digitální mapa, která má pokrýt celé Česko, bude mít podle náměstka pro digitalizaci Zlínského kraje Jiřího Jaroše (Piráti) široké využití. Sběr dat se uskuteční i díky letadlům, což znepokojilo některé občany. Jaroš ale podotkl, že k datům budou mít přístup všichni, a proto není třeba se obávat. Zároveň doufá, že komunikace se státem bude už jen digitální a papírová forma zcela vymizí.
Poslechněte si celý rozhovor formou podcastu
Zlínský kraj jako jeden z prvních testuje digitalizaci v praxi a aktuálně pracuje na digitální technické mapě. „Jde o podrobnou mapu zastavěného území, a to včetně technické a dopravní infrastruktury. Bude mít široké využití, ať už je to stavební, nebo projektová příprava, evidence a pasportizace majetku, nebo územní plánování. Bude užitečná i pro integrovaný záchranný systém,“ popsal v pořadu K věci na CNN Prima NEWS radní pro digitalizaci Zlínského kraje Jiří Jaroš (Piráti).
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Digitalizace zdravotnictví dokáže ušetřit miliardy. Jenže nikdy nebude, zdůrazňuje Pirk
Data pro vytvoření digitální mapy se sbírají několika způsoby. „Prvním je takzvaná fotogrammetrie, což znamená letecké snímkování. Letadlo letí v nízké výšce a pořizuje obrázky ve vysoké kvalitě. Druhým způsobem je street view. Určitě znáte auta Googlu. Jde o laserový zaměřovač, který jezdí po ulicích a sbírá takzvaná mračna bodů, to znamená budovy, veřejné osvětlení, kanalizace atd. To pak zpracovává pomocí počítačových algoritmů,“ vysvětlil Jaroš.
MAPA: Oběd ani ne za stovku? Podívejte se, kde se v Česku dá najíst nejlevněji
Dobře se v restauraci najíst, a přitom příliš nezatížit peněženku, je i přes všudypřítomně rostoucí ceny stále možné. Redakce CNN Prima NEWS využila tipy od čtenářů a diváků, a přináší vám přehlednou mapu s podniky, kde si lze koupit ty nejlevnější obědy. Podívejte se v článku, kde pořídíte jídlo pod stovku ve svém městě.
Některým občanům ale může sběr do jisté míry citlivých údajů vadit. „Někdy je to složité, například když jsme nalétávali nad Zlínským krajem, tak nám volali občané, co se to děje,“ popsal Jaroš s tím, že lidé měli pocit, že jde o takzvané chemtrails, tedy leteckou stopu, která má podle konspirátorů obsahovat zdraví nebezpečné chemikálie.
Digitální mapa má být přístupná všem občanům. „Bude to v takzvaných Open datech, vy jako občan se tam přihlásíte pomocí bankovní identity nebo identity občana a dostanete se ke všem datům,“ sdělil Jaroš a dodal, že projekt je určený pro celé Česko. „Zaštiťuje to český úřad zeměměřičský a katastrální. Oni budou data uploadovat. Bude existovat jedna velká digitálně-technická mapa celé České republiky,“ řekl Jaroš. Data by navíc měla být vždy aktuální. „Všichni poskytovatelé mají ze zákona povinnost data aktualizovat. Když opraví nějakou kanalizaci, tak přijde geodet, zaměří to a poskytovatel musí vše nahrát do systému,“ vysvětlil náměstek.
Zároveň doufá, že bude existovat pouze digitální možnost komunikace se státem a papírová forma vymizí. „Doufám, že budeme komunikovat pouze digitálně,“ řekl Jaroš. Podle něj to půjde vysvětlit i seniorům. „Vysvětloval jsem to své mámě, ukazoval jsem jí to a věřím, že to pochopila,“ sdělil Jaroš.