Tvrdé prolomení hranice odchodu do důchodu za Piráty odmítáme. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekla místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová s tím, že pracovat déle se lidem musí vyplatit. Za jednu z možností v tomto ohledu považuje například dlouhodobější zkrácené úvazky. Ve vysílání dále uvedla, že Piráti prosazují také zvýšení rodičovského příspěvku o 50 tisíc korun. Státní kasu by to dle Richterové ročně vyšlo na pět miliard korun, s čímž již nyní souhlasí čtyři z pěti vládních stran.
Odchod do důchodu by měl být postupný, tvrdí Richterová. „My tvrdé prolomení věkové hranice odmítáme a zároveň chceme, aby se lidem vyplatilo déle pracovat, aby ti, kdo mohou, si zvolili třeba částečný úvazek po delší dobu. Odcházení do důchodu by pak bylo postupnější. Myslíme si za Piráty, že to je realita života, ne že člověk ze dne na den skočí z plného úvazku na nulu,“ sdělila k důchodové reformě.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zloději, křičeli odboráři před sídlem vlády. Účast Babiše je bizarní, prohlásila Richterová
Vedle toho je dle Richterové potřeba trvale valorizovat rodičovský příspěvek, jehož reálná hodnota nyní klesá. „Stejně tak, jako Česká republika nemůže fungovat bez úcty a zajištění seniorů, nemůže fungovat bez toho, aby se rodiny nebály mít děti a mohly předvídat, co si za rodičovský příspěvek od státu pořídí. Lidé prostě vidí, že reálná hodnota rodičovského příspěvku jim klesá. Proto jsme za Piráty dlouhodobě navrhovali jeho trvalou valorizaci – indexaci rodičovského příspěvku. Tedy aby příspěvek reálně zůstával na přibližně stejné hodnotě,“ vysvětlila.
Fiala úvahy ohledně volebního práva od 16 let nepodpořil. Diskusi se však nebrání
Podle premiéra Petra Fialy (ODS) existuje řada důvodů, proč zachovat věkovou hranici u prvovoličů na současných 18 letech. Nebrání se ale diskusi, řekl ve středu novinářům před zasedáním vlády v Jeseníku. Prezident Petr Pavel v úterý při návštěvě Moravskoslezského kraje prohlásil, že by pravděpodobně byl pro snížení hranice na 16 let. Mladí lidé totiž podle jeho zkušeností mají dostatečný přehled o situaci v zemi a rozhodně by neznamenali u volebních uren bezpečnostní riziko.
Ve hře je pět miliard
Následně Richterová rovněž přiblížila, jak konkrétně by si nynější valorizaci představovala. „U výše rodičovského příspěvku se v souvislosti s celkovým navýšení nejčastěji hovoří o částce zhruba 50 tisíc korun. Je ale potřeba vědět, že se suma rozpočítává na měsíce podle toho, jak dlouho lidé chtějí být s dítětem doma,“ podotkla místopředsedkyně Sněmovny s tím, že každých deset tisíc navýšení celkové částky je pro státní kasu zhruba jedna miliarda ročně.
„Těch 50 tisíc je tedy zhruba pět miliard ročně. Spousta dalších částek je v desítkách miliard. Tady to je přímá podpora rodin, která se zaplatí ze služeb péče o děti,“ popsala plán Richterová.
Na návrhu je dle ní již nyní většinová shoda také ve vládní koalici, přestože se objevují i některé výhrady. „Neshody se týkají čistě peněz. Pro návrh jsou čtyři z pěti vládních stran,“ zakončila.