Silniční kontrola může skončit i sundáním espézetky a jejím předáním celníkovi. Řidičům to hrozí v případě, že nemají uhrazené pokuty. Novinka platí od začátku roku a několik řidičů již o SPZ přišlo.
„Kolegové z Celní správy už zabavili osm registračních značek,“ řekla policejní mluvčí Hana Rubášová. Sami policisté ještě zabavovat značky nemohou. Jejich hlídky totiž zatím nevidí do evidence dlužníků. „Mělo by se to ale změnit v řádu měsíců,“ tvrdí Rubášová.
Dálniční síť bude hotová v roce 2030, věří Mátl z ŘSD. Náklady by mohla pokrýt EU
Čeští řidiči by se během příští dekády mohli dočkat dostavby základní dálniční sítě, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) by na to mělo mít prostředky především z Evropské unie. V rozhovoru pro Český rozhlas to řekl generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Problémem však podle něj může být výstavba silnic prvních tříd a obchvatů, které budou více závislé na českém státním rozpočtu. Řadu staveb také nadále doprovází například spory s ekology, které mohou jejich přípravu zpomalit.
Policisté tak zatím řidiče kontrolují pouze s celníky. Ti naopak asistenci policistů nepotřebují. Jednu zabavenou espézetku mají na kontě i v Libereckém kraji. „Celníci při každé kontrole ověřují, zda řidič nemá nějaké pokuty po splatnosti. V tomto případě měl řidič dluh 3 tisíce korun. Neměl u sebe hotovost a nebyl schopen zaplatit ani kartou, takže ho naši lidé vyzvali, aby z vozu sejmul registrační značku a zabavili ji. Nebyla u nás ale dlouho. Po dvou hodinách se řidič dostavil na celní úřad, pokutu uhradil a značku dostal nazpět,“ popsal Martin Stočes z liberecké pobočky celní správy.
Po odebrání registrační značky pochopitelně řidič nemůže s autem jet dále. Musí ho nechat odstavené na místě, kde ho kontrola zastavila. Pokud by hlídka měla pocit, že řidič se přesto chystá z místa odjet i bez značek, může mu na kolo nasadit botičku.
Kladivo na dlužníky funguje
„Při našich společných akcích s celníky, které jsme během ledna zorganizovali, zatím nic takového nebylo potřeba, dokonce nebylo třeba ani zabavovat značky. Všichni dlužníci pokuty uhradili na místě,“ podotkla policejní mluvčí Hana Rubášová a doložila tak skutečnost, že samotná hrozba odebrání plechové tabulky je obvykle dostatečnou motivací k zaplacení dluhu.
Kladivo na dlužníky v podobě zabavení espézetek funguje dokonce i preventivně. „Jakmile se objevily už před Vánoci první informace o nové pravomoci, kterou získáme, začali lidé telefonovat a dotazovat se, kolik dluží a jaké možnosti mají k zaplacení. Denně k nám do Liberce takto volají desítky lidí,“ upozornil Stočes.
Aktuálně Celní správa eviduje pokuty za zhruba osmdesát milionů korun, které řidiči neuhradili v dané lhůtě.