Sedmadvacetiletý Švýcar si vytvořil neuvěřitelný vztah se lvy
Sedmadvacetiletý Švýcar Dean Schneider žije uprostřed africké divočiny a lvi se stali jeho nejlepšími přáteli. Dokáže předvídat jejich chování a rád se s divokými šelmami mazlí. Pro obyčejné smrtelníky se jeho chování může jevit jako nebezpečné a riskantní, ale on už od dětství věděl, že je prostě „jiný“ a že chránit zvířata je pro něj naprosto přirozené.
„Lvi obvykle začínají komunikovat v různých situacích prostřednictvím řeči těla. Mají pohyby, které říkají: ‘Hej, drž se krok zpátky, já tě tu nechci.‘ A pokud to nebudete respektovat, začnou vydávat zvuky, před kterými je třeba mít se na pozoru. Takhle se navzájem varují,“ popisuje Dean, který se narodil ve švýcarském Curychu. V jeho šesti letech vnesl vášeň pro divoké šelmy do jeho mysli i těla legendární Steve Irwin. Australský filmový dokumentarista, který proslul především televizním seriálem Lovec krokodýlů. Některé jeho filmy bylo možné sledovat i v Česku.
Láska ke zvířatům rostla, ale jak Schneider sám přiznává, žil obyčejným životem. Vystudoval ekonomiku a stal se finančním poradcem. Tak úspěšným, že vydělal tolik peněz, že mu umožnily založit vlastní společnost. Dařilo se mu i dál a tak spustil projekt Hakuna Mipaka. Ve 23 letech zamířil do Jihoafrické republiky. Právě tam odsud a z tamního jazyka svahilštiny pochází název nadace. Hakuna Mipaka znamená bez limitů (No Limits).
Dean Schneider vybudoval za podpory rodičů rehabilitační centrum pro zvířata s názvem Oáza Hakuna Mipaka. V něm nejen pomáhá nemocným šelmám, ale také ukazuje, jak se s nimi pracuje. Dva roky mohli lidé jeho práci bezplatně sledovat. Nejen přímo v místě, ale také na sociální síti Instagram. Na něm sdílí nejen fotografie, ale také dech beroucí videa z hrátek se lvy.
Švýcar údajně tráví i několik hodin denně u počítače, aby své zážitky přiblížil v co nejzajímavější podobě. Popularita a počet osmi milionů sledujících jsou mu nejen odměnou, ale nově také nyní možností, jak vybírat prostředky na další rozvoj oázy. Během tří let se jeho „podnikání“ tak rozrostlo, že má nyní 50 zaměstnanců.
I lví král se ale občas zmýlí a varovné signály přehlédne. Takový omyl pak končí zraněním. Dean má na těle několik jizev jako vzpomínku na dovádění se zvířecími kamarády. Pár šrámů ho ale nedokáže od práce záchranáře odradit. „Jsem členem lví smečky, moje manželka je hyena a jsem tátou dvou opic,“ píše Dean na své internetové stránce.
To o lví smečce „sedí“ dokonale. Lvi se rádi napadají zezadu. Je to pro ně naprosto přirozené, že na sebe číhají a v nepozorovaný okamžik skočí někomu ze smečky za krk. Jde o trénink na reálný lov. I Schneider děsí lvy zezadu. Zvlášť, když to nejméně čekají. Ti mu tuto hru oplácejí.
Švýcar se ale nestará jen o lvy. Kamarádský vztah má i s gepardy nebo hyenami a na jedné hromádce žije s opičkami. „Proniknout do zvířecího světa je pro mě životní výzvou a naplněním snů,“ vyznává se Dean Schneider ze své lásky k šelmám. Svými přenosy a videy se snaží motivovat miliony sledujících, aby šli stejně jako on za svými sny a cíli.