Na Slovensku se střetli dva názoroví rivalové k tématu pandemie koronaviru. Proti zastánci očkování a vládních opatření, známému infektologovi Vladimíru Krčmérymu, se postavil lékař Štefan Hrušovský. Ten infektologovi a slovenské vládě mimo jiné vyčetl, že izolací seniorů během pandemie jim de facto zkrátili život. Rozdílné názory měli i na zisk kolektivní imunity, ale překvapivě se shodli u otázky očkování dětí.
Lékař Hrušovský vládu a její poradní orgán, ve kterém má Krčméry význačnou roli, kritizoval především za to, že na začátku pandemie izolovala seniory. „Izolace je nejhorší prvek při zhoršování chorob u seniorů a zároveň je zkrácením samotného života. Staří lidé dostali namísto perfektních opatření fyzickou izolaci,“ prohlásil kritik.
Zdraví občanů je víc než svoboda pohybu. Odborník hájí vládní opatření na hranicích
Slovenský infektolog Vladimír Krčméry hájí opatření vlády, která kvůli koronaviru zavedla velmi přísná omezení na hranicích. Kabinet Eduarda Hegera zpřísnil režim kvůli mutaci delta, což vedlo k sérii protestů na hraničních přechodech. Podle Krčméryho je však snaha chránit zdraví občanů výše než svoboda pohybu.
Hrušovský sice není svým oborem epidemiolog či infektolog, ale na Slovensku se ke koronaviru často vyjadřuje. I když je jeho specializací interní lékařství, hepatologie a gastroenterologie, zastává ten názor, že očkování je „genová manipulace“, a vystupuje tak proti němu. Kolektivní imunitu by podle něj lidé měli získat tím, že se promoří čili si onemocněním projdou.
„Když hovoříme o kolektivní imunitě, musíme mít v první řadě na mysli imunitu, které lidé dosáhli tak, že onemocněli, respektive se infikovali a mohli mít asymptomatický průběh,“ řekl ve vysílání pořadu Časovka slovenského deníku Nový čas Hrušovský. Právě tam se střetl s Krčmérym.
Samotné očkování pak v pořadu označil za dodatečnou věc. „Očkování – to je jen berlička. Nápomoc k tomu, aby se zvýšila kolektivní imunita. To je můj názor,“ pokračoval Hrušovský s tím, že podle něj je imunita silnější v případě infekce než po očkování.
Co očkování dětí?
Ačkoliv je Krčméry zastáncem očkování a vládních opatření, připouští, že očkování „není všelék“. „Souhlasím s panem profesorem (Hrušovským), že očkování je jedna z cest, že to není všelék. A příklady jsou Spojené království a Island,“ zmínil Krčméry.
I když stojí oba lékaři na opačných stranách pomyslné barikády, našli ještě jeden důležitý bod, na který mají stejný názor – očkování dětí. U Hrušovského nepřekvapí, že s vakcinací dětí nesouhlasí. „Tato choroba není dětskou chorobou. Já jsem zásadně proti tomu, aby se děti očkovaly,“ řekl lékař.
S tím se ztotožňuje i Krčméry. „Můj názor je, že zatím nemáme dostatečné vědecké poznatky o této kategorii – myslím tím děti od 6 do 12 let. Od 12 let výše se očkuje, bylo už takto naočkovaných 10 milionů dětí. S tím problém nemám,“ reagoval známý infektolog. Ten navíc dodal, že když už se dítě koronavirem nakazí, v drtivé většině případů onemocnění prodělá tak, „že o tom ani neví“.
Krčméry předvídá další vlnu
Krčméry je od začátku hlavní tváří očkování na Slovensku, a dokonce je první osobou, která u našich východních sousedů vakcínu proti koronaviru dostala. Nejenže je slovenským koronavirovým průkopníkem, ale rovněž je od počátku pandemie vládním poradcem, který často vystupuje s názory, jak pandemii koronaviru účinně řešit.
Podle svých slov se obává příchodu podzimu a predikuje, že na Slovensko dojde třetí vlna pandemie. Už před časem řekl, že by proti ní pomohlo zpřísnění režimů na hranicích či dodržování karanténních opatření. „Opatření omezují svobodu pohybu, ale druhá věc je právo na ochranu veřejného zdraví,“ vysvětlil infektolog.
Že je na Slovensku plno lidí, kteří s očkováním nesouhlasí, si uvědomuje. Zmiňuje však i to, že nesouhlas přichází i z druhé strany. „Viděl jsem i protesty lidí, kteří nechtěli, aby s jejich dětmi chodily do školy nenaočkované děti. Obě strany mají právo vyjádřit svůj nesouhlas a vláda musí najít rovnováhu,“ doplnil Krčméry.